$
חדשות נדל"ן

רשות המסים: לפחות 250 אלף ישראלים מחזיקים 2 דירות ויותר

בוועדת השקיפות אמרו נציגי הרשות כי אין בידיהם נתונים מהעשור האחרון על ההכנסות בפועל מתשלום המס החל על המשכירים את דירתם ביותר מ-5,030 שקל; סתיו שפיר: "משרדי הממשלה פועלים ללא בסיס נתונים מהימן ואיכותי"

אביב גוטר 16:3917.02.16

נכון לשנת 2013 היון בישראל 200 אלף בעלי 2 דירות וכ-50 אלף בעלי 3 דירות ויותר. כך מסרו נציגי רשות המסים בדיון  שנערך היום (ד') בוועדת השקיפות של הכנסת בנושא חוק שכירות הוגנת, וזאת לאחר שהיו"ר, ח"כ סתיו שפיר, ביקשה מהרשות לספק נתונים.

 

 

נציגי רשות המסים סייגו עם זאת את דבריהם ואמרו כי הנתונים מתבססים אך ורק על דיווחים של אזרחים כי בבעלותם יותר משתי דירות ושנמצאים במאגר של הרשות.

 

שפיר ביקשה כאמור את נציגי משרדי האוצר, שיכון, משפטים ומרשות המסים להציג את הנתונים הנמצאים בידיהם על שוק השכירות."כדי למצוא את הפתרונות הטובים ביותר ל-2 מיליון שוכרי דירות אנחנו זקוקים למידע מהימן על מצבו של השוק, ולחוות דעת מקצועיות על היתרונות והחסרונות של ההצעות הקיימות לרגולציה על שוק השכירות לאחר שראיתי בשנים האחרונות משרדי הממשלה פועלים ללא בסיס נתונים מהימן ואיכותי".

סתיו שפיר. "כדי למצוא את הפתרונות הטובים ביותר ל-2 מיליון שוכרי דירות אנחנו זקוקים למידע מהימן על מצבו של השוק" סתיו שפיר. "כדי למצוא את הפתרונות הטובים ביותר ל-2 מיליון שוכרי דירות אנחנו זקוקים למידע מהימן על מצבו של השוק" צילום: חגי הירשפלד

 

רשות המסים נתבקשה להציג נתונים מהעשור האחרון אודות גובה ההכנסות בפועל ממסלול שיעור 10% מס, החל על משכירים אשר משכירים את דירתם בסכום העולה 5,030 שקל, מה ההערכות שאומדת רשות המסים בנוגע לגביית המס בשנת 2016. נציגי רשות המסים שנכחו בוועדה טענו שאין בידם נתונים כאלו והאומדן שבידיהם אינו מייצג מאחר והם עוסקים רק בגביית המס התלוי בדיווח מצד משכירים ולא עוסקים בנושא אכיפת המס, כך שההערכות אינן משקפות את המציאות.

 

 

 

במהלך 2014 רשות המסים שלחה מכתבי הצהרת הון ליותר מ-100 אלף אזרחים, מתוכם 37 אלף בעלי דירות, מתוך הנחה שיש להם חבות מס בתחום הזה שפתחו תיקים. מתוך 37 אלף שפתחו תיקים 78% (כלומר כ-29 אלף בעלי דירות) לא שילמו מס על השכרת דירות ודיווחו לראשונה. היות שמדובר במהלך יחסית מצומצם, ברשות המסים מעריכים כי המספרים גבוהים יותר ויש לצאת במהלך דומה על מנת לפתוח תיקים עבור אותם חייבים במס שלא משלמים.

 

מינה גולן, מנהלת תחום סגן מנהל מחלקת שומה ברשות המסים, אמרה כי "יש לנו נתונים על בעלי דירות ועל אנשים עם יותר משני נכסים. הפנייה נעשתה לאנשים עם שלושה נכסים ומעלה. רוב רובם של המשכירים נכנסים למסגרת החוק הזה ואין חובת דיווח. אנחנו רק יכולים לנחש. אם אנחנו מעוניינים בנתונים האלה יכול להיות שכדאי לחייב לפי חוק".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x