$
חדשות נדל"ן

הצעת חוק חדשה: להחיל תמ"א 38 גם על בניינים שנבנו אחרי 1980

ההצעה מבקשת לתקן את המצב שבמסגרתו כ־400 אלף מבנים שנבנו בשנים הללו אינם מצוידים בממ"דים ואינם כלולים בתכנית הארצית לחיזוק מבנים

יעל דראל 08:1501.12.14
הצעת חוק חדשה, המהווה תיקון לסעיף 151 בחוק התכנון והבנייה, מבקשת לאפשר גם לבניינים שנבנו בין ינואר 1980 לינואר 1992 להיכלל בתוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים (תמ"א 38). ההצעה, שהגיש בשבוע שעבר ח"כ יואל רזבוזוב (יש עתיד), מבקשת לתקן את המצב שבמסגרתו כ־400 אלף מבנים שנבנו בשנים הללו אינם מצוידים בממ"דים, אך אינם זכאים להיכלל בתמ"א: משנת 1980 אמורים כלל הבניינים להיבנות על פי תקן רעידות אדמה, אולם עד לשנת 1992 לא היה בישראל תקן מחייב למיגון, כך שאלפי מבנים נותרו ללא ממ"דים.

 

המהלך הנוכחי אינו הניסיון הראשון להרחבת תחולת התמ"א. בעיית הדירות שאינן ממוגנות עלתה בעבר בחוק ההסדרים לשנת 2011, שבמסגרתו הוצע כי שר הבינוי יביא בפני המועצה הארצית לתכנון ולבנייה תיקון לתמ"א 38 אשר יאפשר להרחיב את תחולת התוכנית, אך ההצעה לא אושרה.

 

ח"כ יואל רזבוזוב. הגיש את הצעת החוק ח"כ יואל רזבוזוב. הגיש את הצעת החוק צילום: חיים צח

 

מי שמביע חשש כי ההצעה החדשה דווקא תגרום נזק הוא עו"ד אברהם ללום המייצג את איגוד חברות התמ"א, שאומר כי "מובן שאנחנו בעד הרחבת תחולת התמ"א, אבל יש חשש מהתנגדות הרשויות המקומיות, שעשויות לתפוס את המהלך החדש ככזה שגורם להן הפסדים כלכליים - בדמות היטלי השבחה שלא ייכנסו בעתיד לקופתן". ח"כ רזבוזוב אמר ל"כלכליסט" כי לא ידוע לו על התנגדות של השלטון המקומי, וכי בכוונתו לבחון את הסוגיה מול היועץ המשפטי של מרכז השלטון המקומי.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x