$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

הרוכשים נחשפים: אריאל רוטר ועמיר בירם קנו את יקב כרמל בראשל"צ

היזמים התחייבו לפעול לשימור המתחם ההיסטורי ביקב, שבו ייפתח אזור קניות ובילוי במתכונת שרונה מרקט. סמוך למתחם לשימור יוקם פרויקט עסקים ומגורים

יעל דראל 07:0426.06.14

קרן JTLV בראשות מנכ"ל בריטיש ישראל לשעבר עמיר בירם, ואריאל רוטר - בעל חברת רוטר נדל"ן ובן למשפחת בעלי רשת האופנה קסטרו - רכשו את מתחם יקב כרמל בראשון לציון בעסקה שהיקפה הכולל עומד על כ־300 מיליון שקל, כך נודע ל"כלכליסט".  

 

מחיר הקרקע בעסקה הוא כ־165 מיליון שקל, והיזמים התחייבו לפעול גם לשימור המתחם ההיסטורי בהיקף עבודות שמוערך ב־80 מיליון שקל. יתרת הסכום תשמש על פי ההערכות לעבודות הפיתוח הנדרשות באזור.

 

גורם המקורב לעסקה מציין כי כוונת היזמים להפוך את מתחם היקב למתחם בילוי פתוח לציבור, במודל דומה לזה של פרויקט שרונה בתל אביב, הכולל מסעדות, בתי קפה, בוטיקים וגלריות. התב"ע במקום, הכוללת בעיקר שימושי תעשייה ומלאכה, אינה מאפשרת לפי שעה בניית מגורים. אך על פי ההערכות, אם יבקשו היזמים לשנות את הייעוד במתחם למגורים צפויה העירייה להיענות לכך באופן שיאפשר בנייה נמוכה בהיקף מוגבל.

 

מתחייבים לשימור מלא

 

לפי שעה לא ניתן לקדם כל תוכנית במקום - או לקבל היתר בנייה - עד להשלמתה של תוכנית שימור מפורטת למתחם, שאותה מגבשת העירייה על פי התב"ע במקום. מהלך תכנוני זה, שהעירייה החלה לקדם בוועדה המקומית בחודשים האחרונים (על פי סעיפים 77 ו־78 לחוק התכנון והבנייה - י"ד), אמור על פי לוח הזמנים הנוכחי לארוך כשנה. עם זאת, פרק הזמן שנקבע להשלמת התוכנית הוא עד שלוש שנים. בפרק הזמן הזה, כאמור, לא יוכלו היזמים לקדם במקום תוכניות משלהם.

 

לפני כחודש נחשף ב"כלכליסט" כי מתחם היקב ההיסטורי, שנבנה ב־1887 וממוקם כיום במרכז ראשון לציון, נרכש בידי קבוצת משקיעים, אולם עד כה זהותם לא היתה ידועה. מי שעוד ביקשה לרכוש את המתחם היא עיריית ראשון לציון, שניהלה משא ומתן מול אגודת הכורמים, אך הוא לא צלח. מטרת המהלך היתה לשמר את הנכס ההיסטורי - מהלך שבמסגרתו רכשה העירייה בשנים האחרונות את בית הפקידות ברחוב רוטשילד ומבנה היסטורי נוסף ברחוב הכרמל בעיר.

 

יקב כרמל בראשל"צ. בנייה בצד שימור יקב כרמל בראשל"צ. בנייה בצד שימור

 

קרן JTLV ורוטר התחייבו בפני העירייה לשימור היקב ואף שכרו את שירותי משרד האדריכלים PEI מניו יורק, המתמחה בשימור, שבין הפרויקטים הבולטים שלו חידוש מוזיאון הלובר בפריז.

 

מתכננים מרכז עירוני

 

פרט למבנה ההיסטורי במקום ששטח המגרש שלו הוא כ־16 דונם, קיימים בגב היקב שטחי אחסנה המשתרעים על פני כ־20 דונם. בשטחים אלו קיימים כיום בין השאר כמה מבני אזבסט, והתב"ע מייעדת אותם לטובת הקמתו של מרכז עירוני אזרחי.

 

את קרן JTLV הקים בירם לפני כשנתיים ושותפים בה אחיו רוני בירם; גיל דויטש, ממייסדי בית ההשקעות אקסלנס; ג'ורג' חורש, יבואן טויטה; ואיש העסקים צביקה בירן, המשמש כיו"ר הקרן. לאחרונה רכשה הקרן עם קבוצת מוסדיים (הפניקס, מנורה וקרנות הפנסיה של עמיתים) את קניון רננים וקניון סביונים מחברת מליסרון תמורת כמיליארד שקל (הקרן מחזיקה בכ־10% מהשליטה בקניונים והמוסדיים בכ־90%).

 

רוטר נדל"ן, שבבעלות אריאל רוטר, היא חברה פרטית המחזיקה בין השאר בחלק מדיזנגוף סנטר בתל אביב.

 

מתחם היקב בראשון לציון

  • שנת הקמה: 1887
  • שטח כולל: 36 דונם (16 דונם שטח היסטורי ו־20 דונם שטחי אחסון)
  • בעלים קודמים: אגודת הכורמים
  • מחיר הקרקע בעסקה: כ־165 מיליון שקל
  • עלות עבודות שימור המתחם ההיסטורי: כ־80 מיליון שקל
  • עבודות הפיתוח: כ־55 מיליון שקל

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x