• תפריט
חדשות נדל"ן

משרד הבינוי ירכוש עד 5% מהדירות בפרויקטים על אדמות מדינה - לדיור הציבורי

יואב גלנט הציג את התוכנית כחלק מהפתרון למשבר הדיור הציבורי. לפיה, משרד הבינוי יוכל לרכוש חלק מהדירות בפרויקטי "מחיר למשתכן", שאושרו אתמול בקבינט הדיור מידי היזמים

אמיתי גזית 14:5114.07.15
משרד הבינוי ירכוש עד 5% מהדירות בפרויקטים שיבנו על אדמות מדינה לשימוש הדיור הציבורי. זו אחת מחמש אבני היסוד בתוכניתו של שר הבינוי יואב גלנט וסגנו ח"כ ז'קי לוי לפתרון משבר הדיור הציבורי שהוצגה היום בסיורם בירוחם ודימונה. אתמול (ב') החליט קבינט הדיור על הרחבת התוכנית "מחיר למשתכן" והחלתה על רוב מכרזי המדינה לחכירת מגרשים לבנייה. במשרד האוצר מקווים כי הדירות בפרויקטים הללו יוזלו בכ-200 אלף שקל. על פי דו"ח מבקר המדינה שפורסם במרץ השנה, התור המשתרך בהמתנה לדיור ציבורי עומד על כ-29 אלף משפחות: כ-2,570 זכאי משרד הבינוי וכ-27 אלף זכאי משרד הקליטה.
על פי התוכנית של גלנט, משרד הבינוי יוכל לרכוש מיזמים עד 5% מהדירות בפרויקטי "מחיר למשתכן". מנכ"ל משרד הבינוי אשל ארמוני מסביר בשיחה עם "כלכליסט" כי שיעור הדירות שייועדו לדיור הציבור בכל פרויקט ייקבע על פי הביקוש לדיור ציבורי באותו יישוב.

 

בניין של דיור ציבורי (ארכיון) בניין של דיור ציבורי (ארכיון) צילום: עמית שעל

 

צעדים נוספים בתוכנית של גלנט וסגנו לוי: אכלוס מיידי של יותר מ-500 דירות בדיור הציבורי העומדות כיום ריקות, וזאת באמצעות הגמשת הקריטריונים לזכאות. ארמוני מסביר כי במשרד הבינוי יצרו סולם של קריטריונים, ככל שמתקדמים בשלבים, כך הקריטריון לזכאות גמיש יותר וחל על יותר אנשים. כדי לאכלס את הדירות הפנויות יעדכנו בכל יישוב את הקריטריון ובמידת הצורך יגמישו אותו עד חיסול מלאי הדירות הפנויות. להערכתו, עד אוקטובר יאוכלסו כל הדירות.

 

בנוסף, מתכוונים במשרד הבינוי לקדם 6-5 פרויקטי התחדשות עירונית בבניינים של חברת עמיגור, המנהלת לסוכנות היהודית בתי אבות. הבניינים הקיימים יהרסו או ישופצו ובמקומם ייבנו בניינים עם דירות קטנות בנות כ-50 מ"ר המיועדות לזוגות או עריריים זכאי הדיור הציבורי. משום שהבניינים שוכנים על אדמות מדינה, לא נדרשת חכירת קרקע, ולכן עלות בניית דירה מוערכת בכ-400 אלף שקל מחציתם יבוא מתקציב הסוכנות ומחצית ממשרד הבינוי. ארמוני מעריך כי הפרויקט צפוי להניב בסופו של דבר כ-2,500 דירות חדשות, שיכולו לשמש את דיירי דיור ציבורי הגרים כיום בדירות גדולות שאינם מתאימות לצרכיהם. העברתם לדירות קטנות, תפנה מקום למשפחות הממתינות בתור לדירה.

 

בנוסף, גם חברת עמידר תבצע פרויקטי התחדשות עירונית בבניינים בהם רוב הדיירים הם זכאי הדיור הציבורי. הדירות החדשות שיתווספו יימכרו, ההכנסה תשמש לרכישת דירות למאגר הדיור הציבור. ארמוני מדגיש כי עמידר תממן גם פרויקטים באזורי פריפריה שעשויים לגרור הפסדים.

בנוסף, משרד הבינוי יכין תוכנית לשיפוץ כל דירות הדיור הציבורי והבניינים תוך 6-5 שנים. לדברי ארמוני, עלות הפרויקט מאות מילוני שקלים והיא צפויה להיות מאושרת במסגרת הדיונים על תקציב המדינה.

 

 

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x