$
חדשות נדל"ן

התאחדות קבלני השיפוצים: לקוחות מבקשים שלא להעסיק קבלנים ערבים בתקופה זו

פועלים פלסטינים שחצו את המחסומים הבוקר טענו לתנועה דלילה; חלק מהקבלנים שמעסיקים פלסטינים הורו להם שלא להגיע על רקע המתיחות

דותן לוי 16:4411.10.15

"אנשים מתקשרים ומבקשים שלא לסיים את השיפוץ שהחלו לבצע להם בבית ערבים פלסטינאים", כך אמר היום ערן סיב יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים. לדבריו, גל הטרור האחרון יצר מצב בעייתי אשר השפיע דרמטית על ענף השיפוצים. ההשפעה על ענף זה נחשבת לחדה יותר מזו של ענף הבנייה שכן בחלק גדול מהשיפוצים בני הבית נוכחים באתר הבנייה וקיים חשש בקרב מזמיני עבודות יהודים להעסיק פלסטינאים בביתם בתקופה רגישה כזו.

משפצים משפצים צילום: עמית שעל

 

לפי סיב, קבלני שיפוצים מוצאים את עצמם מול דרישות של לקוחות רבים שלא להכניס ערבים לדירה. בשיפוץ דירה נעשה שימוש עם כלי עבודה דוגמת מברגים, סכינים וכו', שגורמים לבעלי דירות רבים לפחד להכניס ערבים לביתם. עוד אומר סיב כי גם הערבים הישראליים נכנסו לרשימה השחורה וגם הם נאלצים לספוג בחלקם ביטולים לפחות עד שיעבור הזעם, וחלקם ביטלו לבד את העבודה כדי להמתין שהעניינים ירגעו.

 

גורמים בענף הבנייה אמרו, כי באופן קבוע כאשר יש ארועים בטחוניים יש ירידה בהיקף הפועלים שמגיעים, עם זאת יש להבדיל בין עובדים שמגיעים לאתרי הבנייה הגדולים המגיעים בהסעות מאורגנות מהמחסומים, לבין פועלים שמגיעים לאתרים קטנים באופן עצמאי. הבוקר היו דיווחים על תנועה דלילה במעברים אשר נובעת ככל הנראה מאותם ביטולי עבודות, אך גם מהחלטה של חלק מהפועלים שלא להגיע לעבודה בעקבות חשש לתגובות זועמות בצד הישראלי. יחד עם זאת קבלנים אומרים כי קשה להעריך את היקף הירידה בשלב זה כיוון שכאשר יש עלייה במתיחות הבטחונית חלק מהפועלים מגיעים בשעות מאוחרות יותר או מוקדמות יותר מחשש להתעכבות במחסומים.

 

כן נודע ל"כלכליסט", כי בשלב זה אין כוונה של מערכת הביטחון לבצע סגרים שימנעו את הגעתם של הפועלים הפלסטינאים לישראל.

 

סיב הוסיף ואמר, כי אי אפשר לבצע את עבודות השיפוצים בלי הפועלים הפלסטינאים, חלקם מועסקים על ידי ישראלים ״אנחנו מבקשים דבר אחד - יציבות בענף. כל זעזוע כזה או אחר גורם לאנשים לא לשפץ את ביתם ולנו זה גורם למיתון ולפגיעה משמעותית בפרנסה. אנו מבינים את החשש של הלקוחות, ומקווים שהשגרה תחזור במהרה״, הוא אמר.

 

במערכת הביטחון אמרו כי יש נסיון כמה שפחות לעשות סגר כדי שלא לבצע פגיעה כלכלית וכן לא להשאיר 50 אלף פועלים פלסטינאים מחוסרי עבודה ובשל כך יצטרפו לפעולות נגד ישראל.

 

ממתאם הפעולות בשטחים נמסר כי בימים האחרונים נכנסו לישראל כ-35 אלף פלסטינאים לעבודה בישראל, נתון המשקף ירידה של 8%-10% מהממוצע מאז תחילת השנה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x