שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

איילת שקד שוב שמה רגליים לחוק לשכירות הוגנת

שרת המשפטים לא מסתפקת בתיקונים שהוכנסו לפי דרישתה לחוק לפני חצי שנה. כעת היא טוענת שהתמריצים שבו אינם ישימים והוא "פוגע בשוק החופשי"

אמיתי גזית 08:4104.01.16

הצעת החוק לשכירות הוגנת תקועה בשל התנגדות שרת המשפטים איילת שקד. כך נודע ל"כלכליסט". הצעת החוק של חברי הכנסת סתיו שפיר (המחנה הציוני) ורועי פולקמן (כולנו) כוללת הגבלות על העלאת שכר הדירה, מנגנונים לפיקוח על ההגבלות ומערכת מידע ממלכתית שתוכל לצנן את השוק באמצעות שקיפות של מחירים ועסקאות השכרה בכל הארץ. מה שמפריע לשרה שקד הוא החלק שכולל הגבלות על העלאת מחירים של המשכירים, בטענה שהמודל "פוגע בשוק החופשי".

 

ביולי האחרון תמכה ועדת השרים לחקיקה בראשות השרה שקד בהצעת החוק לשכירות הוגנת, לאחר שהוסכם על פשרה בדמות הנחה במס שבח או במע"מ לבעלי דירה שלא העלו את שכר הדירה על הנכס שבבעלותם במשך 5–3 שנים.

 

איילת שקד איילת שקד צילום: אלכס קולומויסקי

 

הטבות המס דורשות הקצאת עוד משאבים

 

אלא שכעת מתברר שהשרה שקד מטילה ספק גם ביכולת לתמרץ את המשכירים באמצעות הטבות מס, שכן לא ברור אם לרשות המסים יש יכולת ומשאבים לטפל בכך.

ח"כ שפיר מתנגדת לקידום החוק אם לא יכלול מנגנוני פיקוח או לפחות תמריצים שימנעו עלייה בשכר הדירה. בימים האחרונים ח"כ פולקמן פועל לגבש הסכמות שיאפשרו להעלות את הצעת החוק להצבעה בקריאה טרומית במליאת הכנסת כבר בשבועות הקרובים. היום או מחר פולקמן אמור להיפגש עם ראש מפלגתו שר האוצר משה כחלון, כדי לשתף אותו בגיבוש מודל שיאפשר לקדם את החוק.

 

שקיפות בעזרת רשם שכירויות ממשלתי

 

השרה שקד מעדיפה להסתפק בהקמה של רשם שכירויות ממשלתי שינהל רישום פתוח ושקוף של מחירי שכירות, שיתבסס על דיווח של המשכיר על כל חוזה בתוך חודש ממועד החתימה. השקיפות והנתונים שייצברו במאגר הממשלתי הזה אמורים לייצר מנגנון פיקוח של השוק החופשי, והוא יסייע לשוכרים להכיר את רמת המחירים בסביבה ולדעת כמה בדיוק גבה בעל הבית מהדיירים הקודמים, והם יוכלו להשתמש במידע במשא ומתן עם המשכירים.

 

 

ח"כ פולקמן: "לוקח זמן לחולל כאלה שינויים משמעותיים. אנחנו מנסים לפתוח פה פתח שלא היה כמותו בעבר. אנחנו עובדים לילות כימים למציאת המתווה שיאפשר לחוק החשוב הזה לעבור. מחירי השכירות בישראל האמירו לשחקים בשנים האחרונות, וקורת גג הולכת והופכת מזכות יסוד למותרות.

 

"יש גורמים רבים שבכוחם לחולל פה שינוי שייטיב עם 2 מיליון שוכרים, ואני מקווה שנגיע לעמק השווה בהקדם האפשרי".

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x