חדשות נדל"ן

ארגוני הסביבה לכחלון: "הגן על החופים ועצור התוכנית לביטול תמ"א 13"

הארגונים פנו לשר לקראת ההצבעה בנושא המתוכננת מחר במועצה הארצית לתכנון ובנייה: "היכולת לעצור פגיעה קשה ומיותרת זו היא בידייך"

דותן לוי 21:3104.04.16

"עצור את ביטול תמ"א 13", כך מבקשים ארגוני הסביבה, אדם טבע ודין והחברה להגנת הטבע, משר האוצר הממונה גם על מנהל התכנון, משה כחלון. פניית הארגונים נעשתה לקראת הדיון שנקבע מחר (ג') במועצה הארצית לתכנון ובנייה בו מתוכננת המועצה לדון בפרק החופים בתמ"א 1 ובביטול תמ"א 13, תוכנית המתאר הארצית לחופי ישראל.

 

"מאז 1983 שומרת תמ"א 13, תכנית המיתאר הארצית להגנת החופים, על רצועת שטחי חוף רציפה לאורך כל חופי המדינה", כותבים הארגונים במכתבם. "שמירת הרצועה החופית הזו חיונית לאיכות החיים בישראל, שלפי תחזית הלמ"ס, מספר תושביה צפוי להגיע ל-20 מיליון איש בתוך פחות מ-50 שנה. תמ"א 13 מספקת לרצועה זו, לנופה ולמרחביה, הגנה רציפה ברמה הארצית, שהיא ההגנה הטובה ביותר שהתכנון בישראל יכול כיום לספק. זו לא הגנה מושלמת, ולכן המחוקק מצא לנכון להוסיף עליה את חוק החופים בשנת 2004. אך בדרך כלל הצליחה התכנית הקיימת לעצור את יוזמות הפיתוח בשטחים אלו, שיזמים כל העת לוטשים אליהם עיניים. בהגנה הזו מציע כיום מינהל התכנון לפגוע, עד כדי ביטולה בפועל. כעת, היכולת לעצור פגיעה קשה ומיותרת זו היא בידיך".

 

על פי הארגונים, מדובר בשטחי חוף ועורף ערכיים, לאורך כל חופי הארץ ומבדיקה מיוחדת שערכו עולה כי מינהל התכנון מתכנן לגרוע 9,200 דונם של שטחים מוגנים באזורים הבין עירוניים, ועוד כ-4,200 דונם בשטחים הפתוחים. כלומר, להסיר את ההגנה על למעלה מ-13 אלף דונם של שטחים רגישים ביותר. לאור זאת, מקווים בשני ארגוני הסביבה שמהווים את ההתנגדות העיקרית אל מול למנהל התכנון כי המועצה לא תאשר את המהלך.

 

מנגד, במינהל התכנון דוחים את טענות ארגוני הסביבה. במכתב שהועבר על ידי בינת שוורץ ליו"ר מטה הדיור, אביגדור יצחקי, כתבה שוורץ, כי הגרסה שתעלה מחר לדיון מעניקה הגנה מלאה לחופי הים ולעורף החוף הפתוח, "תוך איזון עם צרכי הפיתוח לרווחת הציבור, על שלל גווניו, ומבטיח חופים טבעיים ונופיים לצד ערי חוף תוססות ובנות קיימא". עוד כתבה שוורץ, כי הליך התכנון היה ארוך והתקיים בשיתוף עם משרדי הממשלה והארגונים הירוקים, דבר שנשלל על ידם. "כיום מבטא פרק החופים הסכמות רחבות בין השותפים, שחברו יחדיו כולם כדי להבטיח לציבור מגוון חופים לאורך הים התיכון. רובם המכריע חופים פתוחים שיישמרו במצבם הטבעי", לשון המכתב. בהמשכו אף קראה שוורץ ליצחקי שלא לקבל את דרישות מתנגדי התוכנית אשר לדבריה, "אינן מייצגות את האינטרס הציבורי הרחב ויפרו את האיזון העדין בין רווחתו לבין ערכי הטבע".

 

חוף הים של קיבוץ מעגן מיכאל (ארכיון) חוף הים של קיבוץ מעגן מיכאל (ארכיון) צילום: אלעד גרשגורן

 

לעומת זאת ארגוני הסביבה מוסיפים במכתבם לכחלון כי, "מינהל התכנון מציע לקצץ אלפי דונמים מהשטחים הפתוחים והטבעיים המוגנים שבעורף החוף מחוץ לערים, ולבטל לחלוטין את ההגנה הקיימת על שטחי עורף החוף והפארקים החופיים בתוך הערים. וזאת, דווקא במקומות שמספקים לציבור שידו אינה משגת את הנוף הפתוח ומרחבי הים, הכורכר והחול, שהופכים את החיים למעט נעימים יותר. מינהל התכנון גם מציע לאפשר בנייה לא מבוקרת של מתקני תשתיות, וכן מבנים שונים נוספים לרבות בתי מלון ודירות יוקרה בהמשך לבנייה קיימת, ברצועה האסורה לבנייה במרחק מאה מטר מקו המים. עוד הוא מציע לפגוע בשטחים המיועדים לתיירות ונופש, באופן שאת מקומם עלולים לתפוס שטחי פיתוח לשימושים אחרים שיפגעו במעמדו הציבורי של החוף. וזה עוד לא הכול, הצעת מינהל התכנון מציעה כמכלול לפגוע פגיעה קשה וגורפת במנגנוני הבקרה וההגנה על החופים שפועלים היטב מזה יותר משלושים שנה, לשמחת היזמים שרק יושבים וממתינים להסרת המחסומים".

 

לסיום קראו ארגוני הסביבה לכחלון להורות על עצירת הדיון מחר, ובשלב הבא להוריד את התוכנית מסדר היום. "כפי שהסברנו, זו לא תכנית שראוי לקדם במדינה נאורה, שמבינה שהאינטרסים של מיליוני תושביה קודמים לאלה של יזמיה. זו ודאי לא תכנית שכאדם שהאינטרס הציבורי בראש מעייניו, היית רוצה להיות אחראי לתוצאותיה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x