שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

חברת דירה להשכיר תאתר קרקעות אבודות

החברה של האוצר תאתר קרקעות מדינה למגורים שתקועות במוסדות התכנון. בכך מעביר משרד האוצר לידיו פעם נוספת סמכויות שהיו בידי משרד הפנים

יעל דראל 08:1701.12.14

מהלך נוסף של משרד האוצר בתחום התכנון: לאחר שיזם את בחינת פוטנציאל יחידות הדיור בעיר לוד מבקש המשרד להרחיב את המהלך ולנכס מהלכים תכנוניים נרחבים. ל"כלכליסט" נודע כי בחודשים האחרונים הניעה דירה להשכיר, החברה הממשלתית שהקים האוצר, סקר ראשון מסוגו שמטרתו איתור קרקעות מדינה שנתקעו במוסדות התכנון ולא שווקו ליזמים.

 

הסקר שמקדמת החברה כולל את כל מתחמי המגורים בין קריית גת לעפולה שמצויים ב"צינורות" מוסדות התכנון. החברה כבר החלה לסקור מתחמים שקיימים בתוכניות המתאר המקומיות המאושרות אך טרם נכנסו לתכנון מפורט ומכאן שלא מומשו בפועל לטובת בנייה למגורים. מתחמים נוספים שהמדינה מבקשת לאתר הם כאלה הקיימים בתוכניות מתאר המצויות בהכנה ומתחמים בעלי תוכניות מתאר היסטוריות, שמשרד השיכון ורמ"י ניסו לקדם ב־20 השנים האחרונות אך לא הצליחו בשל חסמים. מבדיקת "כלכליסט" עולה כי אין כיום הערכות מדויקות בנוגע למלאי הקרקעות הלא מנוצלות למגורים, וכי זה מהלך ראשון מסוגו לאיתור קרקעות מדינה בייעוד מגורים שמעוכבות בהליכי תכנון ואינן משווקות.

 

בניין בקריית גת. הסקר ייערך מקריית גת ועד עפולה בניין בקריית גת. הסקר ייערך מקריית גת ועד עפולה צילום: אבי רוקח

 

מהלך זה מגיע על רקע מהלך קודם, מצומצם יותר, שהוביל משרד האוצר בעיר לוד. במסגרתו ביקש האוצר לבחון את פוטנציאל יחידות הדיור בעיר. על פי הערכות ישנה אפשרות לתוספת של 20–30 אלף יחידות דיור. מהלכים אלה בתחום התכנון - תחום שעליו מופקד בימים כתיקונם משרד הפנים - מצטרף לשורה של מהלכים אחרים מהשנה האחרונה, שבמסגרתם ניכס לעצמו האוצר סמכויות ותפקידים של משרדי ממשלה אחרים במטרה להאיץ את תוכניותיו בתחום הדיור.

 

כך למשל, בשנה האחרונה החליט קבינט הדיור בראשות שר האוצר לפיד על שיווק כ־6,000 יחידות דיור להשכרה, ובעקבות ההחלטה מינתה החשבת הכללית באוצר מיכל עבאדי־בויאנג'ו ועדת מכרזים בין־משרדית לשיווק מכרזי דיור להשכרה לטווח ארוך. החלטה זו היא מעין מנגנון עוקף לוועדת המכרזים ברמ"י.

 

מנכ"ל דירה להשכיר עוזי לוי. "מהלך ראשוני" מנכ"ל דירה להשכיר עוזי לוי. "מהלך ראשוני" צילום: עמית שעל

 

המהלכים האלה מצטרפים להצעת החוק לקידום הבנייה במתחמים מועדפים, שגיבש משרד האוצר בחודש ינואר השנה, אשר במסגרתה הוחלט על הקמת מוסד תכנוני חדש - ותמ"ל - שיאשר בתוך 45 יום תוכניות מגורים גדולות לבניית 750 יחידות דיור ומעלה. החלטה להקים את החברה הממשלתית "דירה להשכיר" הוגדרה במשרד האוצר כצעד שמבקש לנכס סמכויות תכנוניות. בהגדרת תפקידי החברה נכתב כי היא אמורה לאתר קרקעות למגורים וגם לתכנן, לפתח ולשווק אותן.

 

מנכ"ל חברת דירה להשכיר עוזי לוי מסר: "מדובר במהלך ראשוני של הנעת סקר לאיתור מתחמים שתכנונם התעכב ולא הגיע לכדי מיצוי. צעד זה יכול להניב יחידות דיור נוספות לשוק, אך בשלב זה התהליך בתחילתו".

 

 

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x