$
חדשות נדל"ן

קיפאון בנדל"ן: ירידה של 14% בהיקף המשכנתאות החדשות באוגוסט

זאת לעומת אוגסט 2014. לעומת חודש יולי השנה מדובר בירידה של 17.7%. היקף המשכנתאות החדשות שניטלו בחודש שעבר הסתכמו ב-4.1 מיליארד שקל בלבד

תומר ורון 14:5311.09.14
הקיפאון בשוק הנדל"ן הגיע גם למשכנתאות: נתוני בנק ישראל מצביעים על ירידה של 14% לעומת החודש המקביל אשתקד, בהיקף המשכנתאות החדשות שניטלו בחודש באוגוסט ושהסתכמו ב-4.1 מיליארד שקל בלבד. לעומת חודש יולי השנה מדובר בירידה של 17.7%. 

 

 

הירידה בולטת בהשוואה אל מול ממוצע המשכנתאות ב-12 החודשים האחרונים. אוגוסט הוא חודש חזק מסורתית ומציג ביצועים חזקים ביחס לחודשים האחרים. לכן, כשאוגוסט האחרון נמוך ב-4.7% מהממוצע ב-12 החודשים האחרונים, מסתמנת חולשה של שוק המשכנתאות.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק

  

עד כה, המשיך שוק המשכנתאות להפגין ביצועים חזקים ועודפים וזאת למרות הירידות החדות שנרשמו בשוק הדיור בעקבות רפורמת מע"מ 0% של שר האוצר יאיר לפיד.

  

בבנק ישראל ובבנקים הגדולים היו מופתעים לאחרונה מחוסר ההתאמה שנוצרה בין שוק רכישות הדירות לבין שוק המשכנתאות - בעוד הנתונים של משרד האוצר הראו על ירידות חדות ברכישות דירות חדשות ודירות יד שנייה על ידי הציבור - היקף המשכנתאות המשיך להיות גבוה. חודש אוגוסט שרושם כאמור ירידה של 14% כנראה מסמן את התחלת סגירת הפער ובבנקים אף מעריכים כי בחודש ספטמבר הנתון יהיה חלש יותר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x