$
חדשות נדל"ן

אורי אריאל מסכם שנה: יו"ש הוגדר אזור ביקוש, מכרזים על הנייר

שר הבינוי אורי אריאל וראש רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן מסרו אתמול כי ב־2014 שווקו קרקעות ליותר מ־50 אלף יחידות דיור, 9,000 יותר מיעד הממשלה. גורמים בענף מציינים כי המכרזים שפורסמו בסוף השנה אינם ניתנים לביצוע

דותן לוי 06:4605.01.15

שר הבינוי אורי אריאל, ראש רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן ומנכ"ל משרד הבינוי שלמה בן אליהו סיכמו אתמול במסיבת עיתונאים את שנת 2014, וקבעו כי נשבר שיא בשיווק קרקעות בשנה אחת." שברנו את כל השיאים מאז קום המדינה", קבע אריאל. "בעלייה הגדולה ב־1994 הגענו ל־45 אלף יחידות בשנה ונכון לסוף 2014 אנחנו נמצאים ב־50.5 אלף יחידות דיור". עוד הוסיף אריאל כי 60% מהשיווקים הם באזור המרכז.

 

אולם הנתונים מעלים שאלות שמשרד הבינוי לא ידע להסביר אתמול. לראשונה, הוצג יהודה ושומרון כמחוז הנמצא באזורי הביקוש, אולם במשרד לא ידעו לציין כמה יחידות דיור שווקו שם. במסיבת העיתונאים קבל אריאל על כך שמסיבות פוליטיות לא ניתן היה לשווק שם 5,000 יחידות נוספות. בנוסף, גורמים בענף אמרו ל"כלכליסט" כי חלק מהמכרזים מאז אמצע נובמבר שווקו ללא חוברת המפרטת את פרטי המכרז ובהם מחיר המינימום ופרטים נוספים. ללא חוברת מכרז אי אפשר לרכוש את הקרקע ואף ניתן לבטל את המכרז - כיוון שהשיווק הצהרתי ולא מעשי. במשרד הבינוי לא ידעו לציין אתמול כמה יחידות דיור כלולות במכרזים שיצאו ללא פרטים.

 

שר הבינוי אורי אריאל שר הבינוי אורי אריאל צילום: איתמר סיידא

 

מפלגת הבית היהודי, שאליה משתייך השר אריאל, לא החמיצה את ההזדמנות להשתמש בנתונים לניגוח פוליטי. מהמפלגה נמסר כי "מסתבר שתנופת הבנייה גדלה מאז ששר אוצר הקודם יאיר לפיד פוטר מהממשלה, ולא במקרה. עד שלפיד עזב, שווקו 33 אלף יחידות דיור, ובחודשיים מאז פוטר חל זינוק של 17 אלף שיווקים בחודשיים. ייתכן שהכל בזכות לפיד - שהפסיק לתקוע מקלות בגלגלים". עם זאת, מדי שנה מספר השיווקים עולה לקראת סוף השנה, מה עוד שטיב המכרזים ששווקו בחודשיים האחרונים אינו ברור כאמור.

 

השוק עדיין באי־ודאות

 

לפי הנתונים שהוצגו, משרד הבינוי עקף ב־9,000 יחידות דיור את היעד הממשלתי שעמד על 41,700 יחידות דיור. זהו נתון הגבוה ב־21% מהיעד, וב־33% מהיקף השיווקים בשנה שעברה, 37,800 יחידות דיור. יש לציין כי שיווק הקרקע הוא שלב ראשון בהקמת הדירות, שצפויות להיות מאוכלסות רק בעוד כשלוש שנים בממוצע.

 

על פי הנתונים, 33,960 יחידות דיור (67% מכלל הקרקעות) שווקו השנה באזורי הביקוש שבהן נמנו מחוזות חיפה, מרכז, תל אביב, ירושלים, וגם יהודה ושומרון - שהוצגה לראשונה כאזור ביקוש. בפריפריה, שהוגדרה כמחוזות צפון ודרום, שווקו 33% מכלל הקרקעות - המיועדות להקמת 16,580 יחידות דיור.

