$
חדשות נדל"ן

גבעתיים מחדשת דיונים בהיתרי הבנייה לתמ"א 38 במסלול הריסה ובנייה מחדש

העירייה עצרה את הליך הוצאת ההיתרים למסלול זה לאחר שהמועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה תיקון לחוק שאינו עולה בקנה אחד עם עמדת היועץ המשפטי לממשלה, אך כעת הפשירה את הפעילות

אמיתי גזית 14:3817.11.15

עיריית גבעתיים הודיעה כי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תחדש את הדיונים בבקשות להיתרי בנייה לפי תמ"א 38 במסלול הריסה ובנייה מחדש. על פי הודעת העירייה, מדיניות מתן זכויות הבנייה תישאר כפי שהייתה טרם פרצה המחלוקת בפרשנות באשר לאופן חישוב זכויות הבנייה. לפני כחודש הפסיקה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיר לדון בבקשות להיתר לבנייה מתוקף תמ"א 2-38 וזאת בשל אי בהירות ששרתה בענף. הבלבול החל בספטמבר, כאשר היועץ המשפטי לממשלה הציג בבית המשפט פרשנות שסתרה את אופן חישוב זכויות הבנייה שהיה מקובל על ערים רבות, אך לא על גבעתיים. בעקבות כך לפני כשבועיים המועצה הארצית לתכנון ובנייה הפקידה להתנגדויות תיקון לתמ"א 38 שנועד למנוע את כפל הפרשנות.

 

באותו תיקון קיבלה המועצה הארצית את עקרונות מרחיבים לחישוב זכויות, בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה שצודד בעקרונות מצמצמים. על פי התיקון של המועצה הארצית לתכנון ובניה, יזם המבקש להרוס ולבנות בניין, מתוקף תמ"א 38 יוכל לקבץ את מלא הזכויות שהתוכנית החלה על השטח מקנה ולהם להוסיף גם את הזכויות שמקנה תמ"א 38 (2.5 קומות). לעומת זאת, היועמ"ש גרס כי את זכויות מתוקף תמ"א 38 אפשר להוסיף רק לשטח שנבנה בפועל. פעמים רבות בניינים ישנים לא ניצלו את מלא הזכויות על המגרש, לכן קבלנים חששו כי אם תאומץ עמדת היועמ"ש, פרויקטים רבים לא יהיו רווחיים.

 

אמנם, התיקון שאישרה המועצה הארצית לתכנון ובנייה נועד למנוע את כפל הפרשנויות. אלא שעד שהתיקון יקבל תוקף יחלפו עוד כמה חודשים. בינתיים היועמ"ש סירב לשנות את עמדתו והיה חשש כי פרויקטים יעצרו שכן ועדות מקומיות ויזמים לא ידעו כיצד לנהוג. בעוד שאביגדור יצחקי, יו"ר המועצה הארצית לתכנון ובניה, המליץ לפעול כבר עתה על פי התיקון שאושר. היועמ"ש חשב שעד שזו תקבל תוקף יש לאמץ דווקא את עמדתו.

 

יצחקי. בגבעתיים אימצו את המלצתו יצחקי. בגבעתיים אימצו את המלצתו צילום: עמית שעל

 

מהודעתה של עיריית גבעתיים עולה כי תמשיך לנהוג כבעבר לפני שצצה המחלוקת. רן קוניק, ראש עריית גבעתיים מסר: "לאור המלצות המועצה הארצית, אנו חוזרים לדון בבקשות להיתרים בכדי לא לעכב בקשות בחודשים ארוכים וזאת כמובן ללא קשר למחלוקת הקיימת בנושא בין המועצה הארצית לבין היועץ המשפטי לממשלה. כפי שהיה עד כה, גם עתה אנו נדון בכל בקשה לגופו של ענין ובהתאם למדיניות העיריה שלא השתנתה כהוא זה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x