$
חדשות נדל"ן

"משכנתא 90%" חוזרת לדיון - וצפויה להיכשל

ההצעה של ח"כ לוי-אבקסיס תידון מחר בוועדת שרים לענייני חקיקה, אך רוב השרים לא תומכים בה

רוני זינגר 22:4713.02.16

הצעת החוק לערבות מדינה למשכנתא בגובה 90% של אורלי לוי־אבקסיס תחזור מחר (א') לדיון בוועדת שרים לענייני חקיקה. משום שאין רוב עבור הצעת החוק בקרב השרים, ומשום שמשרד האוצר לא תומך בה, היא צפויה להיכשל.

 

את ההצעה קידמה לוי־אבקסיס כבר לפני כמה חודשים, ואולם אז פנו אליה אנשי משרד האוצר בבקשה לדחות את ההצבעה לטובת ניסיונות להגיע לסיכום משותף בעניין. שר האוצר משה כחלון הביע תמיכה מסוימת ברעיון והוצע כי לוי־אבקסיס תיפגש עם החשכ"לית בנושא. אך פגישה כזו לא יצאה עד כה לפועל, ולכן החליטה הח"כית להעלות את הצעת החוק לדיון מחודש.

 

 

משה כחלון. הביע בעבר תמיכה מסוימת בהצעה משה כחלון. הביע בעבר תמיכה מסוימת בהצעה

 

על פי הצעת החוק, יוקטן ההון העצמי הנדרש עבור משכנתא לרכישת דירה ראשונה. בדברי ההסבר בהצעה מצוין כי כך תתאפשר רכישת דירה אף אם אין ברשות הרוכש "הון עצמי התחלתי למימון מלוא סכום הרכישה". עוד מוצע בהצעת החוק להעניק לשר האוצר סמכות לקבוע תנאים ואמות מידה לזכאות שנקבעת בהצעת החוק כדי להתמודד עם בירוקרטיה סבוכה.

 

 

 

לוי־אבקסיס מסרה: "מאז שהגשתי את הצעת החוק בכנסת הקודמת אני מקבלת תמיכה עצומה הן מהציבור והן מחברי הכנסת והשרים, שמבינים שהמצב הקיים - ובו אוכלוסיות שלמות מנועות לרכוש דירה כי אין להן הון עצמי מהבית - הוא בלתי נסבל. אותם צעירים נאלצים לקחת הלוואות מגורמים כמו חברים, משפחה או הלוואות מ־2–3 בנקים שונים כשאף אחד אחר לא היה מאשר להם לאור יכולת השתכרותם. רבים פונים בייאוש לשוק האפור ולוקחים הלוואות בריביות רצחניות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x