שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

מחר: המועצה הארצית תדון בהרחבת יחידות הדיור ביישובי עוטף עזה

מנכ"ל משרד הפנים יגיש את ההצעה לפיה היקף יחידות הדיור יורחב ב-16 קיבוצים ומושבים וכן תורחב הבנייה בנחלות במטרה למשוך אוכלוסיה חדשה לדרום ולחזק את אטרקטיביות המגרשים בדרום; הדיון שתוכנן בהרחבת הבנייה במרחב הכפרי בכל הארץ נדחה ע"י הפרקליטות בעקבות עתירה שהגיש ארגון אדם טבע ודין

יעל דראל 13:5908.09.14

המועצה הארצית לתכנון ובנייה תדון מחר (ג') בהקלות בתכנון 16 יישובי עוטף עזה במטרה להגדיל את היקף יחידות הדיור בהם לעד 500 יחידות דיור בכל אחד. הצעה זו, שמטרתה חיזוק ועיבוי היישובים, תקפה לגבי היישובים אור הנר, ארז, ברור חיל, גבים, גברעם, דורות, זיקים, יד מרדכי, יכיני, כפר עזה, כרמיה, מפלסים, נחל עוז, ניר עם, נתיב העשרה ורוחמה.

 

את ההצעה יגיש מנכ"ל משרד הפנים, שוק אמרני, העומד גם בראש המועצה לתיכנון ובנייה, וזאת בהמשך לבקשת התנועה הקיבוצית בנושא. כפי שנחשף לפני כחודש ב"כלכליסט", לפני תחילת מבצע צוק איתן ביקשה התנועה הקיבוצית ממינהל התכנון במשרד הפנים לאפשר הגדלה של מספר יחידות הדיור המאושרות לבנייה בקיבוצי עוטף עזה ב־1,350 דירות.

 

קיבוץ כרמיה בעוטף עזה קיבוץ כרמיה בעוטף עזה צילום: גדי קבלו

 

על פי ההצעה שתגיע מחר לדיון במועצה, צפויים שני המושבים ברשימה (נתיב העשרה ויכיני) לקבל את האפשרות לממש יחידת דיור שלישית בתחום הנחלה, בנוסף לאפשרות של הגדלת היקף יחידות הדיור ביישוב ל-500. זאת ועוד, הקלה נוספת שבה תדון המועצה הארצית היא הפחתת צפיפות המינימום למגורים, שתיקבע על 1.5 יחידות דיור לדונם – הצעה שמטרתה הגדלת גודל המגרשים והאטרקטיביות שלהם, במטרה לחזק את היישובים.

 

המועצה הארצית לתכנון ובנייה, שתתכנס מחר במטרה לדון בעדכון לתוכנית המתאר הארצית (תמ"א 35), תדון גם במתן גמישות תכנונית ליישובי אזור זה, במטרה לאפשר להם לזכות בתוספת היחידות ובצפיפות המגורים – באמצעות תוכניות מתאר מחוזיות ומבלי שהמהלך יצריך להביא זאת כתיקון לתוכנית הארצית.

 

שר הפנים, גדעון סער, ציין כי, "חיזוק ופיתוח ההתיישבות היהודית ביישובי עוטף עזה היא משימה לאומית. לצורך יישום מדיניות זאת נדרשת מערכת התכנון לנקוט בצעדים משמעותיים שיבטיחו את ההתפתחות והאטרקטיביות של ההתיישבות באזור".

 

על רקע עתירת אדם טבע ודין: הפרקליטות מונעת דיון בהרחבת הבנייה במרחב הכפרי

 

בתוך כך בוטל הדיון שנקבע למחר (ג') בהרחבת המספר המקסימלי של יחידות דיור המותרות לבנייה במושבים וקיבוצים בכל הארץ. המועצה הארצית לתיכנון ובנייה לא תוכל לדון בנושא זה בעקבות הודעת הפרקליטות לבג"ץ שפורסמה היום (ב') והתקבלה בעקבות עתירה שהוגשה בשבוע שעבר על ידי עמותת אדם טבע ודין. בעתירה נטען כי יש לקיים את הדיון ללא מעורבותה של ראש מינהל התכנון במשרד הפנים, בינת שוורץ, בשל ניגוד עניינים שבו היא מצויה במספר סוגיות.

 

בינת שוורץ, יו"ר מינהל התיכנון במשרד הפנים. על פי העתירה יש לדון בבנייה במרחב הכפרי ללא נוכחותה בשל מספר סוגיות שהיא מעורבת בהן בינת שוורץ, יו"ר מינהל התיכנון במשרד הפנים. על פי העתירה יש לדון בבנייה במרחב הכפרי ללא נוכחותה בשל מספר סוגיות שהיא מעורבת בהן צילום: מיקי אלון

 

עוד נטען בעתירה שהוגשה בשבוע כי הפרק בעדכון תמ"א 35 הנוגע למרחב הכפרי צריך להיות מתוכנן מחדש ללא מעורבותה של שוורץ, זאת על רקע מעורבותו של בן זוגה, דודי רוסו, ביוזמות לקידום תוכניות נדל"ניות במרחב הכפרי.

 

דרישת אדם טבע ודין לגבש מחדש את המדיניות בעניין המספר המקסימלי המותר של יח"ד במושבים ובקיבוצים נבעה מהנחיית היועץ המשפטי לממשלה אשר מנעה משוורץ מלקחת חלק בדיון הקודם שהתקיים בנושא זה, בחודש יולי. אולם בעתירה טוענים נציגי העמותה כי הנחיה זו אינה מספקת לצורך ניטרול ניגוד העניינים שכן לא די באי השתתפות של בעל התפקיד בדיונים בנושא, אלא נדרש לחזור ולגבש את המדיניות מלכתחילה בלא מעורבותו.

 

"הדבר ודאי נכון לגבי ראש מינהל התכנון, אשר יש לזכור שאינה סתם עוד אדם משפיע, אלא מי שעומדת בראש המערכת הממליצה, והיא בעלת תפקיד בכיר מאד בראש המערכת המחליטה", נכתב.

 

בהודעת הפרקליטות, עליה חתומה עו"ד תדמור עציון סגנית בכירה בפרקליטות המדינה, נאמר כי במועד זה לא יתקיים דיון בלוח 2 של תמ"א 35. "לוח 2" הוא החלק העוסק בקביעת מספר יחידות הדיור המקסימלי המותר בכל קיבוץ או מושב.  

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x