שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

השמאי הממשלתי: מחירי הדירות עלו בכל הערים שנסקרו מלבד ת"א וחולון

על פי סקירת השמאי הכוללת דירות ארבעה חדרים ב-16 ערים, מחירי הדירות עלו ברבעון הראשון ב-1% בממוצע, זאת לעומת הרבעון שקדם לו; בהשוואה לרבעון הראשון אשתקד מדובר בעלייה של 4%

דותן לוי 10:3817.05.15

מחירי הדירות עלו בשיעור של 1% ברבעון הראשון של שנת 2015 בהשוואה לרבעון הקודם וב-4% בהשוואה לרבעון המקביל בשנה שעברה, כך עולה מסקירת השמאי הממשלתי שפורסמה היום (א'). על פי ממצאי הסקירה נצפתה ברוב הערים עלייה במחיר הדירה הממוצע ביחס לרבעון הקודם, אם כי בשש ערים לא חל שינוי במחיר. בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד נצפתה עלייה בכל הערים שנסקרו, מלבד ת"א וחולון. ירידה במחירי הדירות לא נצפתה באף אחת מהערים שבמדגם. השמאי הממשלתי סוקר באופן קבוע דירות ארבעה חדרים בבניינים משותפים ב-16 ערים בלבד. על פי הדו"ח בתקופה הנסקרת ירד מדד המחירים הכללי (ללא דיור) בשיעור של כ- 1.6%.

העלייה החדה ביותר שנרשמה ברבעון הראשון היא בבאר שבע שבה עלו מחירי הדירות ב-4% ומחיר דירה עומד כעת על 932 אלף שקל. במודיעין נרשמה עליה של 3% במחירי הדירות, בערים אשדוד, חולון, חיפה ואשקלון חלה עליה של 2%, ובערים רחובות כפר סבא וירושלים נרשמה עלייה בשיעור של 1%. לעומת זאת, בערים ת"א, ראשון לציון, אילת, הרצליה, נתניה, פתח תקווה ורמלה נותרו המחירים ברמת הנוכחית.

 

לפי השמאי, המגמה ברבעון החולף דומה לזו שאפיינה את הרבעון הרביעי לשנת 2014 ואינה שונה מהמגמה של המשך העלייה הכללית שאפיינה את שנת 2014. הרבעון הנסקר אופיין באי ודאות בצל תקופת בחירות. מחד - הציבור חדל לסמוך על הצהרת הממשלה היוצאת בדבר הטיפול במחירי הדיור וחזר לצרוך דירות, ומאידך - היה שרוי בהמתנה לתוצאות הבחירות וגיבוש מדיניות דיור חדשה. נתונים נוספים ברקע לתוצאות הסקירה הם מלאי הדירות החדשות הבלתי מכורות שעמד נכון לסוף ינואר 2015 על כ-25.7 אלף יח"ד, ועליה בהיקף נטילת משכנתאות בחודש מרץ 2015 שעמד על 5.6 מליארד שקל.

 

מחירי דירות ברבעון הראשון של השנה ואחוז השינוי מחירי דירות ברבעון הראשון של השנה ואחוז השינוי

 

כמו כן, קיימים משתנים נוספים בעלי השפעות מנוגדות: ציפיות לשינויים בשער הריבית הריאלי, אשר ירד במהלך התקופה הנסקרת  לרמה של 0.10%, ציפיות להמשך ההאטה בצמיחה, וכן זמינות ואמון הציבור לאפיקי השקעה אחרים.

 

בשיחה עם "כלכליסט" התייחס השמאי הממשלתי, טל אלדרוטי, לנתונים: "השוק יותר חזק מכל דבר ואנחנו רואים שבשנה וחצי שנתיים האחרונות יש עליה של כ-1% לרבעון בממוצע (קו מגמה למעט שינויים נקודתיים). הסיבה העיקרית לכך היא היעדר היצע, כאשר יהיה היצע שיענה על הביקושים זה אמור להשתנות ועד שהעבודות להגדלת ההיצע ישאו פרי אני מעריך שזה יהיה המצב".

 

לגבי פתרונות לנושא הביקוש ובפרט לצינון המשקיעים אמר אלדרוטי, "ניסו בעבר לצאת למלחמת חורמה נגד המשקיעים והמהלך הזה נחל הצלחה מזערית ביותר, בסוף לא שם הבעיה, אלא בהיצע. יחד עם זה, כל טיפול בנושא הדיור חייב פעולה משולבת של כמה מרכיבים ואם יש היבטים שיכולים להקל על השוק צריך להשתמש גם בהם".

 

השמאי הממשלתי טל אלדרוטי השמאי הממשלתי טל אלדרוטי צילום: נמרוד גליקמן

 

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x