$
חדשות נדל"ן

שר הפנים הורה להגדיר דיור מוזל להשכרה כמטרה ציבורית

הוועדות המקומיות בכל רשות מקומית יוכלו להפקיע קרקע כדי לקדם פרויקטי השכרה מוזלים בשטחן, בעלות סמלית. עד כה נאלצה כל רשות לשלם לרשות מקרקעי ישראל את מלוא הסכום על הקרקע

יעל דראל 14:4028.10.14

תמריץ ליצירת דיור מוזל להשכרה: שר הפנים גדעון סער חתם על צו המגדיר לראשונה בחוק התכנון והבנייה, דיור להשכרה בהישג יד - כמטרה ציבורית. המשמעות: הוועדות המקומיות בכל רשות מקומית, שיכולות על פי חוק (סעיף 188 לחוק התכנון והבנייה) להפקיע קרקע לצורכי ציבור לטובת מטרות ציבוריות, יוכלו כעת לעשות זאת גם על מנת לקדם פרויקטי השכרה מוזלים בשטחן.

 

במשרד הפנים ציינו כי צעד זה לא קודם עד כה על ידי רשויות מקומיות, בעיקר בשל חוסר כדאיות כלכלית – נתון שהשפיע בעיקר על אזורי הביקוש, שדווקא בהם הדרישה לדיור להשכרה גבוהה. זאת משום שעד כה, רשות מקומית שביקשה להפקיע קרקע על מנת לקדם פרויקט להשכרה על קרקע מדינה נאלצה לשלם לרשות מקרקעי ישראל את מלוא הסכום על הקרקע – סכומים שבאזורי הביקוש במרכז הגיעו לעשרות אלפי שקלים למ"ר. כך למשל, בתל אביב המחיר על מ"ר עומד על כ-29,000 שקל.

 

פרויקט שכירות הוגנת בשכונת נווה שאנן בתל אביב (ארכיון) פרויקט שכירות הוגנת בשכונת נווה שאנן בתל אביב (ארכיון)

 

על רקע הסוגיה, במשרד הפנים הגיעו לסיכום עם רשות מקרקעי ישראל, לפיה קרקע ציבורית המיועדת לדיור להשכרה תוקצה לרשויות במחיר סמלי של 18 שקלים בלבד ל-49 שנים – באופן שיאפשר להוריד לאפס את עלויות הקרקע בפרויקטים כאלה ויתמרץ רשויות מקומיות לקדם פרויקטים כאלה בשטחן. המהלך המשלים שאליו התחייבה הרשות יובא ביום לאישור קבינט הדיור ביום שני הקרוב.

 

על פי הצו, דמי השכירות בפרויקטים שיוקמו במסגרת המהלך, יעמדו לכל הפחות על 20% פחות ממחיר השוק, ולא יועלו במשך תקופת השכירות, אלא בהתאם לשיעור עליית מדד המחירים לצרכן בתוספת 1%, פעם בשנה לכל היותר. תקופת השכירות שנקבעה עבור פרויקטים אלה עומדת על שלוש שנים, עם אפשרות להארכה בשלוש שנים נוספות.

 

על פי הצו, הרשויות המקומיות יהיו אחראיות על פרויקטי ההשכרה העתידיים, הן בהיבטי הפעלה, ניהול ותחזוקה של יחידות הדיור והרכוש המשותף של כל הבניין. במשרד הפנים ציינו כי הפיקוח על הוראות הצו ועל הסכם השכירות תהיה מוטלת על הרשות המקומית, על חברה עירונית מטעמה או על גוף ממשלתי.

 

במשרד הפנים ציינו עוד כי ההחלטה מגיעה על רקע דרישה מצד רשויות מקומיות רבות - בראשן עיריית ירושלים ועיריית הרצליה - אשר ביקשו לקדם פרויקטים כאלה בשטחן אך לא עשו זאת, לטענתן, על רקע חוסר כדאיות כלכלית הנובעת משווי השימוש בקרקע.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x