$
נדל"ן עולמי

בריטניה: רוכשים זרים של דירות להשקעה ישלמו תוספת של 3% על מס הרכישה

מ־1 באפריל תוטל התוספת על מי שירכוש דירה ובסיום העסקה יהיה בבעלותו יותר מנכס אחד. ההכנסות ינותבו להגדלת היצע הדיור בר־ההשגה

שירות כלכליסט 21:4229.12.15

ממשלת בריטניה מעלה הילוך במאבק במחירי הדיור המאמירים. בהצעת התקציב שנחשפה בנובמבר הודיע שר האוצר ג'ורג' אוסבורן כי מס הרכישה על קוני דירות להשקעה יהיה גבוה ב־3% מהמס שרוכשי דירה ראשונה חייבים בו, ושלשום פרסמה הממשלה את מתווה התקנה הממשלתית, שתהיה פתוחה לערעורים מצד הציבור עד 15 בפברואר.

 

מס רכישת המקרקעין בבריטניה הוא דיפרנציאלי ועולה בהתאם לגובה העסקה. לפי התקנה שתיכנס לתוקפה ב־1 באפריל 2016, תהיה כל עסקת נדל"ן למגורים שהיקפה גבוה מ־40 אלף ליש"ט חייבת במס רכישה. מדרגת המס הנמוכה ביותר חלה על עסקאות שהיקפן עד 125 אלף ליש"ט. אם בחתימת העסקה לרוכש יש נכס אחד בבעלותו, הוא לא יהיה חייב בתשלום מס, אבל אם מדובר בנכס שני שבבעלותו הוא יהיה חייב במס של 3%. מדרגת המס הבאה חלה על עסקאות עד גובה של 250 אלף ליש"ט, ורוכשי דירות להשקעה יהיו חייבים לשלם עליהן מס של 5%, לעומת 2% שיהיו חייבים לשלם רוכשי דירה ראשונה. רוכשי דירות להשקעה שמחירן נע בין 250 אלף ל־ 925 אלף ליש"ט ישלמו מס של 8%. במדרגת המס הבאה ישלמו רוכשי דירות להשקעה 13% על העסקה, ואילו מדרגת המס הגבוהה ביותר היא לדירות יקרות מ־1.5 מיליון ליש"ט — 15%.

 

גם רוכשי דירות להשקעה שאינם מתגוררים בבריטניה ישלמו את המס המוגדל, וחלק מהכנסותיו ינותבו להכפלת היצע הדיור בר־ההשגה בבריטניה — כמו שהתחייב אוסבורן בנובמבר. ממשלת בריטניה מתכננת להוסיף 400 אלף דירות במחיר בר־השגה להיצע הדירות בממלכה עד שנת 2020.

 

תוספת המס תחול גם על בני זוג שלאחד מהם כבר יש דירה בבעלותו. אף שהחוק רואה בבני זוג יחידה אחת מבחינה מיסויית, הוא מאפשר להם לקבל החזר על תוספת המס החדשה, אם הם ימכרו את הדירה השנייה שבבעלותם בתוך 18 חודשים מיום חתימת העסקה. הורים שירכשו דירה לילדיהם ויהיו רשומים כבעלים שותפים של הדירה יהיו חייבים גם הם בתוספת המס, אבל אם רק ילדיהם יהיו רשומים כבעלי הדירה אף שהם לא שילמו תמורתה, הם יהיו פטורים מהתוספת. במקרים אחרים של רכישת דירה בשותפות שאינה התאגדות עסקית תחול תוספת המס בכל מקרה שבו לאחד מהשותפים כבר יש דירה בבעלותו. הרוכשים עשויים לזכות בפטור מתשלום המס אם מדובר בדירה ראשונה שבבעלות אחד מהם, אך מקרים כאלו ידונו לאחר בקשה לרשויות מצד הרוכשים.

 

אף שכלל האצבע בתקנה החדשה הוא מספר הדירות שבבעלות הרוכש עם חתימת העסקה, היא מחייבת בתוספת מס גם חברות ועסקים שרוכשים דירה ראשונה לצורך השקעה. יוצאות מהכלל במקרה זה הן חברות שמשקיעות בפרויקטים שנועדו להגדיל את היצע הדירות, כמו התחדשות עירונית או הסבת מבנים למגורים.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x