$
נדל"ן

לפיד: "אין איזה טריק ששולפים מהשרוול ומוריד את מחירי הדיור"

שר האוצר לשעבר: "נתניהו פחד שתוכנית הנדל"ן שלנו תצליח - ולכן הלך לבחירות"; לדבריו, "מע"מ אפס מעולם לא היה תוכנית הדיור שלנו, אלא פריט אחד בתוכה"; מנכ"ל משרד השיכון שלמה בן אליהו: "הפתרון למשבר בשוק הדיור - היצע, היצע, היצע"

יעל דראל 18:4709.03.15

"תוכנית הדיור של יש עתיד לא עסקה בניסים. כל מי שמוכר לכם ניסים, משקר. אין איזה טריק ששולפים מהשרוול ומוריד את מחירי הדיור, צריך לעבוד בזה. ועבדנו בזה, יום יום ושעה שעה, ממקום למקום, בכל הארץ, מגפיים בבוץ. וזה עבד. הבעיה היא שגם ראש הממשלה בנימין נתניהו הבין שזה עובד. והיות והוא לא מוכן שאנשים יצליחו לידו, הוא עצר הכל והלך לבחירות. לא מפני שהוא חשש שניכשל - עם זה אין לו בעיה - אלא מפני שהוא פחד שנצליח" - כך אמר הערב שר האוצר לשעבר יאיר לפיד, בכנס הדיור של אתר מדלן, שהתקיים בראשון לציון.

 

לדברי לפיד, בתקופת כהונתו כשר אוצר, חלה לראשונה תפנית קלה במגמת המחירים בשוק: "אחרי שנים שבהן שוק הדיור בישראל איבד שליטה והמחירים זינקו ב-80%, באוקטובר האחרון, לראשונה מאז 2007, מחירי הדיור התחילו לרדת. לחודש אחד, ב-1%, שזה לא הרבה, זה בקטנה, אבל היה סוף סוף שינוי מגמה. סוף סוף איתות לזה שאנחנו עושים את הדברים הנכונים".

 

בנאומו לפיד התייחס לביקורת כלפי הצעת חוק מע"מ אפס, אותה ביקש לקדם במהלך כהונתו: "מע"מ אפס מעולם לא היה תוכנית הדיור שלנו, אלא פריט אחד בתוכה, לא גדול במיוחד, שנועד לתקופת הביניים. אני יודע שהיו לא מעט כלכלנים שהתנגדו לחוק, אבל הוא לא נועד להיות חוק כלכלי, אלא עשיית צדק חברתי. בהוראת שעה לשבע שנים. מע"מ אפס היה אמור להיות הקלת מס של 240,000 לזוגות צעירים שמשרתים בצבא, ועובדים, ומשלמים מיסים, ומגיע להם שפעם אחת בחייהם המדינה גם תתגייס בשבילם. זו גם הסיבה שהפוליטיקאים נלחמו בחוק הזה, מפני שהם פחדו שאלפי צעירים יסתובבו וידברו על כך שמישהו עזר להם באמת, לא בדיבורים. זו הסיבה שכל כך התאמצו לקבור את החוק הזה".

 

בהמשך נאומו תקף לפיד את הממשלה בהקשר זה ואמר כי "במדינה מתוקנת לא יכול להיות מצב שהממשלה מצביעה בעד התוכנית, הכנסת מצביעה בעד התוכנית בקריאה ראשונה, ואז מפירים את כל ההבטחות ועוצרים הכל. אבל זו כבר לא מדינה מתוקנת, וזה על חשבונכם".

 

יאיר לפיד יאיר לפיד צילום: אלעד גוטמן

 

לפיד הקדיש חלק מנאומו גם לדו"ח המיוחד שהקדיש לאחרונה מבקר המדינה לנושא הדיור ואמר כי "במשך שנים הממשלות בישראל הביטו מהצד על משבר הדיור ולא עשו דבר כדי לפתור אותו. דוח מבקר המדינה שפורסם לפני שבועיים חקר את השנים של הכישלון וההזנחה של העשור האחרון בטיפול בבעיות הדיור בישראל. כל מה שאמרנו כל השנה האחרונה נמצא בדו"ח הזה. משבר הדיור בישראל הוא תוצאה ישירה של ההזנחה של נתניהו והליכוד".

 

לפיד הוסיף כי "שנים של סחבת, חוסר מעש, חסמים ושחיתות, גרמו למחירי הדיור לעלות באופן שערורייתי. עד שלא הקמנו את קבינט הדיור נתניהו אפילו לא עשה מאמץ להגדיל את ההיצע ולהוריד את המחירים. עד שלא הוצאנו לדרך את התוכנית הלאומית להורדת מחירי הדירות, אף אחד אפילו לא ניסה. הם פשוט לא עשו כלום".

 

שר האוצר לשעבר התייחס גם לסוגיית הארנונה ואמר: "אני אוהב את נושא הארנונה, כי זה הדבר היחידי בערך שאני לא אשם בו. יש התפרעות בנושא הארנונה והמחאה הזו מוצדקת. הדבר הנוסף שמטריד אותי זה שמרוב ביורוקרטיה יש בלגן. יש לנו הכי הרבה רגולציה בעולם המערבי - ומרוב חקיקה כל אחד יכול לעשות מה שהוא רוצה. כל ראש עיר ימצא תמיד את העמוד בספר שמתאים לצרכיו וצריך לעצור את זה".

  

שלמה בן אליהו שלמה בן אליהו צילום: ענר גרין

 

מנכ"ל משרד הבינוי, שלמה בן אליהו,  אמר בכנס: "הפתרון האמיתי למשבר בשוק הדיור הוא לא מחיר מטרה, לא הטבת מע"מ על דירות, לא מענקים ולא שום דבר - אלא היצע, היצע, היצע. מה שיפתור את הבעיה היא הגדלת ההיצע. אם היינו יכולים לשווק ולייצר עוד עשרות אלפי יחידות דיור במקומות המרכזיים – המחירים היו יורדים. למה אני לא מצליח לעשות את זה? כי המוצר שאותו אני צריך למכור, אין לי אותו. כלומר יש לי קרקעות, אבל המדינה לא תכננה במרכז הארץ מספיק קרקעות עם ייעוד למגורים. למה זה קרה? אז רצינו להיות חכמים, הממשלה חשבה אז שכך היא תשלח אנשים לגור בפריפריה. רק שאנשים לא קוראים החלטות ממשלה. היום אין לנו מלאי, כל מה שהיה לנו במחסנים שמנו על השולחן. עד שנייצר דירות, נוכל להוריד את המחירים במקומות שבהם אנחנו מפעילים את מחיר מטרה". 

 

בן אליהו התייחס לנוכחותו של שר האוצר לשעבר, לפיד, בכנס וחלק לו שבחים: "הייתי בעבר גם מנכ"ל שר השיכון, ואני חייב להגיד שלא הכרתי הרבה שרי אוצר כמו לפיד, יש לו אג'נדה מאוד מוגדר, הוא חתך והלך לכיוון שהוא רצה, ניהל ישיבות קבינט ברמה מאוד גבוהה. לא הסכמנו על הכל, אך אני מסיר את הכובע בפניו". 

 

מנכ"ל משרד הבינוי ציין כי בחודשים הקרובים יפורסמו מכרזי מחיר מטרה ברמת שלמה בירושלים, בהיקף של 1,500 יחידות דיור. עד כה דובר על יחידות דיור ברמת שלמה בהיקף של עד 1,000 יחידות דיור, ובמשרד הבינוי נמנעו מלפרסם בצורה מפורשת את המכרזים המתוכננים ברמת שלמה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x