$
חדשות נדל"ן

הח"כים החרדים מבטיחים שוב להכשיל את חוק 0% מע"מ

חוק המע"מ חוזר לדיון בן יומיים בוועדת הכספים בצל איומי החרדים וח"כים נוספים מהאופוזיציה לא לאפשר את העברתו. ביש עתיד טוענים כי ההתשה תהיה הדדית אך בסיומה החוק יעבור. להבטחת תמיכת הבית היהודי, יועבר תקציב להתנחלויות

רוני זינגר 07:0012.08.14

בצל איומי החרדים כי לא יאפשרו את העברתו, חוזר הבוקר חוק 0% מע"מ לדיון אינטנסיבי בן יומיים בוועדת הכספים. נכון לאמש נשמר הנתק שקיים בין שר האוצר יאיר לפיד ואנשי סיעתו יש עתיד, לבין חברי המפלגות החרדיות שדורשים כי לחרדים יינתן פטור ממע"מ לדירות מעל סכום של מיליון שקל - מה שלא קיים בחוק בשלב זה.

 

הצבעת הח"כים מהליכוד וישראל ביתנו בסימן שאלה

הח"כים החרדים, לצד חברי הכנסת האחרים מהאופוזיציה, מתכננים לקיים שוב היום ומחר "פיליבסטר" - דיון מתמשך וארוך בכוונה, שבו יעשו כל שביכולתם להקשות על קיום דיון מהותי בסעיפי החוק והצבעה עליהם.

 

ביש עתיד סירבו להתרגש מאיומי החרדים ואמרו כי הם מתכוונים לנהל מלחמת התשה הדדית, שבסיומה הם מקווים כי ביום רביעי יצביעו חברי הוועדה על החוק. בשלב זה עדיין לא ברור אם כאשר יגיע רגע ההצבעה יהיו די ידיים בעד החוק.

 

יאיר לפיד יאיר לפיד צילום: ענר גרין

 

לפי שעה התומכים הברורים של ההצעה הם אנשי יש עתיד והבית היהודי. אף שעל פניו מחויבת הקואליציה לחוק, עדיין לא ברור כיצד יבחרו חברי הכנסת מטעם הליכוד וישראל ביתנו להצביע. חבר הקואליציה מהתנועה אלעזר שטרן, ייעדר בלא קשר מהדיונים.

 

עוד נודע כי יו"ר ועדת הכספים ניסן סלומינסקי ניסה עד אתמול לקדם ולהכניס את קבוצות הרכישה לתוך החוק אך כשל בשל התנגדות נחרצת של משרד האוצר.

 

על פי האוצר, הכנסת קבוצות הרכישה לחוק תעלה את עלות החוק בחצי מיליארד שקל נוספים. כמו כן, לא הצליחו באוצר לפתור את הסוגיה המשפטית באשר לדרך בה תתנהל רשות המסים מול קבוצות הרכישה. לבסוף סוכם כי קבוצות הרכישה יוכנסו תחת תוכנית מחיר מטרה, ונציגי הקבוצות יוזמנו לישיבה קרובה שיקיים קבינט הדיור, במטרה לנסות ולמצוא פתרון מקל גם עם קבוצות אלה.

 

בטרם יחל הדיון ב־0% מע"מ יתבקשו חברי הכנסת לאשר העברה תקציבית בהיקף של 20 מיליון שקל עבור "מענקים ביטחוניים" לשטחים. מדובר בהעברה תקציבית שעמדה במקור על 5 מיליון שקל, תפחה ל־40 מיליון שקל, וקוצצה ל־20 מיליון שקל.

 

ח"כ משה גפני. חוק מפלה ח"כ משה גפני. חוק מפלה צילום: אלכס קולומויסקי

 

משרד האוצר: הסכום להתנחלויות קוצץ

 

בעוד במשרד האוצר טענו כי "קיצצו" את ההעברה לשטחים, אתמול אמרו בבית היהודי כי מדובר בסכום שפוצל, ויתר הכסף יעבור בהמשך. מדובר באחד התשלומים שביש עתיד הבטיחו לבית היהודי תמורת המשך העברת חוק 0% מע"מ.

 

עד אתמול לא היה ברור האם טכנית יתאפשר דיון בהצעת החוק מעבר לשעות הצהריים, שכן בימי הפגרה לא ניתן לקיים דיונים ממושכים בכנסת.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x