שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

ראש העין: מכרזי מחיר למשתכן לבניית 3,300 יחידות דיור - נדחו שוב

מדובר בשלושה מכרזי ענק ששווקו על ידי משרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל ברבעון האחרון של 2015 בשכונת פסגות אפק בעיר, שם צפויים להיבנות בסך הכל כ-15 אלף יחידות דיור

אביב גוטר 10:2318.05.16

מועד סגירת מכרזי מחיר למשתכן בראש העין לבניית כ-3,300 יחידות דיור נדחה פעם נוספת. מדובר בשלושה מכרזי ענק ששווקו על ידי משרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל (רמ"י) עוד ברבעון האחרון של 2015 בשכונת פסגות אפק בעיר, שם צפויים להיבנות בסך הכל כ-15 אלף יחידות דיור. הסיבה לדחיות, כך טוענים גורמים במשרד הבינוי והשיכון היא שיטת המכרזים החדשה שמאלצת את הגורמים המקצועיים להגיע להסכמות סופיות באשר לסכומים הסופיים אותם תגבה המדינה עבור כל העלויות כדי שהמכרז ייסגר בהצלחה.

אתר בנייה בראש העין (ארכיון) אתר בנייה בראש העין (ארכיון) צילום: אוראל כהן

 

על פי שיטת המכרזים החדשה, מחיר הדירה קבוע מראש והמציעים מתמודדים על המחיר הנמוך ביותר למ"ר לדירה בהתאם למפרט שקבע משרד הבינוי והשיכון. לכן מבינים במשרד שעליהם לשווק מכרזים ''גמורים'' ככל האפשר ולתאם מראש את כל העלויות מול כל הגורמים הנוגעים באותו מכרז, זאת במטרה שלא לחשוף את המציעים לסיכונים שונים שעולים כך שהמכרז יהיה כדאי כלכלית עבורם ויגישו הצעות.

 

מכרז לבניית 807 יחידות דיור שפורסם לראשונה באוקטובר, היה צריך להיסגר לפני יומיים (ב') אך נדחה בפעם החמישית. בפעמים הראשונות הסיבה לדחייה נבעה מכך שלא פורסמו חוברות המכרז, מה שיכול לרמוז שמכרזים פורסמו באוויר כדי לספק אשליה שיש מכרזים באוויר אך בפועל הם אינם מוכנים דיו. ל"כלכליסט" נודע כי הדחייה האחרונה נבעה בגלל פנייה של תאגיד המים שבועיים לפני מועד סגירת המכרז באשר למחיר הסופי שייאלץ לשלם הזוכה לתאגיד, אולם במשרד הבינוי והשיכון לא הצליחו לגשר על הפערים ולכן המכרז נדחה בשלושה שבועות נוספים. ברמ"י טוענים כי הסיבה לדחייה נובעת בגלל תלונות של קבלנים שערכו סיור וגילו כי ישנם קצוות שאינם סגורים וכתוצאה מכך ביקשו לדחות את המכרז.

 

 

השתלשלות אירועים דומה אפיינה מכרז נוסף שפורסם בתחילת נובמבר לבניית 1,421 יחידות דיור, שאף הוא נדחה כבר חמש פעמים. גם כאן חוברות המכרז לא היו מוכנות בזמן, מה שאילץ את הרשויות לדחות את מועד הסגירה הסופי של המכרז. גם כאן ביקשו הקבלנים דחייה נוספת על מנת שיוכלו ללמוד את פרטי המכרז כדי שיוכלו להגיש הצעות. המכרז השלישי שנדחה לבניית 1,076 יחידות דיור נדחה לאחרונה בגלל בקשת עיריית ראש העין לשינוי תוכנית בניין עיר במכרז, מה שעורר דחייה של חודש נוסף.

 

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר: "על מנת להגדיל את ודאות הצלחתם של מכרזי מחיר למשתכן בראש העין, ולצורך דיוק מירבי של נתוני המכרז והבטחת רווח יזמי מספק, משרד הבינוי והשיכון דחה את פרסומם של חלק מהמכרזים בעיר במספר שבועות. מכרז לכ- 1400 יח"ד בתכנית מחיר למשתכן בראש העין צפוי להסגר כמתוכנן בחודש יוני. מכרז נוסף ל-807 יח"ד שהיה אמור להיסגר השבוע, נדחה מאחר והממונה על התאגידים טרם אישר את ההבנות שסוכמו מראש בין המשרד לתאגיד המים בראש העין. עיריית ראש העין ביקשה לקדם שינוי תב"ע במכרז ל-1,000 יח"ד דיור נוספות ועל כן מכרז זה ידחה בכחודש ימים".

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x