$
נדל"ן

עלות פינוי בסיסי צה"ל ממרכז הארץ: 65 מיליארד שקל עד 2043

הממשלה צפויה לאשר בבוקר את התוכנית לפינוי הבסיסים ולהקמת קריית תקשוב וקריית מודיעין בנגב. בשל חוסר האמון בין משרד האוצר למשרד הביטחון, ניהול הפרויקט יעבור לידי חברה ממשלתית חדשה שתתוקצב בנפרד מתקציב הביטחון

עמרי מילמן 22:1603.01.15

התוכנית הנרחבת לפינוי מחנות צה"ל באזורי הביקוש במרכז הארץ תנוהל על ידי חברה ממשלתית חדשה, כך עולה מהצעת ההחלטה שתעמוד מחר להצבעה בממשלה. לצד המשך העברת בסיסי צה"ל לנגב, המהלך יפנה קרקעות ל־60 אלף יחידות דיור. העלות הצפויה של הפרויקט שיאושר בממשלה תגיע ל־65 מיליארד שקל.

 

לפי התוכנית, הבסיסים יפונו ממרכז הארץ בתוך שבע שנים. עלות הפינוי הצפויה, 18.3 מיליארד שקל, מחושבת עד 2043 משום שהמדינה תפרוס את התשלומים לזכיינים שיקימו את הפרויקטים באותם שטחים. הבסיסים שיפונו יעברו לאתרים שונים בארץ.

 

התוכנית תמומן משיווק קרקעות הבסיסים, שנמצאים בלב אזורי הביקוש. במקום מחנה צריפין צפויות לקום 12,650 יחידות דיור, במחנה סירקין 12 אלף, בתל השומר כ־10,000, בטירת כרמל 4,400 ובמקום מחנה השלישות ברמת גן — 1,200 יחידות דיור.

 

כמו כן, כחלק מתוכנית המעבר לנגב תדון הממשלה בתוכנית להקמת קריית המודיעין בסמוך לצומת שוקת וקריית התקשוב בבאר שבע, שצפויה לעלות 46.8 מיליארד שקל שייפרסו גם הם עד 2043. כמחצית מהתקציב, 23.8 מיליארד שקל, מיועדים להקמת הקריות. בנוסף, הן יתוקצבו במיליארד שקל לשנה בין 2021 ל־2043, ובסך הכל 23 מיליארד שקל, כפיצוי על העלייה בהוצאות התפעול בשל המעבר לדרום. העלייה נגרמת בשל עלויות התחבורה ומשום שהחיילים לא ייצאו מדי יום הביתה. המימון יחולק בין משרד האוצר למשרד הביטחון.

 

החברה הממשלתית שתנהל את הפרויקט תתוקצב בנפרד מתקציב הביטחון ותפוקח על ידי רשות החברות הממשלתית. היא הוקמה בשל חוסר אמון בין משרד האוצר למשרד הביטחון: באוצר טוענים שמערכת הביטחון השתמשה בכספים שהוקצו לפרויקט עד כה לטובת מטרות אחרות, בעוד במשרד הביטחון טוענים שהאוצר העביר סכומים למטרות חופפות.

 

שני המשרדים יצטרכו להסכים בתוך 60 יום על הפרטים הנוגעים להקמת החברה. בין השאר, האם היא תגייס כוח אדם חדש או תעביר עובדים ממשרד הביטחון.

 

כמו כן, לא נקבע מתי תפורק החברה: האם ב־2043, שבה אמורים להסתיים התשלומים, או כבר לאחר סיום השלבים הקריטיים של הבנייה והוצאת המכרזים.

 

שאלה נוספת היא מי יממן את טיהור הקרקע והמים בבסיסים שיפונו. בהצעה נכתב שהחברה החדשה ומשרד הביטחון לא יבצעו זאת ולא יישאו בעלויות. האחריות לטיהור תעבור לרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) אולם לא מצוין מי יממן אותה. אמנם שיווק הקרקעות יכניס סכום גבוה מהנדרש למימון הפינוי, אך רמ"י אמורה להעביר 7.5 מיליארד שקל למימון קריות התקשוב והמודיעין ובנוסף המדינה מעוניינת גם ברווח מסוים.

 

אזור תל השומר אזור תל השומר צילום: אריאל שרוסטר

הכרעה נוספת נוגעת לתוכנית מחיר מטרה, המאפשרת לרכוש דירה בהנחה של 20% ממחיר השוק. בתוכנית מצוין שהיא לא תחול על הקרקע שתפונה בבסיסים, כדי לסייע במימון הפרויקט. אולם התוצאה תהיה שהזכאים יתקשו לרכוש דירה דווקא באזורי ביקוש.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x