שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

הסדר פיצוי חדש לתושבי כפר שלם; הסכום המקסימלי - 1.3 מיליון שקל

ההסדר צריך לקבל את אישור רשות מקרקעי ישראל. הפיצוי המקסימלי הוא רק למי שהוגדר כ"ראשי משפחה", או דור שני ושלישי לראשי משפחה. כמו כן יש פיצויים לנכדים של ראשי משפחות שעברו את גיל 27 ונכדים נשואים בין 330 ל-350 אלף שקל

יעל דראל 10:3825.08.14

הסדר פיצוי חדש שגובש על ידי המדינה לפיצוי תושבי כפר שלם בתל אביב קובע, כי סכום הפיצוי המקסימלי לזכאים יעמוד על כ-1.3 מיליון שקל, עבור המשפחות שעומדות בקריטריונים שנקבעו בהסדר.

 

ההסדר יובא ביום ראשון הקרוב לאישור מועצת רשות מקרקעי ישראל. על פיו, הפיצוי המקסימלי הוא רק למי שהוגדר בסקר אוכלוסין שנערך בשכונה ב-1976 כ"ראשי משפחה", או דור שני ושלישי לראשי משפחה, אשר נכון לשנת 1996 היו בני 27 לפחות, או נשואים.

 

נכדים של ראשי משפחות שעברו את גיל 27 יפוצו על פי ההחלטה החדשה בכ-330 אלף שקל ונכדים נשואים של "ראש משפחה" יפוצו ב-350 אלף שקל. על פי ההסדר, הורים לשלושה ילדים לפחות זכאים לפיצוי בגובה 100 אלף שקל עבור כל ילד, אך תוספת זו תחול רק עד לילד השלישי.

 

כפר שלם (ארכיון) כפר שלם (ארכיון) צילום: יריב כץ

 

עם זאת, ההסדר החדש קובע כי מי שרכש דירה מחוץ לשכונת כפר שלם, או פוצה בעבר בתחום תל אביב-יפו נגד פינוי קרקע, לא יהיה זכאי לפיצוי. כמו כן, ההסדר קובע שעבור תושבים שלא יחתמו על הסכמי הפינוי מול חברת חלמיש עד לסוף 2015, יפחת גובה הפיצוי ב-10% מדי שנה.

 

ההסדר, המהווה בפועל תיקון של החלטה 996 של רשות מקרקעי ישראל, גובש באמצעות צוות בראשות סגן ראש רשות החברות, נסים סלמן ובמשרד האוצר העריכו כי הוא הזכאים בו מגיעים לכ-800 משקי בית.

 

בהצעה נכתב עוד כי פינוי המתחם יבוצע על בסיס משק כספי סגור, באופן שהמימון לתשלום הפיצוי לזכאים - וכל יתר ההוצאות שהוצאו ויוצאו לצורך ניהול ופינוי המתחם - ימומנו מתוך ההכנסות שיגיעו משיווק מקרקעי המתחם בעתיד ליזמים.

 

בשטח החדש שיתפנה, ניתן יהיה לבנות לפחות 1,800 דירות חדשות. במשרד הבינוי והשיכון מעריכים את הכנסות המדינה מהקרקע בכ-660 מיליון שקל.

 

בדברי ההסבר להסבר להצעה צוין בין השאר: "פינוי ופיצוי תושבי כפר שלם, הואט ואף נעצר בשלהי שנות ה-90 מסיבות שונות (למעט פינויים בודדים בתחילת שנות ה-2000) ומאז מחירי הדיור עלו בקצב גבוהה יותר ממדדי יוקר המחיה. הגישה הייתה ונותרה לתת פיצוי למשפחות הזכאיות (וליחידים בהתאמה) בסכום שיכל לסייע ברכישת דירה באותו אזור של 4-3 חדרים".

 

את הקריטריונים בהסדר החדש גיבש צוות ברשות החברות, בשיתוף עיריית תל אביב וחברת חלמיש. גורמים המקורבים לשר השיכון אורי אריאל, המשמש כיו"ר מועצת מקרקעי ישראל, ציינו כי השר תומך בהסדר אך הוא צפוי להיפגש בימים הקרובים עם התושבים על מנת לשמוע את השגותיהם.  

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x