חדשות נדל"ן

אושרה תוכנית המריבה לבניית 6,000 יח"ד בבית שמש

המועצה הארצית אישרה אתמול את התוכנית למרות שהוגשו נגדה יותר מ־5,000 התנגדויות. המתנגדים: הבנייה תפגע באתרים ארכיאולוגיים

דותן לוי 08:1818.12.14

ועדת הערר של המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה השבוע את תוכנית רשות מקרקעי ישראל לבניית 6,000 יחידות דיור בדרום העיר בית שמש.

 

 

מדובר בתוכנית שנויה במחלוקת שספגה ביקורת מארגוני סביבה, בהם אדם טבע ודין, ומתושבים שטענו כי המתחם תוכנן מלכתחילה כך שיתאים לחרדים. לתוכנית הוגשו כ־5,000 התנגדויות ולפני כשנה היא הגיעה לוועדה המחוזית שאישרה אותה תוך תיקונים. כעת, כאמור, היא אושרה בוועדה הארצית.

 

התוכנית בנויה משני מתחמים שתוכננו בנפרד. המתחם הראשון כולל 2,410 יחידות דיור ועוד 225 יחידות המיועדות לדיור מוגן, ובמתחם השני מתוכננת בנייה של 3,274 יחידות דיור. השטח המיועד לבנייה נמצא בדרום מזרח בית שמש, מדרום לכביש 6 וממערב לכביש 10 ומשתרע על שטח של כ־1,106 דונם הגובל בדרום עם האתר הארכיאולוגי חרבת בית נטיף.

 

בממוצע ייבנו באזור 14.8 יחידות דיור לדונם, בגדלים שונים. במתחם הראשון מתוכננות כ־37 יחידות דיור צמודות קרקע באזור שפונה לעמק האלה. 17 דונם משטח התוכנית במתחם זה יוקצה לשטחי תעסוקה וכ־133 דונם יוקצו למבני ציבור. 100 דונם נוספים יוקצו לשטחים ציבוריים פתוחים. קיימים במתחם ממצאים ארכיאולוגיים שנסקרו בשלבי התכנון ושולבו בתוכנית.

 

במתחם השני 50% משטח הבנייה יוקצה ליחידות דיור ששטחן עד 70 מ"ר, 25% מהשטח מיועד ליחידות דיור ששטחן עד 90 מ"ר ו־25% מיועד לבניית יחידות דיור ששטחן 115 מ"ר או יותר. בסך הכל מקצה תוכנית המתחם השני כ־420 דונם לשטחי בנייה למגורים, כ־33 דונם לשטחי מסחר, כ־26 דונם לשטחי תעסוקה וכ־234 דונם למבני ציבור. כ־90 דונם במתחם יהיו שטחים פתוחים וחורשות. בשטח המתחם השני גן לאומי ובו אתר ארכיאולוגי בשטח של 300 דונם.

 

בנוסף לתוכנית שאושרה יש תוכנית נוספת הממתינה לאישורים וכוללת גם היא כ־6,000 יח"ד. תוספת הדירות של התוכניות הללו במשותף צפויה להכפיל את מספר התושבים בבית שמש (כיום כ־100 אלף). אחת הטענות של התנגדים היא כי היישוב לא מותאם לגידול כזה בהיקף האוכלוסיה ולא הוכנה לו תוכנית מתאר חדשה.

 

בית שמש בית שמש

 

עו״ד רפי אטינגר, המייצג את מטה האזרחים להקמת גן לאומי "ארץ דוד" בעמק האלה, טוען כי ״אם התכניות שאושרו היום ייצאו לפועל, הן יחריבו את אחד האזורים הכי יפים בארץ. בשטח שתי התכניות הללו לבדן אותרו בסקר שטחי למעלה משלוש מאות נקודות של ממצאים ארכיאולוגיים, שעל פי רשות העתיקות רובן המוחלט עתיד להיהרס.

 

"התכניות אף צמודות לאתר הארכיאולוגי בית נטיף, שהוא בעל חשיבות בקנה מידה עולמי, והקרבה לשכונות המגורים מעמידה בסימן שאלה את היכולת לשמר את האתר.

 

דווקא באזור כל כך עשיר בטבע, נוף וארכיאולוגיה בחרה המדינה לדלג על הגשת מסמכי חובה, כמו תסקיר השפעה על הסביבה או נספח נופי־סביבתי, ונעשה שינוי ייעוד בהיקפים שלוועדה המחוזית או למועצה הארצית כלל אין סמכות לאשר. בנוסף, תכניות אלה יביאו לכך שאוכלוסיית בית שמש תוכפל, וזאת מבלי שלציבור ניתנה הזכות להתנגד לשינוי המהותי בעיר". אטינגר הוסיף כי "בית המשפט הוציא צו ביניים שאוסר על ביצוע עבודות בנייה או שינוי של פני השטח, ולכן אין משמעות להודעה הפורמלית שפורסמה היום״.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x