$
נדל"ן עולמי

סכסוך שכנים: הפרטיות של מארק צוקרברג מגיעה לבית המשפט

שכנו של מייסד פייסבוק טוען כי מכר למיליארדר את ביתו כדי לעזור לו לשמור על פרטיותו אך זה התנער מהבטחותיו לאחר המכירה; כעת בית המשפט יכריע האם מדובר בטענה צודקת או סחטנות

בלומברג 18:2009.02.15

מארק צוקרברג נמצא בעיצומו של סכסוך שכנים מתמשך. ממסמכים שהוגשו לבית המשפט עולה כי מייסד פייסבוק המיליארדר הסתכסך עם שכנו מהבית הסמוך, יזם נדל"ן שקיווה להרוויח מרצונו של צוקרברג לשמור על פרטיותו.

 

תחילת הסיפור בנובמבר 2012, אז חתם מירסי ווסקריציאן על חוזה לרכישת הנכס מאחורי הבית של צוקרברג בפאלו אלטו, בקליפורניה. הוא שלח לצוקרברג מכתב שבו עדכן אותו בתכניות להרוס את הבית הנוכחי ולבנות במקומו אחוזה בגודל 892 מ"ר, שתשקיף על צידו האחורי של הבית של צוקרברג, כולל חדר השינה המרכזי.

 

אולם בשלב זה הציע לו ווסקרציאן הצעה ייחודית. בטענה שהוא מתנהג כ"שכן טוב", הוא הציע לצוקרברג לרכוש חלק מהנכס בהנחה, כדי להבטיח לעצמו את שישמור על פרטיות. שבועיים לאחר מכן הם הסכימו שצוקרברג ירכוש את הנכס כולו, במחיר שווסקרציאן החשיב כמציאה.

 

עד כאן הכל בסדר, אבל תחילת המחלוקת בין הצדדים היא על התמורה שצוקרברג הבטיח או לא הבטיח לשכנו בתמורה להסכמתו למהלך. לפי מסמכים שהוגשו לבית המשפט, השכן גורס כי צוקרברג הבטיח להציג אותו בפני אנשי קשר בעמק הסיליקון, אולם ההבטחה הזו לא נכללה בהסכם כתוב.

 

הכניסה לביתו של צוקרברג בפאלו אלטו, קליפורניה. סכסוך השכנים הגיע לבית המשפט הכניסה לביתו של צוקרברג בפאלו אלטו, קליפורניה. סכסוך השכנים הגיע לבית המשפט צילום: בלומברג

 

במייל ששלח לצוקרברג בתאריך ה-13 באפריל, 2013 מנסה ווסקרציאן להיפגש עם צוקרברג כדי "ללחוץ ידיים" על ההסכם המתגבש. "אני שמח שיכולתי לשמור על הפרטיות שלך בכך שמכרתי לך את הנכס", כתב היזם. "שנית, אני רוצה להיפגש וללחוץ ידיים על העסקה ולדון בהצעה שלך לעבוד ביחד בעתיד. כפי שציינת, אתה בנית את פייסבוק בהתבסס על קשרים שיצרת עם אחרים בעמק הסיליקון. אחת הסיבות שהסכמתי להצעה שלך, מלבד עניין הפרטיות היתה כדי לעזור לי לקדם את הבתים ופרויקטי הפיתוח שלי לפני עובדי פייסבוק ולבנות מערכת יחסים איתך".

 

אולם ממיילים פנימיים עולה כי צוקרברג לא ניאות להיפגש איתו, והורה לצוות שלו למנוע את הפגישה. "שוחחתי כרגע עם מארק על הנושא, והוא הודה שהוא זוכר שאמר שיעזור לבחור הזה בצורה 'קלילה'", כתבה העוזרת של צוקרברג אנדריאה בסמן ליועצו הפיננסי דאוויש מאקן. "האם יש דרך שנוכל לשוחח איתו ונוכל למצוא לנו (לא בהכרח למארק) דרך לעזור לו עם משהו קטן?", כתבה במייל מנובמבר 2013. עוד קודם לכן הביעה חשש שתהיה הסלמה בסכסוך בכל הנוגע ל"אבטחה או יחסי ציבור".

 

היזם הגיש תביעה נגד צוקרברג, ואם שני הצדדים לא יצליחו להגיע להסדר המקרה יגיע לכתלי בית המשפט, כשניצחון של ווסקרציאן עשוי להחזיר לו את הנכס.

 

עורכי דינו של צוקרברג מכחישים את הטענות. במסמכים שהגישו לבית המשפט, הם כינו את השיטות שבהן השתמש השכן כ"סחטניות". לטענתם, ממיילים ששלח לעורכי דינו עולה כי ניסה לנצל את רצונו של צוקרברג לשמור על הפרטיות שלו.

 

בינתיים צוקרברג לא לוקח סיכונים מיותרים שעשויים לפגוע בפרטיותו: החברה שבה הוא עובד, איקוניק קפיטל רכשה את שאר הנכסים מסביב לביתו עבור סכומים שנעים בין 10.5 מיליון דולר ל-14.5 מיליון דולר.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x