שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

תבוסה למשרד הבינוי: הבנייה על שפת מכתש רמון תישאר במתכונת מצומצמת

ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה החליטה כי שכונת הר גמל תיבנה בהיקף של כ-57 יחידות דיור בלבד – כפי שאישרה בחודש מרץ האחרון הוועדה המחוזית דרום - ולא תורחב להיקף של 129 יחידות דיור כפי שדרש משרד הבינוי

יעל דראל 11:4016.02.15

תבוסה למשרד הבינוי, ניצחון לשוחרי הסביבה: ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה, החליטה להשאיר את תוכנית הבנייה בשכונת הר גמל שעל שפת מכתש רמון בהיקפה המצומצם, ובכך לדחות את הערר שהוגש על ידי משרד הבינוי, בדרישה להכפיל את היקפה. משמעות ההחלטה היא כי שכונת הר גמל תיבנה בהיקף של כ-57 יחידות דיור בלבד – כפי שאישרה בחודש מרץ האחרון הוועדה המחוזית דרום - ולא תורחב להיקף של 129 יחידות דיור כפי שדרש משרד הבינוי.

 

 

מכתש רמון מכתש רמון צילום: מאיר אזולאי

 

הגשת הערר מצד משרד הבינוי בדרישה להרחיב את הבנייה בוצעה פחות משנה לאחר ששר הבינוי, אורי אריאל, הודיע דווקא כי בכוונתו להקפיא את הקמת השכונה על שפת מכתש רמון. אריאל כאמור שינה את עמדתו, ובערר שהוגש מטעם משרדו לאחרונה צוין כי צמצום הבנייה במקום עלול לגרום נזק לשוק הדיור. "משמעות ההחלטה אינה עולה בקנה אחד עם התוכנית הלאומית להגדלת היצע יחידות הדיור, וכפועל יוצא מזה ייפגע כלל הציבור", לשון הערר.

 

אחד הטיעונים שבהם נתמכו בערר היה כי תוכנית הבנייה במקום כבר צומצמה משמעותית בעבר - מ־540 יחידות דיור בבנייה רוויה ל־129 יחידות במתכונת של "בנה ביתך" - וכי בוצעו בה שינויים לפי דרישות "הירוקים" וכי הגבלתה ל-57 יחידות דיור תהפוך אותה לבלתי כלכלית.

 

עם זאת, ועדת העררים של המועצה הארצית סברה כי שיקולי שמירת הטבע גוברים, במקום ייחודי זה, על שיקולים כלכליים. "נימוקי רווח והפסד כאשר מדובר בעשרות בודדות של יחידות דיור, אינם יכולים לשקול כנגד הצורך בשימור חוויה מדברית משמעותית ואיכותית אל מול תופעת הטבע של הר הגמל והמכתש", נכתב בהחלטה. "חוויה מדברית זו מחייבת התחברות בלתי אמצעית ובלתי מופרת אל המרחבים הפתוחים שלמרגלות הר גמל, ממנו נשקף נופו המרהיב של המכתש, מן הגדולים מסוגו בעולם. ערכם של אלו לא יסולא בפז", צוין בהמשך.

 

החלטת הוועדה המחוזית דרום מחודש מרץ – אשר קיבלה אישור סופי מצד ועדת המשנה לעררים כעת - הגיעה אף היא לאחר מאבק ממושך נגד הבנייה, שבמהלכו טענו תושבי האזור וארגוני הסביבה כי בנייה במרחק עשרות מטרים משפת המצוק תביא לפגיעה סביבתית במקום שהוכרז כערך לאומי לשימור ואף מועמד להכרזה כאתר מורשת עולמית מטעם אונסק"ו.

 

עזרי קידר, ראש תחום תכנון וסביבה בעמותת קשת, אשר הוביל את מאבק התושבים באזור, ציין בשיחה עם כלכליסט כי "כעת, כשהמאבק הסתיים, אנחנו קוראים למועצה המקומית, למשרד הבינוי ולרשות מקרקעי ישראל לעשות את כל המאמצים כדי שתוגש במהרה תוכנית מתוקנת כדי שניתן יהיה לשווק בהקדם האפשרי את המגרשים שאושרו בוועדה המחוזית, אשר רובם בשטח שכבר הופר – ובכך להוריד את לחץ הביקוש במצפה רמון".

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x