$
נדל"ן עולמי

עודף דירות יוקרה הקפיץ את מחירי הנדל"ן במנהטן

התמקדות הקבלנים במגדלי יוקרה הגבילה את היצע הדירות הזולות יותר - שמכירתן אחראית ל־88% מעסקאות הנדל"ן למגורים ברובע. כתוצאה מכך מחיר הדירות מיד שנייה זינק, בעוד דירות יוקרה רבות נותרו ריקות

בלומברג 23:4401.04.15

שוק הדירות במנהטן סובל מהצפה של דירות יוקרה במחירים גבוהים וממחסור חמור בחלופות זולות יותר.

 

משורה של דו"חות שפרסמו חברות נדל"ן הפועלות ברובע הניו־יורקי עולה כי הוא הופך ממקום יקר מאוד למחיה, למקום שהדיור בו בר־השגה רק עבור אנשים עשירים מאוד.

 

לפי דו"ח של חברת הנדל"ן דאגלס אלימן, ברבעון הראשון של 2015 נבנו בניו יורק 1,345 יחידות דיור יוקרתיות חדשות - עלייה של 22% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. עם זאת, מכירות דירות היוקרה - שנספרות כעשירון היקר ביותר של העסקאות - ירדו ב־20% ברבעון הראשון של 2015 לעומת הרבעון המקביל אשתקד. לפי חברת הנדל"ן דאגלס אלימן, ברבעון נרכשו 34 דירות שמחירן 10 מיליון דולר או יותר, לעומת 60 דירות במחיר זה שנרכשו בשנה שעברה.

 

 

הקבלנים עשויים להתקשות אף יותר למצוא קונים לדירות היוקרה על רקע התחזקות הדולר, דבר שעלול להרתיע רוכשים זרים של דירות במנהטן.

 

קיפאון במאגר

 

לפי אותו הדו"ח, מספר הדירות שהוצעו למכירה מיד שנייה או יותר במנהטן באותה התקופה עומד על 3,898 — עלייה של 1% בלבד לעומת התקופה המקבילה אשתקד, זאת כאשר המכירות של דירות מיד שנייה במנהטן היו אחראיות ל־88% מעסקאות הנדל"ן למגורים במנהטן באותה התקופה.

 

"כל התנאים בשלים לעליית מחירים בשוק הדירות מיד שנייה במנהטן בשנה הקרובה מכיוון שמאגר הדירות מיד שנייה לא גדל", אמר לבלומברג ג'ונתן מילר, נשיא חברת הנדל"ן סמואל אנד מילר, "פשוט אין מספיק היצע".

 

שלושת הבתים שרכש רומן אברמוביץ במנהטן, בתחילת השנה שלושת הבתים שרכש רומן אברמוביץ במנהטן, בתחילת השנה צילום: nypost

 

 

בהתאם לכך, מחיר הדירות מיד שנייה טיפס ב־6% ברבעון הראשון של 2015 לעומת הרבעון המקביל אשתקד, ומחירה החציוני של עסקה בשוק זה הגיע ל־1.3 מיליון דולר.

 

הסיבה העיקרית שמגבילה את ההיצע היא ההעדפה של הקבלנים להתמקד כמעט אך ורק בבניית דירות יוקרה, ולא לבנות דירות זולות יותר שיכולות להתאים גם לאנשים פחות עשירים.

 

יכולת מוגבלת

 

הביקוש לדירות היוקרה מגיע בעיקר מצד משקיעים עשירים שרואים בנדל"ן במנהטן השקעה בטוחה. בד בבד, בעלי דירות קיימות במנהטן לא נוטים למכור את דירתם בשל עליית מחירים בשוק הכללי, שמגבילה את יכולתם למצוא דירה חדשה טובה יותר.

 

סך הכל היקף המכירות של כל יחידות הדיור במנהטן ירד ב־20% ברבעון הראשון של 2015 לעומת הרבעון המקביל אשתקד, ומספר העסקאות שנסגרו עומד על 2,661.

 

סופיה סונג, יועצת בכירה בחברת הנדל"ן קומפס, אמרה לבלומברג כי "מנהטן הולכת והופכת לאי של עשירים בלבד. יש נתח שלם של השוק שהקבלנים מתעלמים ממנו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x