$
חדשות נדל"ן

הפרסומים על 0% מע"מ לא עצרו מחירי הדיור: עלו ב-0.7% באפריל

כך עולה מנתונים שפרסמה היום הלמ"ס במקביל למדד המחירים לצרכן; בהשוואה לאפריל אשתקד, זינקו מחירי הדירות ב-8%; ברבעון הראשון התייקרו הדירות ב-3%

עינת פז-פרנקל 20:1315.06.14
מדד מחירי הדירות לחודש אפריל עלה ב-0.7% בהשוואה למרץ, למרות הפרסומים על הטבת מע"מ בשיעור 0% לרוכשי דירה חדשה מקבלן בסוף מרץ. בהשוואה לאפריל אשתקד, זינקו מחירי הדירות ב-8%.

 

אורי אריאל ויאיר לפיד אורי אריאל ויאיר לפיד צילום: נמרוד גליקמן

 

את מדד מחירי הדירות לחודש אפריל מפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה במקביל לפרסום מדד המחירים לצרכן לחודש מאי, בו רכיב הדיור מתבסס על חוזי שכירות מתחדשים.

 

עליית המחירים באפריל באה לאחר שלפי הלמ"ס, ברבעון הראשון של 2014 עלו מחירי הדירות בבעלות הדיירים בכ-3%, לעומת הרבעון המקביל אשתקד, לרמה של 1.26 מיליון שקל בממוצע. שכר הדירה בישראל עמד על 3,649 שקל בחודש ברבעון הראשון, זינוק של 7% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד; בהשוואה לרבעון הרביעי ב-2013, עלה שכר הדירה הממוצע בישראל ב-1.4%.

 

מחר (ב') צפויה לדון ועדת השרים לחקיקה בהצעת החוק של יאיר לפיד, שר האוצר ויו"ר קבינט הדיור של הממשלה, לפטור ממע"מ רוכשי דירה ראשונה מקבלן.

 

מהנוסח הסופי של הצעת החוק, עולה כי ההטבה תחול על רוכשים שקנו דירה חדשה מקבלן החל ב-1 בספטמבר 2014, ולא מיום בו נכנס החוק לתוקפו. בסביבת לפיד העריכו שהחוק יעבור ממילא עד שהכנסת תצא לפגרת הקיץ.

עם זאת, במקרה והחוק לא יעבור עד אז, תיכנס ההטבה לתוקפה רטרואקטיבית מיום ה-1 בספטמבר. יצוין כי התאחדות בוני הארץ הציעה בעבר להחיל את החוק רטרואקטיבית מיום קבלת ההחלטה בקבינט הדיור - 24 במרץ השנה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x