חדשות נדל"ן

כך ייראה בית ראש הממשלה החדש שייבנה בירושלים

סוף עידן בית רה"מ המיתולוגי בשכונת טלביה. התוכנית החדשה: הבית הפרטי והמשרדים יתאחדו וישכנו במתחם ענק במערב ירושלים - הרחק מבתי התושבים. והעלות? 650 מיליון שקל - כמו הפרויקט הקודם מ־2009 שזכה לכינוי "גרנדיוזי," ונפסל

מיכאל יעקובסון, Xnet 08:1907.10.15

במשך עשרות שנים גרים ראשי הממשלה של ישראל בבניין אבן אינטימי ברחוב בלפור בשכונת טלביה בירושלים. ליד בתי־ מגורים, בתי־קפה וחנויות בגדים - והרחק ממשרדם. אבל העידן הזה עומד כנראה להסתיים. לפי תוכנית חדשה, שכבר אושרה בממשלה, יתגוררו מנהיגינו בעתיד הלא רחוק בקריה מבוצרת ומנותקת שתכלול גם את הבית הפרטי וגם את משרד רה"מ.

 

ב־2009, בעת שאהוד אולמרט היה ראש הממשלה, כבר הכין האדריכל רם כרמי תוכנית להקמת קריה חדשה בעלות של 650 מיליון שקל שקיבלה את השם "פרויקט אלמוג". התוכנית זכתה לביקורות הן בשל העלות הגבוהה והן בגלל

"הצורה הלא שגרתית והגרנדיוזית של המבנה" - ונפסלה על ידי ממשלת נתניהו כבר בתחילת כהונתה.

 

השטח המיועד לבנייה השטח המיועד לבנייה צילום: אוהד צויגנברג

 

כרמי הלך לעולמו לפני כשנתיים בגיל 82 ואחותו האדריכלית, עדה כרמי־מלמד, הכינה תוכנית חדשה – המבוססת במקצת על הראשונה –ומתפרסמת הבוקר לראשונה בערוץ האדריכלות של Xnet. על התוכנית חתומים היא ואחיה המנוח. וכך זה ייראה: הפרויקט החדש יאחד את בית ראש הממשלה עם משרד ראש הממשלה, והוא ימוקם לא בשכונת מגורים כמו היום אלא בחלקה המערבי של ירושלים – סמוך לבית־המשפט העליון, למשרד החוץ, לכנסת, לבנק ישראל ולמוסד לביטוח לאומי. השטח שהוקצה למתחם הוא עצום ומתפרס על פני 33 דונם. יש בו זכויות בנייה בהיקף של 50 אלף מ"ר ועוד 40 אלף מ"ר שטחי שירות. העלות, על אף הביקורות שנשמעו בעבר, צפויה להישאר זהה: 650 מיליון שקלים. הממשלה כאמור, כבר אישרה את התוכנית.

 

מסמכי התוכנית, שיובאו בשבוע הבא לאישור בוועדה המחוזית של ירושלים, מצביעים על כך שבניגוד לבית ברחביה ולדאונינג 10 (מעון ראש ממשלת בריטניה), השוכנים באזור עירוני, ימוקם המתחם החדש הרחק מהרחובות השוקקים.

אף שהתוכנית מגדירה את הפרויקט כבעל "זיקה לציבור", לא ממש ברור אם הציבור יוכל להתקרב אל המתחם. סביר יותר להניח שכל מי שיתקרב יתקל בניידת ביטחון שתבדוק אותו.

 

הפרויקט שאושר הפרויקט שאושר הדמיה: עדה כרמי-מלמד ורם כרמי אדריכלים

 

מההצעה המקורית של רם כרמי לא שרד הרבה מדי, ואת הרעיונות התכנוניים אפשר לזהות מהעבודות הקודמות של אחותו. גם כאן יש חזית אטומה בעלת אופי כוחני של מצודה, בניגוד לפתיחות ולשקיפות היחסית שהוצגו בהדמיות המקוריות. לאגף המשרדים, כפי שהוא נראה בתוכנית הבינוי, יהיו צמודות חצרות פנימיות שעשויות להזכיר את השיניים שמעטרות את חומת ירושלים. אחרים יראו כאן אולי גלגל שיניים או ריסים.

 

הכניסה הראשית למתחם מתוכננת מול בית-המשפט העליון (שגם אותו תיכננו האחים כרמי) ומתחם סינמה סיטי. בכניסה למשרד רה"מ, שיתנשא לגובה של שמונה קומות (ושתי קומות מרתף) תוקם רחבת טקסים עגולה.

 

המבנה שנפסל המבנה שנפסל

 

המעון יהיה מבנה עגול המתחפר ברובו מתחת לקרקע. על הגג מתוכננת גינה ירוקה שאליה אפשר יהיה לטפס בהליכה על הגג המשופע. בסך הכל יעמדו לרשות של ראש הממשלה ומשפחתו שלוש קומות. מסמכי התוכנית שיוגשו לוועדת התכנון המחוזית אינם אחידים. בהדמיות המלוות את נספח הבינוי לא מופיעה מחצית מבניין המשרדים שמתוארת בתוכנית.

 

בתוכנית הבינוי מדובר על בניין משרדים המתנשא לגובה חמש קומות, ואילו המסמך מתייחס לשמונה קומות. הדיון בתוכנית צפוי להתנהל בדלתיים סגורות והמעטים שזומנו הם המתכננים עצמם שמכירים את הפרויקט, נציגי העירייה ורשות מקרקעי ישראל שמחזיקה בקרקע. דיון ציבורי או מקצועי לא התקיים לאורך כל שנות תכנון הפרויקט.

 

כרמי-מלמד סירבה להשיב לשאלות Xnet.

 

מהאוצר נמסר: "מדובר בתוכנית מתאר מקומית שמטרותיה לשנות תוכנית מתאר תקפה במטרה לאפשר את הקמת משרד רה"מ ומעונו בעתיד בהתאם לצרכים, כפי שיאושרו על ידי הגורמים הרלוונטיים לכשיידרש".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x