$
חדשות נדל"ן

כחלון מבטיח: דירה בקריית מוצקין בהנחה של 400 אלף שקל

שר האוצר אמר בוועדה לביקורת המדינה כי "הכלכלה הישראלית יכולה לעמוד בפתרון משבר הדיור, גם בעלות של מיליארדי שקלים בשנה". לדבריו, "עד סוף השנה נשווק 25,000 יחידות דיור במתכונת של מחיר למשתכן"

עמרי מילמן ודותן לוי 13:2327.10.15

"הכלכלה הישראלית יכולה לעמוד בפתרון משבר הדיור. גם בעלות של מיליארדי שקלים בשנה. זה מגיע לזוגות הצעירים". כך אמר היום (ג') שר האוצר משה כחלון בדיון בוועדה לביקורת המדינה על דו"ח המבקר בנושא משבר הדיור. 

כחלון טען כי "אחת הבעיות היא ש-90% מהאנשים לא רוצים שמחירי הדירות ירדו כי יש להם דירות. יש פעילות של גורמים אינטרסנטים בתקשורת. הדירות בקריית מוצקין יימכרו בהנחה של 300-400 אלף שקל. הצלחה אדירה נוספת לשיטת מחיר למשתכן". לדבריו, "תוכנית מחיר למשתכן היא התוכנית שלי. אני אחראי עליה. התוכנית הזאת תצליח ותשנה את שוק הדיור".

 

כחלון. "90% לא רוצים שמחירי הדירות יירדו" כחלון. "90% לא רוצים שמחירי הדירות יירדו" צילום: עמית שאבי

 

שר האוצר עוד אמר כי "היום נפרסם את תוצאות המכרז בקריית מוצקין. נמכור שם דירות בהנחות של 400 אלף שקל. עד סוף השנה נשווק 25,000 יחידות דיור במתכונת מחיר למשתכן. 70,000 עד סוף השנה הבאה. אני נכנסתי לתפקיד שר האוצר והפסקתי את הספסרות של המדינה בקרקעות שלה. אני אומר כאן - המדינה לא תספסר יותר בקרקעות. הקרקעות נועדו בשביל הזוגות הצעירים".

 

נתוני מחיר למשתכן בקרית מוצקין נחשפו: דירות ימכרו במחיר ממוצע של 1.051 מיליון שקל

 

בתוך כך, משרד האוצר פרסם את תוצאות מכרז מחיר למשתכן במתחם כורדני – קרית מוצקין המצביעים על כך שגם המכרז השני (הראשון היה בעפולה, ד"ל) הסתיים בהצלחה ומוביל להוזלה משמעותית במחירי הדירות. לפי התוצאות, המחיר הממוצע של דירה במתחם יעמוד על 1.051 מיליון שקל, זאת לעומת מחירים של 1.4 מיליון שקל ומעלה המשתקפים מנתוני המכירות של התקופה האחרונה. מחיר הדירות שנקבע בפרויקט משקף הנחה של עד 30% ממחיר השוק.

 

במתחם שווקו 1,028 יחידות דיור ב-20 מתחמים (מגרשים) שעליהם התמודדו 51 יזמים. המתחמים חולקו למתחמים גדולים של 94 יח"ד במקסימום ועד למתחמים קטנים יותר של 28 ו-22 יח"ד, וזאת כדי לאפשר ליזמים מקומיים לגשת אליהם. בין החברות שזכו במכרז נמנות חברות גדולות כמו אשדר אשר זכתה ב-2 מתחמים ל-188 יח"ד ואורתם מליבו שזכתה ב-3 מתחמים של 94 יח"ד וסך הכל 282 יח"ד, ולצדן חברות שמוגדרות כחברות 'צפוניות' כגון סלע בינוי שזכתה ב-2 מתחמים ל-188 יח"ד, חברת עמרם אברהם שעיקר פעילותה כיום היא באזור חדרה זכתה ב-5 מתחמים של 22 יח"ד וסך הכל 110 יח"ד. חברות נוספות שזכו הן בובליל נכסים שמקום מושבה בקריית מוצקין זכתה בשני מתחמים ל-44 יח"ד סך הכל, חברות נוספות הן סבנטל, ספייס, ואקנין נדל"ן, נחלת וא.מ ניהול והשקעות.

 

התוכנית למתחם כורדני משתרעת על שטח של 833 דונם בהם יבנו 3,500 יחידות דיור. עד כה שווקו כ-2,800 יח"ד, 1,820 יח"ד ששווקו קודם למכרז מחיר למשתכן וכעת 1,028 היחידות במסלול מחיר למשתכן. השכונה ממוקמת ממערב לקריון ובקרבה לים. בשכונה תמהיל של דירות בגדלים שונים, כאשר הבניינים נעים מ-7 קומות (22 יח"ד) ועד מגדלים של 94 יח"ד ב-22 קומות (לפני שבס- הקלות שמאפשרות בנייה של יותר דירות על אותו שטח בנוי). השכונה תכלול שטחים ירוקים וגנים ציבוריים ובתוך השכונה מצויים החי פארק, התיאטרון והקאנטרי. קרית מוצקין מונה 40 אלף תושבים.

 

מכרזי מחיר למשתכן במתכונתם המחודשת יוצאים במתחמים לבנייה רוויה הכוללים לפחות שש יחידות דיור במבנים של שתי קומות ומעלה, ולפחות דירה אחת בכל קומה (בהתאם לתוכניות הנקודתיות לאותו המתחם). במכרזים מתמודדים הקבלנים על המחיר הנמוך ביותר למ"ר דירתי בהתאם למפרט טכני שקבע משרד הבינוי והשיכון ומקבלים הנחה משמעותית על מחיר הקרקע.

 

בנוגע לזכאים, בעוד בעבר היו קריטריונים שזיכו את הזכאים בניקוד מצטבר, כיום מוגדר זכאי כמי שאין ברשותו דירה (כולל מי שלא הייתה דירה בבעלותו בשש השנים האחרונות), יחיד מגיל 35 ומעלה וזוגות בכל גיל. בחירת הזוכים מבין הזכאים שנרשמו לפרויקט תתבצע באמצעות הגרלה. זכאי שרכש יחידת דיור במסגרת מחיר למשתכן, לא יהיה רשאי למכור את יחידת הדיור לצד שלישי במשך 5 שנים מיום קבלת טופס 4. כמור כן, בהתאם להצעה שמובאת למועצת מקרקעי ישראל 20% מיחידות הדיור בכל מתחם ומתחם יוקצו בעדיפות לבני מקום.

 

יחד עם זאת, במידה וכעבור 12 חודשים מיום הההגרלה הראשונה הדירות לא נרכשו על ידי חסרי דיור, יתרת הדירות שלא נמכרו לזכאים יוכלו להימכר גם למשפרי דיור בתנאי הזכייה.

 

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט אמר בנושא: "מדובר בבשורה גדולה לציבור בישראל. 'מחיר למשתכן' תשפיע על היישובים שבהם מתקיים המכרז ועל הוזלה לזוגות הצעירים ולחיילים משוחררים בכל הארץ. בנוסף, לאור השיווקים הצפויים של עשרות אלפי יחידות דיור בתקופה הקרובה, ההערכה היא שתהיה לה השפעה חיובית ומצננת על המחירים במשק. המכרזים הראשונים הם ניצנים של שינוי גדול, שיסייע לשוק באופן מידי וישפיע גם על הדורות הבאים בארץ".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x