שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

הפתרון למשבר הדיור: לכו לקצרין המתרחבת

שני גופי תכנון ממשלתיים מקדמים כל אחד בנפרד הקמת שתי שכונות ענק שצפויות להכפיל את היישוב הצנוע ברמת גולן. לתכנון המקביל לא מפריעה העובדה שליישוב כבר קיימות תוכניות מאושרות ל־900 דירות שטרם נבנו

אמיתי גזית 08:2427.01.16

משרד הבינוי ורשות מקרקעי ישראל (רמ"י) מקדמות במקביל ובאופן חריג שתי תוכניות שונות להקמת שכונות חדשות בקצרין בהיקף של 1,600 דירות כל אחת - כך נודע ל"כלכליסט".

 

התוכניות צפויות להכפיל את גודלה של המועצה המקומית ברמת הגולן, שמספר יחידות הדיור הקיימות בה עומד על 2,500. מעבר להשקעת משאבים כפולים ביישוב שתרומתו לפתרון משבר הדיור עומדת בסימן שאלה, ספק אם קצרין נדרשת לתוספת השכונות, שכן היא טרם ניצלה את מלוא כמות יחידות הדיור המאושרות לבנייה בה.

 

ראש המועצה המקומית קצרין דימי אפרצב אמנם מברך על התכנון המקביל, ומשוכנע שהתחרות בין שני גופי התכנון תביא לתוצאות משופרות, אלא שגורמים בכירים המעורים בתהליכי התכנון מגדירים את המצב בקצרין כ"לא רצוי, לא הגיוני, ומעוות". אביגדור יצחקי, ראש מטה הדיור במשרד האוצר ומי שאחראי על הקצאת הקרקעות למשרד הבינוי ולרמ"י, מסר ל"כלכליסט" כי המטרה היא ליצור שיתוף פעולה בין הגופים, משום שכ"שהם עושים דברים במשותף יוצאים דברים טובים".

 צילום: אפי שריר

 

אף ששני הגופים מפעילים צוותי תכנון כפולים ונפרדים, לדברי יצחקי שיווק הקרקעות ייעשה במשותף. אפרצב אמנם מרוצה מהתכנון הנפרד שלדבריו יבטיח ששתי השכונות "ידברו זו עם זו", אך מודה כי בחודש שעבר כינס את צוותי שני הגופים לאחר שהרגיש שאין תיאום ביניהם: "הבנו שקשה מאוד לעקוב אחרי מה שקורה, ולכן הקמנו ועדה שמתכללת בין כל היועצים".

 

רובע נוסף נמצא בהליכי תכנון

 

עד מינויו של משה כחלון לשר האוצר אשתקד היתה רמ"י (לשעבר מינהל מקרקעי ישראל) כפופה למשרד הבינוי והשיכון. באופן מסורתי עסקה רמ"י בתכנון ושיווק קרקעות בערי המרכז, בשעה שמשרד הבינוי והשיכון פעל בערי הפריפריה ובשל תקציבן הדל היה מעורב גם בהליכי הבנייה ופיתוח התשתיות. כגוף האחראי על ניהול קרקעות המדינה, טיפלה רמ"י בסופו של דבר בשיווק הקרקעות וחתמה על הסכמים עם הקבלנים שזכו במכרז. לאחר הכפפת רמ"י לאוצר הוקמה ועדה שמקצה קרקעות לרמ"י, משרד הבינוי והחברה הממשלתית החדשה דירה להשכיר, כך שתיווצר תחרות בין הגופים על תכנון ושיווק הקרקעות וכל גוף נמדד על פי כמות יחידות הדיור בקרקעות ששיווק. עם זאת, חלוקת האזורים המסורתית בין משרד הבינוי ורמ"י היתה אמורה להישאר על כנה.

 

שתי תוכניות הבנייה המקבילות בקצרין מקודמות בוותמ"ל (הוועדה לקידום מתחמים מועדפים), והבוקר היתה אמורה להתקיים ישיבה בעניינן, אך זו נדחתה בגלל מזג האוויר ל־10 בפברואר. הותמ"ל הוקמה במטרה להאיץ את הליכי התכנון ולהגדיל את היצע הדירות, אלא שקשה לראות איך תוכניות הבנייה בקצרין יתרמו ליציאה ממשבר הדיור, ולא רק בגלל מיקומה הגיאוגרפי של קצרין ברמת הגולן, הרחק מאזורי הביקוש.

 

עיון במסמכי התכנון מלמד כי עד 2014 לא מומשו במלואן תוכניות הבנייה שכבר אושרו ליישוב: על פי פרוגרמה שהגישה רמ"י לוותמ"ל, בקצרין קיימות תוכניות מאושרות לבניית 3,400 דירות בשעה שקיימות בו 2,500 דירות בלבד. כלומר עד כה נוצל ביישוב רק 74% מהיקף הבנייה המאושר. מעבר לכך, לפי ראש המועצה אפרצב, רובע נוסף ביישוב נמצא בימים אלה בהליך תכנון ויהיו בו 860 דירות, ששיווקן יחל בתוך כמה חודשים.

 

הממשלה החליטה לחזק את קצרין

 

לדברי אפרצב, שתי התוכניות המקבילות הן תוצאה של החלטת ממשלה מ־2014 לחזק את היישוב. במקביל לפיתוח השכונות החדשות המועצה המקומית פועלת במימון משרדי הממשלה לשדרוג התשתיות בו. לפי אותה החלטת ממשלה יקצו משרד הבינוי, המשרד לפיתוח הנגב והגליל, משרד החינוך ומשרד התירות 30 מיליון שקל לשיפוץ תשתיות ומעונות ולהשקעה בפעילויות חינוכיות ביישוב. להערכת אפרצב, התוכניות להקמת שתי השכונות יבשילו בתוך כשלוש שנים: "עד סוף הקדנציה שלי אראה טרקטורים בשטח".

 

מרמ"י נמסר: "לקצרין יש תכנית מתאר אשר מחלקת את הישוב לרובעים במסגרתה אותרו שני רובעים לתכנון מפורט 12 ו־13. בתיאום עם העיר ומשרד הבינוי הוחלט שרובע 12 יקודם על ידי רמ"י ורובע 13 יקודם על ידי המשרד. שני הגופים

מובילים תכנון, כל אחד בשכונה אחרת, כפי שנעשה ביישובים אחרים תוך שילוב אינטרסים במטרה לייצר מענה מהיר וזמין למשק הדיור הלאומי.

 

"בשל הצלחות מועטות בשיווקים בקצרין לאורך השנים הוחלט לנסות ולשנות את אופי התכנון שהיה נהוג בישוב. התכנון שמקדמת רמ"י הוא בעל צביון של יישוב חצי־כפרי שבא לתת מענה לביקושים שאופיינו בשנים האחרונות בישובים הקהילתיים ברמת הגולן. רובע 12 הגיע השלב לאישור להפקדה והתכנית שתוכננה להגיע לדיון בותמ"ל תידחה לפעם אחרת. ברובע 12 יהיה תמהיל מגוון של שימושים.

 

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר: "המשרד יעלה לדיון מוקדם בוועדת התכנון 1,600 יחידות דיור בעיר קצרין. ככלל, גופי התכנון כולם פועלים תוך שיתוף פעולה ותיאום מלא, וכך גם בנוגע לתוכניות הבנייה בקצרין, כפי שנעשה בערים רבות נוספות בארץ לאורך השנים".

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x