נדל"ן עולמי

מסמכי פנמה

חברת הנדל"ן של אדוארדו אלשטיין פועלת דרך מקלטי מס

לאחר שנשיא ארגנטינה מאוריסיו מאקרי הוזכר במסמכי פנמה, מתברר כי לפי רישומי רשות ני"ע במדינה IRSA מחזיקה חברות־בנות באיי ברמודה, איי קיימן ואורוגוואי. גם קבוצת התקשורת הגדולה בארגנטינה וחברות אנרגיה מובילות פועלות כך

שירות כלכליסט 22:0010.04.16

אזכור שמו של נשיא ארגנטינה מאוריסיו מאקרי במסמכי פנמה כמי שמחזיק בחברות קש במקלטי מס, עורר במדינה עניין במנגנון שמאפשר לתאגידים לפעול דרכם.

אתר השבועון הארגטינאי "פרפיל" (Perfil) מצא כי לפי רישומי רשות ניירות ערך בארגנטינה, גם קבוצת IRSA שבבעלות איש העסקים אדוארדו אלשטיין פועלת דרך חברות שמאוגדות באיי ברמודה וקיימן, אשר ידועות בתור מקלטי מס, וכן דרך חברות שמאוגדות באורוגוואי — שמס החברות בה זהה לזה של ישראל ועומד על 25%, בהשוואה ל־35% בארגנטינה.

 

אלשטיין הוא בעל השליטה באי.די.בי הישראלית באמצעות קרן דולפין שבה IRSA היא המחזיקה העיקרית. ביום שישי האחרון הודיע אלשטיין כי IRSA מתכוונת להשקיע 460 מיליון דולר בפיתוח שורה של פרויקטים נדל"ניים ברחבי ארגנטינה בתחומי המשרדים, המסחר והמגורים.

ברמודה ברמודה צילום: shutterstock

 

 חברות ארגנטינאיות גדולות אחרות שפועלות דרך מקלטי מס הן חברות האנרגיה YPF ו־Pan American Energy, קבוצת התקשורת הגדולה במדינה קלרין (Clarín), יצרנית צינורות המתכת טנריס ששייכת לקבוצה האיטלקית־ארגנטינאית טקינט ויצרנית טורבינות הרוח אימפסה.

 

במסיבת עיתונאים בארגנטינה הסביר אלשטיין כי בעוד חודשיים ישלים 25 שנה ב־IRSA, ושמימון הפרויקטים ייעשה באמצעות הון עצמי, גיוס חוב והכנסות שוטפות של החברה ממכירת והשכרת נכסים. אלשטיין שיבח את הצעדים שנוקט הממשל החדש של מאקרי לעידוד השקעות, ואמר כי הוא "מאמין שאנחנו לקראת מחזור של האצה בהשקעות".

 

לפי מסמכי פנמה, נשיא ארגנטינה מאקרי, בעברו איש עסקים וראש עיריית בואנוס איירס, הוא הבעלים של חברת Fleg Trading שהתאגדה ב־1998 באיי בהאמה והתפרקה ב־2009. פירמת עורכי הדין הפנמית מוסאק פונסקה, שמסמכיה הם שהודלפו ופורסמו על ידי הארגון הבינלאומי של עיתונאים חוקרים (ICIJ), סייעה למאקרי, לאביו פרנסיסקו ולאחיו מריאנו להקים את החברה. בהצהרות ההון שהוא מסר ב־2007 ו־2008, בעת שכיהן כראש עיריית בואנוס איירס, מאקרי לא הזכיר את קיומה של החברה באיי בהאמה.

 

כשפרשה זו ברקע, הודיע היום הממשל הארגנטינאי על כוונתו לשנות את חוקי הלבנת ההון במדינה כחלק מהמאבק בשחיתות, סחר בסמים ובמימון טרור. הממשל מתכוון להדק את תקנות הדיווח החשבונאי ולשפר את שיטות ההערכה לפעילות בסיכון גבוה, ולהגדיל את סמכויות צוותי החקירה בנושאי עבירות פיננסיות וחיזוק מעמדה של היחידה לחקירות פיננסיות (UIF). הרפורמה גם תכלול החמרת עונשים על עבירות הקשורות בטרור ומימונו, כך שיעמדו בדרישות של אמנות בינלאומיות.

 

חואן פליקס מרטו, המתאם למאבק בהלבנת הון במשרד המשפטים וזכויות האדם, אמר ליומון "לה נסיון" כי "אנחנו הולכים לקראת שינוי עמוק, כך שהחוקים יאפשרו נקיטת צעדים אקטיביים יותר נגד הלבנת כספים עם חשד לקשר לסחר בסמים ושחיתות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x