$
חדשות נדל

בנצי ליברמן: "ב-2014 נעבור באופן ניכר את היעד של 41 אלף יחידות דיור"

מנהל רשות מקרקעי ישראל: "המדינה מלווה את הפרויקטים לכל אורכם – זה לא שגר ושכח. רק ככה ניתן לשווק בהיקפים גדולים". רוני כהן, מנכ"ל אלדר שיווק: "גם היזמים לא מבינים עדיין לגמרי את חוק מע"מ 0"; יקי אמסלם, מנכ"ל אלמוג כדאי: "ממשלת ישראל הכריזה מלחמה על היזמים"

טל פמסון 12:2619.11.14

"בחודשים נובמבר-דצמבר נשווק היקפים שדומים לכל שנת 2007-2009. נעבור את האתגר של 41 אלף יחידות דיור. השיווקים ב-2014 יהיו באופן ניכר יותר מ-2013", הצהיר בנצי ליברמן, מנהל רשות מקרקעי ישראל בפאנל הסכמי גג בכנס עיר הנדל"ן של מרכז הבנייה הישראלי.

לדבריו, משרד האוצר נכנס חזק יחד עם רשות מקרקעי ישראל "ואנחנו הולכים למקומות שיש היקפים גדולים וסוגרים עם הרשות ומשרדי הממשלה שכול התשתיות וכל מה שמאפשר לפרויקט לעבור יעבור, כולל התחייבויות של החשב הכללי. המדינה מלווה את הפרויקטים לכל אורכם – זה לא שגר ושכח. רק ככה בתפיסה הוליסטית שרואה את כל שרשרת המזון, רק ככה אפשר ניתן לשווק בהיקפים גדולים".

 

ליברמן אמר כי לפני שנה וחצי צחקו עליו כשאמר "רוצו לקריית גת", כעת הם נערכים להרחיב את השיווק בכרמי גת: "הרוח וההטמעה כיום במשרדי הממשלה היא שהקרקעות הן כבר לא חלק מתקציב המדינה, מה שהיא מקבלת חוזר חזרה לתשתיות. אנחנו בתוכנית עבודה של 142 אלף יחידות דיור תחת הסכמי הגג".

 

בנצי ליברמן בנצי ליברמן צילום: ענר גרין

 

ליברמן ציין כי נכון להיום כבר נחתמו ארבעה הסכמי גג, ובשבוע הבא הם צפויים לחתום עם עיריית ראשון לציון. "ראש עיריית ראשון לציון לא רצה לשמוע על יחידה נוספת. למה הוא צריך את זה. הוא הגיע לנחלה ולמנוחה ולמה לו עוד כאב ראש. אבל יש לו את שכונת רמת אליהו עם רמה סוציו-אקונומית נמוכה והוא רצה שנעזור לו. התנאי היה תחת הסכמי גג.עכשיו אנחנו צפויים לחתום על 20 אלף יחידות דיור בראשון לציון. זה מצב של win win מבחינת ראש העיר. בהחלט יש פה חלון הזדמנויות שייסגר בשלב מסוים".

 

הערים הרצליה ובאר שבע צפויים להצטרף בחודשים הקרובים לדברי ליברמן, ו"המדינה הבינה שהמתודולוגיה של הסכמי הגג תישאר גם אחרי משבר הדיור. הרעיון הוא להכניס את היד לכיס ולקחת אחריות על כל יחידת דיור".

 

המשבר הקואליציוני בממשלה, הדילים הפוליטיים והנדנדה באישור חוק מע"מ אפס מוביל לתסכול בקרב יזמי הנדל"ן. מוקדם יותר דיבר מנכ"ל אלדר שיווק רוני כהן שאמר,  אנחנו לא חיים בתקופה של אי וודאות, אלא בשגרה של אי וודאות. מאז הסאב פריים לא הפסיקו להתרחש כאן מאורעות שיצרו ותדלקו את אי הוודאות, ומע"מ אפס הוא רק אחד האירועים", אמר מנכ"ל אלדר שיווק רוני כהן בפאנל בכנס עיר הנדל"ן של מרכז הבנייה הישראלי.

 

 

יקי אמסלם יקי אמסלם

 

לדברי כהן, בסקר שערכו עלה כי "70% מהציבור עדיין בטוח שכל דירה מתחת ל-1.6 מיליון שקל נכנסת להטבה של מע"מ אפס, רובם לא מבינים את החוק. הם לא יודעים אם הם בכלל זכאים". דורית סדן, סמנכ"לית השיווק בשיכון ובינוי נדל"ן ציינה כי "גם היזמים לא מבינים עדיין לגמרי את חוק מע"מ אפס, אז מה אנחנו רוצים מהציבור".

 

יקי אמסלם, מנכ"ל אלמוג כדאי הדגיש כי "גם 120 חברי הכנסת לא ידעו לומר מהו חוק מע"מ אפס. אנחנו היזמים מרגישים כמו בהגדה של פסח – בכל דור ודור עומדים לכלותנו. ממשלת ישראל הכריזה מלחמה על היזמים. אם מסתכלים על הגרף מקום המדינה, המחירים רק עלו ולא משנה איזה משברים עברנו. הפערים רק הלכו וגדלו. מחירי הדירות עלו אבל הרווח שלנו נשאר אותו הדבר ולפעמים אף נשחק. מחירי הביצוע רק עולים, מחירי הקרקעות ממשיכים לעלות והרווח נשחק בניגוד למה שחושב הציבור".

 

שייקה נפחא, סמנכ"ל השיווק בחברת אפי קפיטל הוסיף ואמר כי "ציבור רוכשי הדירות כבר לא מאמין בחוק מע"מ אפס. הוא לא מאמין שזה ייצא לפועל ואת התוצאות רואים בחודשים האחרונים". יקי אמסלם אמר כי בחודשים האחרונים חלה עלייה במכירות בפרויקטי החברה ברחבי הארץ "באוגוסט מכרנו כמו שלא מכרנו בשמונה חודשים".

 

לשאלה האם יש מהלך עסקי או שיווקי שהם מתחרטים שלא הוציאו לפועל ענה אמסלם כי הוא מצטער שלא רכש יותר קרקעות בבאר יעקב. נפחא אמר "אני מצטער שלא התחלנו קודם לשווק לתושבי חוץ. אם היינו עושים זאת לפני שנתיים, היינו קוצרים עכשיו את הפירות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x