$
חדשות נדל"ן

הצלחה למושבניקים: בג"ץ החזיר הדיון בהשכרת המבנים בנחלות למקרקעי ישראל

בדיון שהתקיים היום חייב ביהמ"ש את הרשות להקים ועדה שתבחן פעם נוספת את נושא השכרת המבנים בנחלות; משה דדון ראש מועצת מטה יהודה שהגישה את העתירה: "ישנם חקלאים רבים מחוסרי פנסיה שעיקר פרנסתם הוא מהשכרת שטחים. שיחררנו עבורם חסם כלכלי עצום"

דותן לוי 09:3209.09.14
הצלחה בעתירה שנידונה היום בבג"צ והוגשה על ידי מועצה אזורית מטה יהודה ועל ידי תנועת המושבים שהצטרפה לעתירה לאחרונה. בדיון הראשון שהתקיים בנושא האיסור להשכרת מבנים בנחלות במושבים קבע בית המשפט כי יש לבחון שוב את הסוגיה ואף חייב את רשות מקרקעי ישראל לבחון את הנושא פעם נוספת באמצעות הקמת ועדה.

נזכיר כי בעבר התקבלה החלטה של רשות מקרקעי ישראל אשר ביקשה להסדיר את השימוש הלא חקלאי בחלקת המגורים שבנחלות והסכימה שכל חקלאי יוכל לקיים פעילות בלתי חקלאית בשטח של עד 500 מ"ר. אלא שההחלטה לא אפשרה לבעלי הנחלות להשכיר את השטחים לצד שלישי אלא לקיים אותה בעצמם. במועצה האזורית מטה יהודה שבה מרבית התיירות החקלאית הכוללת בתוכה בתי בד, יקבים, מבשלות בירה ועוד מתבססת על השכרת המבנים הללו, זיהו את הבעיתיות והגישו את העתירה לבג"צ אליה. כאמור, הצטרפה גם תנועת המושבים.

 

"יש לא מעט חקלאים מבוגרים שאינם יזמים אשר מצד אחד לא יכולים לעסוק בחקלאות, הם מחוסרי פנסיה ועיקר פרנסתם הוא מהשכרת שטחים בנחלה. שיחררנו חסם כלכלי עצום במושבים וזה משנה את התפיסה בהם. מבחינתנו זה הישג", אמר משה דדון ראש מועצת מטה יהודה.

 

מועצה אזורית מטה יהודה מועצה אזורית מטה יהודה צילום: מיקי אלון

 

יו"ר אגף הקרקעות בתנועת המושבים, עו"ד עמית יפרח אומר היום: "אנו מברכים על החלטת ביהמ"ש אשר קיבל את עמדתנו והחזיר את סוגיה זו לדיון מקצועי. אנו מקווים שסופו של התהליך יהיה שיתאפשר השכרת מבנים ויינתן מענה למאות בעלי נחלות מבוגרים אשר נפלטו מחקלאות ללא פנסיה וההכנסה מההשכרה מאפשרת עבורם להזדקן בכבוד".

 

יו"ר תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור אומר היום: "אני מברך על החלטת ביהמ"ש. אני מקווה שבזמן הקרוב הבעיה תיפתר באופן מוחלט כך שאנשי המושבים, אשר רובם מבוגרים, יוכלו להתפרנס מהנכסים שבבעלותם".

 

את המועצה האזורית מטה יהודה ייצג עו"ד איל מאמו ממשרד אגמון ושות'. את תנועת המושבים ייצגה עו״ד גלי פלד ממשרד חגי שבתאי, שפירא.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x