$
חדשות נדל

עיריית ת"א התקפלה בדרך לשיפוץ הטיילת

לאחר שבית המשפט הקפיא את המכרז של עיריית תל אביב לשיפוץ קטע בטיילת בשל סעיפים המפלים חברות קבלניות, נאלצה העירייה לבטל אותם

יעל דראל 08:5227.10.14

כחודש וחצי לאחר שבית המשפט לעניינים מינהליים הוציא צו מניעה למכרז של חברת אתרים - חברה בבעלות עיריית תל אביב ומשרד התיירות - לשיפוץ ובניית חלקה המרכזי של הטיילת החדשה בתל אביב, הגישה אתרים הצעת פשרה לבית המשפט שבמסגרתה הסכימה למחוק את הסעיפים הבעייתיים במכרז. הצעת הפשרה התקבלה על ידי בית המשפט, ובעקבות זאת חודש הליך המכרז המתייחס לביצוע הקטע שבין חופי פרישמן ובוגרשוב בעיר.

"קריטריונים פסולים"

 

בקשת הצו הוגשה לבית המשפט במקור על ידי חברת רם, חברה לעבודות הנדסיות וביצוע תשתית, אשר ביקשה להשתתף במכרז הטיילת החדשה אך טענה כי הוא כולל כמה סעיפים אשר מפלים חברות קבלניות. בקשתה של חברת רם לוותה גם בדרישה לשינוי סעיפי המכרז מצד התאחדות בוני הארץ (הקבלנים). בהתאחדות טענו כי המכרז כולל כמה "קריטריונים פסולים", כהגדרתם, המהווים יחדיו כ־47% מכלל הניקוד בו - ובמרכזו סעיפים המפחיתים ניקוד במכרז לכל חברה שניהלה הליכים משפטיים נגד עיריית תל אביב.

 

קטע הטיילת המדובר באזור פרישמן. עלות פרויקט השיפוץ: 150 מיליון שקל קטע הטיילת המדובר באזור פרישמן. עלות פרויקט השיפוץ: 150 מיליון שקל צילום: שאטרסטוק

 

הסכם הפשרה שהוגש לאישור בית המשפט על ידי חברת אתרים וחברת רם מבטל שני סעיפים מרכזיים. הראשון, במסגרתו דרשה אתרים כי החברה הזוכה תציג רצף בעלות של עשר שנים לפחות מצד אותם בעלים. בהתאחדות בוני הארץ טענו כי בין סעיף זה לבין יכולת החברה לבנות את הטיילת אין כל קשר, מאחר שחברות בנייה רבות מחליפות בעלים מדי פעם. לו סעיף זה היה נשאר כקריטריון במכרז, ציינו בהתאחדות, היתה נפסלת גם מועמדותן של חברות מהבולטות בענף הבנייה. הסעיף השני שאותו הסכימה אתרים למחוק מהמכרז קבע כי חברה אשר מעורבת בהליכים משפטיים ובוררויות נגד חברת אתרים, תאבד נקודות המהוות 30% מניקוד האיכות לקבלנים במכרז זה.

 

פרויקט שיפוץ הטיילת החדשה כולל טיילת רציפה המתמשכת לאורך כ־14 ק"מ של רצועת החוף וכולל את טיילות החוף הצפוני, טיילת רדינג, שפך הירקון, נמל תל אביב, חוף מציצים, חוף גורדון והמרינה, נמל יפו ומדרון יפו. על ציר זה שוכנים גם שלושה גנים - גן העצמאות, פארק צ'רלס קלור ופארק מדרון יפו, המשתרע על שטח של 200 דונם בשכונת עג'מי ביפו. בינואר הושלם קטע הטיילת המחבר את פארק מדרון יפו לחוף גבעת העלייה. במסגרת מקטע זה נבנתה מרפסת תצפית עם משטח דק ופינות ישיבה. עלות הפרויקט כולו עומדת על פי ההערכות על 150 מיליון שקל.

 

מנכ"ל התאחדות בוני הארץ אליאב בן שמעון. "אסור שתנאי הסף יהיו כלי מאיים" מנכ"ל התאחדות בוני הארץ אליאב בן שמעון. "אסור שתנאי הסף יהיו כלי מאיים" צילום: כפיר סיון

 

 

"תקדים לעוד מכרזים"

 

מנכ"ל התאחדות בוני הארץ עו"ד אליאב בן שמעון אמר בתגובה כי "אסור שתנאי הסף יהיו כלי מאיים בידי מזמין העבודה, שימנע מקבלנים לעמוד על זכויותיהם החוקיות או לאסור השתתפות קבלנים במכרז משיקולים שאינם ממין העניין. החלטת אתרים לבטל את הסעיפים הפסולים היא החלטה נכונה. חשוב לא פחות כי החלטה זו תשמש תקדים שיעמוד לנגד עיני כל מזמיני העבודה בבואם לקבוע תנאי סף במכרזי ביצוע". מעיריית תל אביב נמסר: "אתרים והקבלן אשר הגיש את העתירה הגיעו להסדר פשרה שקיבל תוקף של פסק דין על ידי בית המשפט, ובהתאם הליך המכרז חודש".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x