חדשות נדל"ן

שר השיכון: אם לא נעזור למשתכרי שכר המינימום - הם ישרפו את מגדלי היוקרה בת"א

יואב גלנט התייחס לפערים החברתיים ואמר כי הם מפעפעים מתחת לפני השטח וחייבים לתמוך באלה שאין להם; עוד אמר: "בעוד 20 שנה בב"ש יגורו מיליון איש"

דותן לוי 13:0822.10.15

"המצב היום הוא כזה שיש אוכלוסיה שהולכת וגדלה ומשתכרת שכר מינימום, זו אוכלוסיה שלא יכולה לרכוש דירות ואנחנו חייבים לתמוך בהם, הפערים החברתיים האלה מפעפעים מתחת לפני השטח. חלק מהאנשים האלה עובדים במגדלי יוקרה בת"א ואם לא יעזרו להם בסוף זה יתפרץ והם ישרפו את המגדלים, חייבים למצוא למצב הזה פיתרון, אנחנו חייבים לרכוש כל שנה 1,000 יח"ד לדיור הציבורי". כך אמר שר השיכון יואב גלנט בכנס השנתי של ארגון קבלני תל אביב-יפו-בת ים, המתקיים באילת. הוא הוסיף, "כהתחלה, אנחנו נרכוש בכל ה-700 מיליון שקל שיש לנו דירות, אבל אלה רק 700 דירות. דיברנו עם הסוכנות היהודית להגדיל את היקף הדירות במתחמים קיימים שבבעלותם ונבנה איתם 2,500 יח"ד. בנוסף, נקנה במסגרת מחיר למשתכן עד 5% בפרויקט". בכך שב וחזר גלנט על תוכניתו להקצות עד 5% מהדירות בכל פרויקט ממשלתי לדיור ציבורי.

 


 

גלנט התייחס למציאות בענף הנדל"ן נכון להיום ואמר: "כשנכנסתי לתפקיד עשיתי הערכת מצב. אני הגעתי למשרד ומצאתי מציאות בה 50% מאזרחי המדינה גרים בין גדרה לחדרה, ואם מדברים על האוכלוסייה היהודית מדובר כבר על כ-60%. מדינה לא יכולה להתקיים כך במזרח התיכון. יש לנו צרכים ביטחוניים, גאופוליטיים ועוד. בנוסף, זה גם מייקר. גם את הכבישים, כי צריך מנהרות וגשרים וגם את הביוב והתשתיות האחרות. בשמונה השנים האחרונות עלו מחירי הדירות במאה אחוז. במונחים כלכליים, מתקרבים היום ל-200 משכורות הנחוצות לרכישת דירה לעומת 100 משכורות לפני 20 שנה. עוד נקודה היא שנידרש ל-50 אלף דירות חדשות בשנה בשנים הקרובות ואולי אפילו 60 אלף. לא בנו מספיק ויש פער של כ-100 אלף דירות שצריך לצמצם".

 

 

יואב גלנט. "50% מאזרחי המדינה גרים בין גדרה לחדרה. מדינה לא יכולה להתקיים כך" יואב גלנט. "50% מאזרחי המדינה גרים בין גדרה לחדרה. מדינה לא יכולה להתקיים כך" צילום: עמית מגל

 

לגבי הפיתרון לפיזור האוכלוסיה אמר גלנט, "רוב היהודים גרים במרכז הארץ, היו כאן מפעלים ציוניים אדירים שיישבו את המדינה, היה פרויקט שלצערי הרב לא הצליח וזה עיירות הפיתוח שעדיין 50 שנה אחרי, הן בפיתוח. הפיתרון שאני רואה לנגד עיני שבצפון ובדרום יהיו שתי ערים גדולות שבכל אחת מהן יגורו בעוד דור כמיליון איש. אי מניח שבתוך כ-10-12 שנים בבאר שבע יגורו כ-500 אלף תושבים. ברור שאם זה יצליח אז עיר כמו דימונה תהפוך לפרבר של באר שבע".

 

עוד אמר גלנט, כי הם בוחנים איך להיטיב עם מי שבאמת צריך את הדירה, "יש ביקוש לדירות ויש ביקוש לדירות להשקעה, כשאמא שלי תרצה לדאוג לנכד שלה היא לא תרכוש אופציות בבנק אלא תרצה לקנות דירה, אנחנו רוצים לדאוג קודם כל למי שאין לו דירה. השיטה בעבר הייתה למכור את הקרקעות במחיר המקסימלי האפשרי והכסף היה נכנס לקופת המדינה. המחירים עלו ועלו וסחטו את המקסימום מכיס האזרח. מחיר למשתכן מאפשרת לתת הנחה לקרקע. בעפולה דירות עלו כמעט מיליון שקל ובמכרז השגנו הוזלה שהולכת לכיס של האזרח. זו תהיה הטבה אמיתית לצעירים ולזוגות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x