$
חדשות נדל"ן

הקבלנים דורשים: רק בעוד 3 שנים ניתן יהיה לחייב מפרט טכני לדירות מע"מ 0%

משרד השיכון מתכוון להגן על רוכשי הדירות באמצעות קביעת סטנדרט דירה מינימאלי אולם לטענת הקבלנים המפרט המוצע יביא להתייקרויות עלויות הבנייה

עינת פז-פרנקל 12:0622.07.14
היום דנה ועדת הכספים בכנסת בהצעה לכלול מפרט טכני מחייב לדירות במסגרת חוק מע"מ בשיעור 0% לחסרי דיור בעת רכישת דירה חדשה מקבלן. לקראת הדיון שלחה התאחדות בוני הארץ נייר ההסתייגויות בנוגע למפרט הטכני, שהוגשו גם לחברי ועדת הכספים.

יצוין כי בכוונת משרד השיכון להחיל את המפרט המחייב גם במכרזי מחיר מטרה, בהם קובעת המדינה את המחיר הסופי של הדירות, בהנחה של 20% ממחירי השוק, אותם יקבע השמאי הממשלתי.

 

פרויקט בנייה (ארכיון) פרויקט בנייה (ארכיון) צילום: עמית שעל

 

מהמכתב ששלח אליאב בן שמעון, מנכ"ל התאחדות בוני הארץ, למנכ"ל משרד השיכון שלמה בן אליהו, עולה כי "אין זה נכון שמשרד הבינוי והשיכון יקבע מפרט טכני מפורט".

 

משרד השיכון טען בעבר כי כוונתו היא להגן על רוכשי הדירות באמצעות קביעת סטנדרט דירה מינימאלי, ובמטרה שהרוכשים לא יקבלו דירות נחותות. המפרט נחשף לראשונה ב"כלכליסט" והוא כולל פרטים על גודל החדרים בדירה, הגימור, הלובי ועוד.

 

"מפרט כה רחב וייחודי יוביל לתופעה של היקף תביעות רבות וקנטרניות של אי התאמה", כותב בן שמעון, וזאת בדומה לתביעות ליקויי בנייה מנופחות וקנטרניות שאנו עדים להן חדשות לבקרים, ללא כל בסיס או צידוק חוקי. החשש החמור יותר מהתמודדות עם התביעות, הינו כי כל חוסר התאמה למפרט, הגם שיכול שנעשה בשגגה, מוביל לסנקציות פליליות וסנקציות כספיות, הכל כמפורט בהצעת החוק. מדובר במהלך שאינו סביר, אינו מידתי, ועלול להכניס את העוסקים בענף למצבים בעייתיים, וזאת בלשון המעטה".

 

לטענת הקבלנים, "המפרט המוצע יביא להתייקרות עלויות הבנייה, שלא לצורך, כך למשל קביעת החובה בחלונות עם זכוכית בידודית/טריפלקס או קביעת הצורך בחדר שירותים נוסף על זה בחדר אמבטיה בדירת 3 חדרים שמיועדת דווקא לזוגות צעירים, גרושים, קשישים, או מי שאינו יכול להרשות לעצמו מעבר לכך, אינה ברורה ותביא לייקור עלויות הבנייה", לשון המכתב.

 

עוד טוענים הקבלנים, כי "קביעת מפרט הכולל כל כך הרבה פריטים, שלא ברור הצורך והצידוק שבנחיצותם, תביא לכך שלא יהיו דירות שיעמדו בסטנדרט הנדרש בפרק זמן של מספר שנים".

 

בסיום, דורשת ההתאחדות לקבוע הוראות מעבר של לפחות שלוש שנים הפוטרת את הדירות הנבנות כיום מדרישת המפרט – דירות שהן בשלבי תכנון, רישוי ובנייה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x