חדשות נדל"ן

היועמ"ש קבע: הוועדות המחוזיות לתכנון ובנייה ימשיכו לשמור על עצמאותן

לאחר ששר האוצר משה כחלון ביקש להעביר אליו את כל סמכויות הדיור נקבעה פשרה: היו"רים של הוועדות המחוזיות ימונו על ידי שר האוצר, המתכננים ימשיכו להיות כפופים אליהם ישירות - ולא למינהל התכנון

אמיתי גזית 10:5308.06.15
הוועדות המחוזיות לתכנון ובנייה ישמרו על עצמאותן ולא יוכפפו ניהולית למנהל מינהל התיכנון, כך קבע היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לאחר לחצים שהופעלו עליו בנושא. אמש, מעט לפני חצות, הושגה פשרה לפיה מינהל התכנון יעבור לאוצר ויושבי ראש הועדות המחוזיות ימונו על ידי שר האוצר ולא כפי שנהוג היום על ידי שר הפנים. עם זאת, לא יחול שינוי מהותי באופן הפעולה של הוועדות המחוזיות, שיקול דעתן העצמאי ישמר ומתכנני המחוז ימשיכו להיות כפופים ליושב הוועדה ולא לראש מנהל התכנון. 

 

בשעה הקרובה צפוי להתכנס קבינט הדיור לראשונה מאז כינון הממשלה. אחד הנושאים בהם היה צפוי הקבינט לדון הוא המתווה המפורט להעברת תחום התכנון לאוצר, זאת בהתאם להחלטת הממשלה שהתקבלה ב-19 בחודש מאי. בהצעת ההחלטה המקורית שהועברה לשרים ביום חמישי האחרון נכתב כי מתכנני המחוז שכיום כפופים ליו"ר הוועדה המחוזית, יהיו כפופים ניהולית למנהל מינהל התכנון ותפקידם יהיה לספק שירותי תכנון לוועדות המחוזיות לתכנון ובנייה וליושבי הראש שלהם.

 

שר האוצר, משה כחלון, מאמין כי עצמאות הוועדות המחוזיות מעכבת החלטות תכנוניות ופוגמת במאמצים להגדיל את היצע הדיור. הפיכת מנהל התכנון ליחידת סמך של האוצר, עם סמכויות של כמעט משרד ממשלתי, והכפפת מתכנני המחוז לראש המנהל אמורה היתה לפתור את החסם הזה.

 

אלא שהיועמ"ש התנגד לכך וביקש לשמור על עצמאות מוסדות התכנון בהתאם להוראות חוק התכנון והבנייה. לאור זאת, התקיימו דיונים קדחתניים עד אתמול בשעות הלילה המאוחרות. במכתב ששיגר בערב ארז קמינץ, המשנה ליועמ"ש, לחברת הכנסת תמר זנדברג בעקבות פנייתה בנושא, כתב כי עדיין לא הסתיים השיח בנושא. אמש, כאמור, הושגה הפשרה לפיה המתכננים ימשיכו להיות כפופים ליו"ר הוועדה במחוז ובכך פתר היועמ"ש את סוגיה זו.

 

כחלון. פשרה כחלון. פשרה צילום: אלעד גרשגורן

 

ח"כ תמר זנדברג מסרה: "החלטת היועמ"ש שמה ברקס רציני לתכניות של כחלון ולמעשה מעקרת את הרפורמה מתוכן. שם היתה טמונה ה-פגיעה בעצמאות המערכת והיועץ המשפטי בהחלטתו עוצר זאת. עצם הרעיון של העברת כלל הסמכויות למשרד האוצר הוא בעייתי וחסר תקדים בעולם ולכן החלטת היועמ"ש מובנת ואף נדרשת".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x