$
חדשות נדל"ן

התאחדות בוני הארץ: ב-2015 מחירי הדיור יעלו בשיעור של 4%-6%

ניסים בובליל, נשיא התאחדות בוני הארץ: במהלך 2014 המדינה הפסידה 18 מיליארד שקל מקרקעות שלא שווקו, מקיפאון שנוצר בגלל מע"מ אפס ומירידה בהשקעות בענף הבניה ומציעים לאפשר להם לבנות בשיטת הקומבינציה שבה הם מקבלים את הקרקע ובונים, לדבריו, "מכל 100 יח"ד נוכל להעביר למדינה 30 יח"ד"

דותן לוי 12:2614.05.15

"עברנו תקופה לא פשוטה עם הממשלה הקודמת, היום יש לנו ממשלה חדשה אבל עדיין חוסר הבהירות גורם לנזק גדול לכלכלה ולמדינת ישראל. אנחנו חייבים ממשלה יציבה לאורך זמן עם משילות שתוכל לפתור את בעיות המשק. אין צורך להרחיב על כך שממשלה של 61 מנדטים אינה יציבה גם אם שר האוצר יהיה מצוין עם כוונות טובות", כך אמר היום ניסים בובליל נשיא התאחדות בוני הארץ.

 

בובליל הציג את עבודת המחקר של כלכלני ההתאחדות ולפיה במהלך 2014 הפסיד המשק הישראלי 18 מיליארד שקל מקרקעות שלא שווקו, מקיפאון שנוצר בגלל מע"מ אפס ומירידה בהשקעות בענף הבנייה. בהיבט של הקרקעות, אמנם הציגה המדינה גידול בשיווק קרקעות ב-2014 ל-50 אלף יח"ד אבל כאשר בודקים כמה עסקאות נחתמו מוצאים שרק 30 אלף קרקעות יצאו אל הפועל. בנוגע להקפאת המצב בענף הבנייה אומרים בהתאחדות כי מדובר בירידה בעיקר בהשקעה בתשתיות אשר הובילה לירידה בהיקפי הפעילות של הענף כולו. עוד נמצא בנתונים, כי בשל עליית המחירים ובהתאם לנתוני הלמ"ס, העשירונים ה-1-6 לעולם לא יוכלו לרכוש דירה במדינת ישראל ועשירון 7 ירכוש דירה אולי בגיל 50.

 

ניסים בובליל ניסים בובליל צילום: בועז אופנהיים

 

בהמשך, אמר בובליל, כי ברבעון הראשון שווקו בסך הכל 2,800 יח"ד, "זה אומר שאם לא יהיה פה מהלך משמעותי מאד של הממשלה החדשה בעיית הדיור רק תחריף". כמו כן, ב-8 שנים האחרונות יש ירידה במשקל הבנייה בתוצר והתוצאה היא שיש ירידה של 0.9% במשקל בתוך התוצר, זו מגמה הפוכה ביחס למה שקורה בעולם ובפרט במדינות בהם יש משב והמדינות בהם משקיעות יותר בנדל"ן בעוד שאצלנו משקיעים בעיקר בהצהרות. בנוגע לשנת 2015, בהתאחדות מעריכים כי המחירים יעלו בקצב של 4%-6%.

 

"כל הכלכלנים מדברים על כך שהפתרון הוא בהיצע ולא בהצהרות כאלה או אחרת. כבר שמענו על 20% מס רכישה, פטישים גדולים או קטנים וסופר טנקרים וזה רק גורם לנזק בענף. אנחנו יכולים לבנות 100 אלף יח"ד אם יתנו לנו קרקע, מימון ועובדים. בעיית המימון נפתרה אך בהיקפים שהממשלה רוצה לבנות היא תיווצר שוב וצריך למצוא לה פתרון. בעיית העובדים לא מיושמת על ידי הממשלה ואנחנו חייבים עוד 22 אלף עובדים נוספים כדי לעמוד במשימה הזו. בנוגע לשיווק הקרקעות, צריך להפסיק בשיטה הנוכחית שבה בין היתר המחיר האחרון שבו נרכשה הקרקע הוא המחיר שנקבע לשיווק הבא. יש מקומות שאנחנו רוכשים קרקע במחיר שעד לא לפני כמה שנים מכרנו בו דירות".

 

הקבלנים מציעים, כי המדינה תמכור להם מכירת קרקע בשיטת הקומבינציה כלומר תספק את הקרקעות והם יבנו ויחזירו בתמורה דירות למדינה. לפי מודל זה מעריכים הקבלנים כי על כל 100 דירות יוכלו להחזיר למדינה 30 דירות והמדינה תחליט מה לעשות איתן. "הקבלנים לא מתנגדים לכך שיהיה דיור סוציאלי בבניינים שלהם. אנחנו בעד הדבר הזה אבל נגד בניית סלאמס וגטאות. אנחנו גם זוכרים את תקופת המעברות, הדבר הנכון הוא אינטגרציה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x