שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

פשרה בעניין תמ"א 38: גודל הדירות במסלול ההריסה והבנייה בהתאם לגודל הבניין

המועצה הארצית לתכנון ובנייה תדון השבוע בהצעת מינהל התכנון: בבניין קטן שאינו עולה על 2 קומות עם 3 דירות, יתאפשר להרוס ולהוסיף לו 2.5 קומות בגודל הדירות שנהרסו; בבניין מעל 4 דירות ניתן יהיה לבנות דירות גדולות יותר עפ"י התוכנית החלה על המגרש

אמיתי גזית 10:1001.11.15

במגרש עליו עומד בניין שבו לפחות 4 דירות, יחושבו זכויות הבנייה בתמ"א 38 - מסלול הריסה ובנייה - על פי פרשנות מרחיבה. זו הפשרה שמתגבשת במינהל התכנון, כך נודע ל"כלכליסט". הישיבה המכרעת במועצה הארצית לתכנון תתקיים ביום שלישי, ועוד יתכנו שינויים בנוסח הסופי של ההוראות.

 

 

המשמעות היא כי יותר ליזמים לממש את מלא זכויות הבנייה שהתוכניות החלות על המגרש מקנות, וכן להוסיף את הזכויות שמקנה תמ"א 38. לעומת זאת, במגרש שעליו עומד בניין קטן ובו פחות מ-4 דירות, יחושבו הזכויות על פי פרשנות מצמצמת, כלומר היזמים יוכלו להרוס ולבנות מחדש בניין בגודל דומה בתוספת זכויות הבנייה שמקנה תמ"א 38 בלבד.

 

2.5 קומות תוספת לבניין קטן (ארכיון) 2.5 קומות תוספת לבניין קטן (ארכיון) צילום: דוד הכהן

 

בהוראות החדשות נעשתה הפרדה בין מגרשים עליהם עומד בניין קטן שאינו עולה על 2 קומות ובהן עד 3 דירות, לבין מגרשים שבהם בניין גדול יותר (2 קומות, ובהן 4 דירות ומעלה). במקרה שבו על המגרש בניין קטן, יתאפשר להרוס אותו ולהוסיף לו 2.5 קומות, שטח כל קומה זהה לשטח הקומות בבניין שנהרס. אבל, במקרה שבו הבניין גדול יותר יוכלו יזמים  לבנות בניין ששטח קומותיו החדשות גדול יותר, על פי המקסימום שהתוכנית החלה על המגרש מאפשרת.

 

מינהל התכנון נדרש ליצור את ההוראות האלה בעקבות פרשנות מצמצת שהציגה פרקליטות המדינה לבית המשפט, אשר סתרה את האופן שבו חושבו זכויות הבנייה עד אז בפרויקטי תמ"א 38 במסלול הריסה ובנייה מחדש. הפרשנות שהוצגה לפני כחודשיים גרמה לסערה בענף הנדל"ן, יזמים הקפיאו פרויקטים והוועדות המקומית לתכנון ובנייה של רמת גן וגבעתיים הודיעו כי לא ידנו בבקשות חדשות עד אשר תובהר עמדתה המדינה.

 

לפני חודש הורתה המועצה הארצית לתכנון ובנייה, למינהל התכנון להכין הוראות שימנעו את כפל הפרשנות. ביום שלישי הקרוב יציג מינהל התכנון למועצה את המלצותיו, אם זו תקבלן הן יפורסמו לתקופה של כמה שבועות במהלכה יותר להגיש התנגדויות. לאחר דיון בהתנגדויות יקבלו ההוראות החדשות תוקף.

 

 

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x