$
חדשות נדל"ן

גלנט: עד 5% מהדירות בכל פרויקט ממשלתי - יוקצו לדיור ציבורי

שר הבינוי הוסיף כי הדירות הישנות של עמידר, עמיגור וחברות משכנות אחרות ישופצו תוך 5 שנים. 2,000 זכאים ממתינים לדיור הציבורי כבר שנים ארוכות

דותן לוי ועמרי מילמן 19:4716.06.15

עד 5% מכל פרויקט שישווק על קרקע ציבורית יוקצה לטובת דיור ציבורי, כך הצהיר הערב (ג') שר הבינוי יואב גלנט במהלך ביקור שערך בערים נצרת ונצרת עלית. הכוונה היא לפרויקטים שייצאו דרך מכרז של גוף ממשלתי כמו רשות מקרקעי ישראל או משרד הבינוי.

גלנט עוד אמר כי יש לאכלס את כל הדירות הפנויות על סמך הגמשת הקריטריונים באופן נקודתי, כלומר בהתאם להנחיות שיקבע משרד הבינוי עם הרשות המקומית הרלוונטית. הנחיה נוספת היא לשיפוץ הדירות הישנות של עמידר ועמיגור וחברות משכנות נוספות שהינם בבעלות משותפת של המדינה והרשות המקומית, תוך תקופה של 5 שנים.

 

יחד עם השר נכחו בסיור מנכ"ל משרדו אשל ארמוני ומנכ"ל עמידר ראובן קפלן וכן גורמים נוספים מהמחוז וחברת עמידר. ברקע להחלטה, קיימת מצוקה קשה של מחסור בדיור הציבורי וכ-2,000 זכאים ממתינים לפתרון דיור שנים ארוכות. כמו כן, עשרות אלפי דירות מגורים נמצאות במצב תחזוקתי אשר אינו מאפשר בהן מגורים.

 

בניין של דיור ציבורי (ארכיון) בניין של דיור ציבורי (ארכיון) צילום: עמית שעל

 

בשלב זה קשה לומר מה יהיה היקף היח"ד אשר אכן יתווסף לדיור הציבורי, היות ושיעור של עד 5% יכול להסתיים גם ב-2% בלבד ולכן בהמשך יידרשו במשרד הבינוי לספק הבהרות לנושא. בשנת 2014 שיווקה המדינה קרוב ל-50 אלף יח"ד, אך חלק מהמכרזים ששווקו לא הסתיימו בעסקת מקרקעין או נדחו. כמו כן, חלק מהקרקעות הן של צמודי קרקע ולכן לא צפויות להיכלל ברשימת הפרויקטים שיכללו בתוך הדיור הציבורי. בהנחה שמחצית מהיח"ד יכללו ברשימה ואכן המספר יהיה קרוב ל-5%, מדובר על תוספת של כ-1,000 יחידות דיור לשנה. זהו מספר לא מבוטל עבור הדיור הציבורי. יחד עם זאת, לא ברור כיצד יממן המשרד את הדירות הללו והאם ייכללו בכך גם פרויקטים במרכז הארץ ובמשרד הבינוי יידרשו למצוא את הנוסחה האופטימלית לכך.

 

בשנת 2012 ניסה שר הבינוי אריאל אטיאס לקדם חוק דומה, אך שרי הליכוד בוועדת השרים הפילו את הצעת החוק, בעידוד האוצר שהתנגד למהלך. ככל הנראה אנשיו של גלנט יבקשו לבחון האם ניתן לקדם הצעה כזו במסגרת החלטת מועצה ולא בהליך חקיקה. במשרד הבינוי עוד לא יודעים להעריך מה תהיה העלות של מהלך זה.

 

במהלך הסיור אמר גלנט: "משימת הטיפול בדיור הציבורי הינה משימה חברתית מהמעלה הראשונה. הדיור הציבורי הינו מענה חיוני לאוכלוסיות חלשות בחברה הישראלית. לצד הטיפול האינטנסיבי בפתרונות דיור בכלל המדינה, נרכז מאמץ מיוחד במתן פתרונות של דיור ציבורי לאוכלוסיות נזקקות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x