 

 

בנאומו ציין מנכ"ל המשרד בן אליהו כי הורדת המחירים בשוק הנדל"ן מבוססת על היקף שיווקים ועל ציפיות. אולם ציפיות הציבור מעידות כי הוא רוחש מעט מאוד אמון לצעדי הממשלה בתחום הורדת מחירי הדיור. זאת לאחר כישלונה של הממשלה בהעברת תוכנית 0% מע"מ ברכישת דירה ראשונה מקבלן, שזוגות רבים המתינו לה, ועוד לפני כן עם הפסקת תוכנית מחיר למשתכן שהוגדרה על ידי שר הבינוי הקודם אריאל אטיאס כפתרון המרכזי למשבר הדיור. גם נתוני הלמ"ס האחרונים הראו כי עוד קודם לביטול תוכנית 0% מע"מ החלה חזרה אטית של קונים לשוק.

 

מערכת הבחירות מוסיפה אי־ודאות נוספת לשוק, כאשר המועמדים השונים מציגים תוכניות סותרות. השר אריאל אמנם טוען שאין היגיון בביטול תוכניות שכבר עובדות, אבל מהלכים כאלה כבר נרשמו בעבר כפי שהוא עצמו עשה.

 

המרדף אחר העלייה בביקוש

 

המספרים שהציג אתמול המשרד אינם משיגים את הגידול בביקוש כפי שעולה מנתוני הלמ"ס. לפי הנתונים שפרסמה הלשכה לסטטיסטיקה, בכל אחת מהשנתיים האחרונות גדל מספר משקי הבית ב־54 אלף. כך שבעוד הנחת היסוד של משרד הבינוי היא שיש צורך ב־40 אלף יחידות דיור בשנה, ייתכן שגם יעד של 50 אלף יח"ד לא יספיק.

 

בהיעדר תוכנית משמעותית נוספת, מחיר מטרה היא התוכנית העיקרית המתערבת במחירי הדירות באופן ישיר בטווח הזמן המיידי. בתוכנית יוכלו זכאים לרכוש דירות בהנחה של 20% ממחיר השוק. היעד של המשרד הוא לשווק 21 אלף יחידות דיור ב־2015, בין השאר בירושלים, ראשון לציון, יבנה, רמלה, קריית מוצקין וראש העין.

 

מספר תוכניות שהחלו לפעול השנה עשויות להגדיל את היצע השיווקים, אולם ישפיעו בעוד מספר שנים. הראשונה היא חתימת הסכמי־גג בין הממשלה לרשויות מקומיות, שלפי נתוני המשרד יאפשרו שיווק של 140 אלף יחידות דיור. תוכנית נוספת היא פינוי בסיסי צה"ל ממרכז הארץ שיאפשר הקמה של כ־60 אלף יחידות דיור בעוד כעשר שנים.

 

"מכירת דירות עמידר - בתיאום עם משרד האוצר"

 

שר הבינוי אורי אריאל הגיב אתמול בטור שפירסם באתר של ערוץ 7 על תחקיר ערוץ 2 מהשבוע שעבר, לפיו הורה על מכירת עשרות דירות השייכות לדיור הציבורי לעמותות המזוהות עם הציבור הדתי לאומי, ללא מכרז או הערכת שמאי.

לדברי אריאל, מכירת הדירות הללו היתה גם לרשויות מקומיות, אוניברסיטת בן גוריון, נשות ויצו וגופים נוספים. עם זאת, למרות המגוון הרחב, אריאל לא פירט כמה דירות נמכרו לכל גוף.

 

לדבריו, ההחלטה למכור את הדירות התקבלה בשיתוף בכירי משרד האוצר ועם נציגי אגף החשב הכללי והיועץ המשפטי בישיבה בסוף חודש מרץ, שבה נקבע מנגנון התמחור.המטרה של הפגישה, לטענת אריאל, היתה להכניס 80 מיליון שקל שבהם יקנו 80 דירות חדשות.

 

לאחר שנמתחה עליו ביקורת מצדו של שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד, שתקף אותו בגלל מכירת הדירות השייכות לדיור הציבורי לעמותות מהמגזר שאותו אריאל מייצג, האחרון הגיב כי השר לשעבר לפיד לוקה באמנזיה.

 

עוד טען אריאל כי הדירות נמכרו במחיר ממוצע של מאות אלפי שקלים, בניגוד לדוגמה שהובאה בתחקיר של מכירת דירה ב־60 אלף שקל, שלדבריו היו עמה בעיות משפטיות שהביאו למחיר הנמוך.

 

תגובת האוצר לטענתו של אריאל לא התקבלה עד סגירת הגיליון.

עמרי מילמן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x