שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

בנק ישראל אישר לבנקים הענקת משכנתאות מוגדלות אך זכאי המחיר למשתכן עדיין בבעיה

המפקחת על הבנקים אישרה היום את ההקלות הרגולטוריות אשר יאפשרו לבנקים להעניק מימון לזכאי משרד השיכון העולה על 75% ממחיר הדירה במכרזים המוזלים. עם זאת, לא כל הרוכשים יזכו במשכנתא בהיקף זה, מאחר ואת ההכרעה הסופית הותיר בנק ישראל בידי הבנק בהתאם לשיקוליו העסקיים

רעות שפיגלמן ואביב גוטר 14:1001.05.16

ההקלות הרגולטוריות לגבי הלוואות לדיור לזכאים בפרוייקטים של מחיר למשתכן נכנסו היום (א') לתוקף. הבנקים למשכנתאות יוכלו להעניק הלוואות לרוכשי דירות "מחיר למשתכן" ו"מחיר מטרה" בהיקף של יותר מ-75% מסכום הרכישה בפועל. גובה המשכנתא ייקבע לפי שווי השוק של הדירה, כפי שייקבע השמאי הממשלתי ולא לפי מחיר רכישתה בפועל.

 

המפקחת על הבנקים, חדוה בר, החליטה לאשר סופית את הנוהל לפיו רוכשי דירות יוכלו לקבל באופן עקרוני הלוואה לרכישת הדירה בהיקף של עד 75% ממחיר השוק של הדירה. מכיוון שדירות אלו נרכשות במחיר נמוך יותר, בסבסוד ממשלתי, הרי שבפועל מימון של 75% ביחס למחיר השוק של הדירה הוא מימון בהיקף הגבוה מ-75% ביחס למחיר הרכישה בפועל. בר ציינה כי היא רואה לנכון להתאים את הוראות הרגולציה לתכניות החדשות שמקדמת הממשלה, ולסייע לזוגות הצעירים באופן שעקבי עם הצורך להגביל את הסיכון ללקוחות ולבנקים.

 

עם זאת, על פי החלטת הפיקוח על הבנקים, ההחלטה על גובה ההלוואה נתונה גם לשיקוליו העסקיים של הבנק. המשמעות היא שלא כל הרוכשים יזכו במשכנתא במימון הגבוה, ואחוז המימון יקבע לפי שיקול דעת הבנק. כך, החלטת הפיקוח על הבנקים קבועת כי הבנק למשכנתאות רשאי, אך איננו מחוייב, לחשב את גובה ההלוואה ביחס למחיר השוק של הדירה, בהתבסס על הערכת שמאי, ולא בהתבסס על המחיר המסובסד, לכן בפועל רוכשי דירות מסויימים יוכלו לקבל משכנתא בהיקף של יותר מ 75% מסכום הרכישה ויהיו כאלה שיקבלו בהיקף נמוך יותר, בכפוף להחלטת הבנק.

 

קבלת המשכנתא לרוכשי דירות בפרויקטי "מחיר למשתכן" מותנית בתשלום של 100 אלף שקל עבור הדירה מתוך ההון העצמי של הרוכשים. כמו כן, ההקלה רלוונטית רק עבור דירות שהשווי שלהן בהתבסס על הערכת שמאי איננו חורג מ-1.8 מיליון שקל. כך, רוכשים המעוניינים לרכוש נכס שנעמד ב-1.2 מיליון שקל ונמכר בפרויקט "מחיר למשתכן" תמורת מיליון שקל, יצטרכו להעמיד הון עצמי של 120 אלף שקל בלבד במקום 300 אלף שקל לצורך קבלת ההלוואה.

 

במחיר למשתכן יכולים להתמודד זוגות צעירים או רווק/ה מעל גיל 35 שאין ולא הייתה בבעלותם דירה ב-6 השנים האחרונות, ואילו במחיר מטרה יכולים להתמודד גם משפרי דיור שיתחייבו למכור את דירתם הישנה בתוך 12 חודשים מיום קבלת טופס 4 (טופס אכלוס).

 

במענה לביקורת שעלתה כי בנק ישראל מאפשר לבנקים להגדיל את החשיפה שלו לתיק המשכנתאות, ענו בבנק ישראל כי במידה והלווה לא יעמוד בהחזרי המשכנתא, יוכל הבנק למכור את הדירה במחירי השוק החופשי ללא מגבלות נוספות.

 

 
כנס מחיר למשתכן כנס מחיר למשתכן צילום: אפי שריר

 

 

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x