חדשות נדל"ן

חוק "גבעת עמל" אושר לקריאה ראשונה

ועדת הפנים אישרה את הצעת חוק דיור חלופי לתושבי גבעת עמל אשר מטרתו לאפשר דיור חלופי למפוני השכונה הותיקים

דותן לוי 14:5201.12.14

ועדת הפנים אישרה היום (ב') לקריאה ראשונה את הצעת חוק דיור חלופי לתושבי גבעת עמל בתל אביב. מטרת הצעת החוק היא להבטיח את זכויות המפונים לדיור חלופי. הצעת החוק קובעת כי תושב שנשלח להתיישב באזור גבעת עמל על ידי המדינה לפני חודש פברואר 1961 או תושב שמלאו לו 21 שנים שנולד במתחם השכונה ומחזיק בה נכס, יהיה זכאי לדיור חלופי. 

הצורך בחוק שכזה נבע מכך שתושבי גבעת עמל אשר מפונים בימים אלה על ידי היזמים נותרו ללא זכויות לאחר שהחוק הגדיר אותם כפולשים ולמרות שבעבר המדינה הגדירה כי יש להם זכויות בקרקע כיום הם מקבלים פיצויים רק על סמך רצונם הטוב של היזמים.

 

החוק עבר בתמיכה מלאה של 7 חברי הכנסת שנכחו בוועדה, אך יחד עם זאת טרם גובש פירוט הדיור החלופי שיוענק להם, אך הערכות הן כי יזכו לקבל דירה או שווי דירה בתמורה לדירה שתפונה.

 

הצעת החוק הוגשה ע"י קבוצת ח"כים שמלווים את מאבק תושבי השכונה: ח"כ דב חנין (חד"ש), ח"כ איילת שקד (הבית היהודי), ח"כ מירי רגב (הליכוד) וח"כ זבולון כלפה (הבית היהודי).

 

גבעת עמל תל אביב גבעת עמל תל אביב צילום: שאול גולן

 

ח"כ דב חנין, מיוזמי הצעת החוק ומי שמלווה את המאבק וממונה מטעם ועדת הפנים לטיפול בנושא אמר כי: "מישהו בסיפור הזה נרדם במשמרת בהבטחת זכויות התושבים. אנשים מפונים בגבעת עמל לרחוב ללא פתרונות. המדינה צריכה לקחת אחריות. העברת הצעת החוק היא מסר חשוב שהכנסת לא תעמוד מן הצד כאשר תושבים מנושלים מבתיהם לטובת רווחי ענק של טייקונים. אחרי כל-כך הרבה שנים הגיע הזמן לפתור את בעיית גבעת עמל באמצעות פיצוי הוגן שיאפשר לדיירי השכונה דירות במקום הבתים שהם מפנים. במקום שהולכים להקים בו מגדלי יוקרה עצומים אין שום הצדקה לא לאפשר לתושבי השכונה את כבשת הרש של קורת גג לראשיהם".

 

תגובת ועד גבעת עמל: "חוק דיור חליפי לתושבי גבעת עמל נועד ליצור תיקון לעוול הסטורי שנגרם לתושבי השכונה על ידי מוסדות המדינה שמכרו את הקרקע ולא דאגו להבטיח את זכויות התושבים. נכון להיום, משפחת חליף, שפונתה ערב ראש השנה ע״י היזמים וביתה נהרס, לא פוצתה ובני המשפחה מתגוררים באוהל מול הבית ההרוס. משפחות אלפסי וחקק עומדות בפני פינוי בימים הקרובים, כאשר היזמים אברמוביץ וכוזהינוף מצהירים כי יזרקו אותם לרחוב בלי פיצוי, על אף שהם מתגוררים ברציפות בשכונה מאז 1947. תושבי גבעת עמל מודים ליו״ר הועדה מירי רגב, ולחה״כ דב חנין, איילת שקד, זבולון כלפה וניצן הורוביץ יחד עם שאר חברי הועדה שדוחפים להביא לפיתרון של צדק לתושבי השכונה״.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x