$
חדשות נדל"ן

פרסום ראשון

רק 2,000 דירות במרכז יהיו זמינות בחודשים הקרובים להטבת מע"מ 0%

נתונים שסיפקה התאחדות בוני הארץ לבקשת "כלכליסט" מעלים כי בשל מיעוט הדירות העומדות בקריטריונים של החוק, צפוי פוטנציאל של כ-6 רוכשים שיתחרו על דירה אחת

עינת פז-פרנקל 18:4112.11.14
רק כ-2,000 יחידות דיור המצויות בימים אלה בבנייה פעילה בין חדרה לגדרה יעמדו בחודשים הקרובים לרשות עשרות אלפי הישראלים שיתנפלו על הדירות החדשות עם אישורו של חוק מע"מ בשיעור 0%, שאושר היום בוועדת הכספים לקריאה שנייה ושלישית. נוסף להן, מצויות בבנייה פעילה עוד כ-5,000 יחידות דיור בפריפריה שייכנסו להטבה, וסך הכל כ-7,000 דירות. כך עולה מנתונים שסיפקה התאחדות בוני הארץ (לשעבר התאחדות הקבלנים), לבקשת "כלכליסט". המדובר בדירות שעונות על הקריטריונים בחוק, מבחינת גודל, מפרט ומחיר.

 

כלכלני ההתאחדות התחשבו במחירים שעתידים להיקבע לכל אזור ושכונה על ידי השמאי הממשלתי הראשי במשרד המשפטים, שלא נענה לבקשת "כלכליסט" לקבלם. כזכור, הרף הארצי העליון לקבלת ההטבה הוא 1.6 מיליון שקל לדירה למי ששירת בצבא. עם זאת, בשבוע האחרון הציגו נציגי משרדי האוצר והבינוי הערכות גבוהות יותר, של מעל 10,000 יחידות דיור.

 

בנייה בפתח תקווה בנייה בפתח תקווה צילום: דוד הכהן

 

ל"כלכליסט" נודע כי ההערכות מבוססות על אלפי יחידות דיור שנמצאות בבנייה בראש העין, פתח תקווה, מודיעין, יבנה, ראשון לציון, באר יעקב, אשקלון, חיפה ונתניה, אליהן יצטרפו בשנים הקרובות אלפי יחידות דיור בערים עימן נחתמו הסכמי גג (במסגרתם מממנת המדינה את התשתיות, מבני החינוך והציבור טרם הקמת הדירות), כמו קריית ביאליק. בכל מקרה, הטבת המע"מ לא תחול במתחמים שנמכרו ליזמים במסגרת מכרזי מחיר מטרה, בהן ייקבעו המחירים לדירה על-ידי המדינה, בהנחה של 20% מהמחיר הממוצע שיקבע השמאי הממשלתי.

 

במשרדי הממשלה מעריכים כי יש כיום כ-50 אלף זכאים להטבת המע"מ, שלא היתה בבעלותם דירה בעשר השנים האחרונות. בין אם הם יתחרו על 7,000 דירות או 10,000 דירות, התחרות תהיה קשה בשלב הראשון, עם פוטנציאל לחמישה עד שבעה רוכשים שיתחרו על כל דירה. נכון שמדובר בהוראת שעה לשבע שנים, וכי הקבלנים יבנו דירות נוספות לאורך השנים, אך הצטבר ביקוש לדירות בחודשים שעברו מאז מרץ, אז הכריז שר האוצר יאיר לפיד על הכוונה להעניק את הטבת המע"מ - אלפי רוכשים ממתינים לכניסתה לתוקף של ההטבה, ומשהים את רכישת הדירה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x