שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

15,300 יח"ד תקועות בגלל העיצומים במינהל התכנון

המאבק על תנאי העסקתם של 300 עובדים גרם לביטולם של עשרות דיונים שהיו אמורים לקדם בנייה של אלפי יחידות דיור. בין היתר, עתיד להתבטל דיון בהתנגדויות לתוכנית המתאר של העיר תל-אביב

דותן לוי 19:3026.07.15

מדינת ישראל מבקשת לקדם מלאי תכנוני גדול אך בשטח מוסדות התכנון העמוסים לעייפה גם בימים שבשגרה אינם עובדים זה כמה ימים וכל יום שחולף מעכב את קידומן של תוכניות ענק שנמצאות בצנרת. על פי הערכות, מספר יחידות הדיור בתוכניות הגדולות שהוקפאו בעקבות העיצומים במינהל התכנון עומד על 15,300 - כ-7,000 בקריית גת, 4,000 יח"ד בהוד השרון, 3,700 יח"ד ברמלה וכ-600 יח"ד בנס ציונה. 

ההחלטה לפתוח בצעדים ארגוניים במינהל הגיעה על רקע המבוי הסתום במשא ומתן שמתנהל בין ההסתדרות וועד העובדים לבין הממונה על השכר באוצר. במוקד המחלוקת, ניסיונה של ההסתדרות לתקן את העיוותים שנוצרו בשכר העובדים בעקבות שינוי בחוק התכנון והבניה שהביא לרפורמה בעבודת מינהל התכנון והלשכות המחוזיות. לאחר 10 חודשים שבהם נעשו ניסיונות לפתור את המחלוקת בין הצדדים, לא הושגה פשרה והאוצר הביא את המו"מ למבוי סתום. הסיבה לפתיחת העיצומים דווקא כעת נובעת מההחלטה שצפויה להגיע לידי מימוש בשבוע הבא ובמסגרתה מנהל התכנון יעבור ממשרד הפנים לאחריות משרד האוצר.

 

שר השיכון יואב גלנט שר השיכון יואב גלנט צילום: ישראל יוסף

 

המאבק נוגע לתנאי העסקתם ומעמדם המקצועי של 300 עובדים. במסגרת העיצומים אין קבלת ולא ניתן מענה לפניות בטלפון או בדוא"ל, לא מתקיימות ישיבות מליאה וישיבות משנה ולא נערכות פגישות עבודה עם רשויות מקומיות, אנשי הדרג המקצועי לא משתתפים בוועדות מקומיות ובוועדות ערר, ולא קולטים תוכניות חדשות או קיימות.

 

כמו כן, לא מופקים נוסחי פרסום לתכניות בניין עיר. על פי הערכות, צפויים עיכובים בקידום התכנון הארצי באישור יח"ד, שטחי תעסוקה ותשתיות. בארבעת ימי העיצומים שהתקיימו בשבוע שעבר בוטלו דיונים במסגרתם היו אמורות וועדות התכנון לדון בתכניות לקידום של אלפי יחידות דיור. כמו כן, עתיד להתבטל דיון בהתנגדויות תוכנית המתאר של העיר תל אביב,

 

מהוועד הארצי של עובדי התכנון, בראשות אורית פיילר, נמסר היום: "ב-3 השנים האחרונות, מוסדות התכנון אישרו 180 אלף יחידות דיור, כאשר מחציתם היו באזורי הביקוש. עובדי התכנון ממלאים תפקיד מוביל במאבק הלאומי במשבר הדיור. מתוך תחושת אחריות עמוקה המשכנו לעשות את המקסימום, גם כשההנהלה התעלמה מדרישות העובדים והמשיכה לקדם צעדים חד-צדדיים. אנו לא חלק מהבעיה אבל אנחנו כן חלק מהפיתרון ולכן אנו דורשים שיתחשבו בעובדים כשמחליטים לעשות רפורמות. אנו קוראים לאוצר להפגין אחריות ולהגיע להידברות מתוך כוונה אמיתית לפתור את המשבר ולהגיע להבנות".

 

עוד הוסיפו מהוועד כי: "גרירת רגליים בנושא זה, תקשה עלינו לעמוד ביעדי הממשלה לקידום דיור זמין ותפגע במאמצים המשותפים לתת מענה ראוי לצרכי התכנון".

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x