שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

מכה אנושה לשיטה הישנה: קבוצות הרכישה לא יהוו תחרות במכרזים החדשים

קבוצות רכישה בישראל אחריות ל-20% מהיקף הבנייה, אולם אישור התוכנית מחיר למשתכן להוזלת הדירות עשוי לצמצם משמעותית את היקפן בעתיד

דותן לוי 10:1616.07.15
אישור תוכנית מחיר למשתכן עשוי לצמצם משמעותית את היקף קבוצות הרכישה העתידיות - כך מעריכים בפורום קבוצות הכישה ועמותות הבנייה. במתווה הנוכחי התוכנית אינה מאפשרת התמודדות של קבוצות רכישה בפרויקטים במסגרתה, שכן התחרות היא על מחיר הדירה הסופי, כאשר מחיר הקרקע קבוע. קבלן שזוכה במכרז במסגרת מחיר למשתכן מתחייב למכור את הדירות במחיר מופחת מראש, בעוד קבוצות הרכישה בבסיסן לא מתחייבות על מחיר הדירה הסופי אלא מספקות הערכה ראשונית שנובעת מצירוף של עלות הקרקע לעלות הבנייה יחד עם ההוצאות הנלוות. כמו כן, מארגני הקבוצות פועלים בשונה מהיזמים - הם לא מספקים ערבויות לבנקים או לרוכשי הדירות ואינם יכולים לספק ערבות חוק מכר כפי שנדרש במסגרת מכרז מחיר למשתכן, תנאי שברור שבמשרדי האוצר והבינוי לא יוותרו עליו.

 

לדברי ישראל זעירא, מנכ”ל חברת באמונה המארגנת קבוצות רכישה, כאשר תוכנית 0% מע"מ של שר האוצר הקודם יאיר לפיד ירדה מהפרק והיה ברור כי התוכנית המרכזית שתיושם במקומה היא תוכנית מחיר מטרה של שר הבינוי הקודם אורי אריאל, עלו רעיונות שונים שנועדו להציע פתרון לבעיית קבוצות הרכישה, אך עם חילופי השרים הופסקו הדיונים בנושא.

 

בניין שנבנה על ידי קבוצת רכישה בצפון תל אביב. שר הבינוי הקודם ניסה למצוא פתרונות בניין שנבנה על ידי קבוצת רכישה בצפון תל אביב. שר הבינוי הקודם ניסה למצוא פתרונות צילום: אוראל כהן

 

אין זו הפעם הראשונה שקבוצות הרכישה סופגות מכה אנושה. כך, למשל, בוטל בעבר הפטור ממע"מ על רכישת הקרקע שממנו נהנו והן אף חויבו לשלם מס רכישה לפי שווי הדירה ולא על המגרש לבדו כפי שהיה בעבר. על פי הערכות, קבוצות הרכישה אחראיות כיום על יותר מ־20% מהיקף הבנייה בישראל. חלק גדול מהפעילות הזו מתבצע באזורי הביקוש על קרקעות יקרות שבהן יזמים מתקשים להתחרות עמן על מחיר הקרקע.

 

ממשרד האוצר נמסר כי בשלב זה אין כוונה לאפשר לקבוצות רכישה להתמודד במכרזי מחיר למשתכן.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x