$
חדשות נדל"ן

המשנה ליועמ"ש על הטבת 0% מע"מ: "חשש לאי סדרים"

חוות דעתו של אבי ליכט צורפה להצעת החוק שתידון ביום ראשון בממשלה: "יש לקדם את ערכי השוויון ומניעת אפליה ביחס לחברה הערבית והחרדית"

עינת פז-פרנקל 11:3713.06.14

"יש לקדם את ערכי השוויון ומניעת אפליה ביחס לחברה הערבית והחרדית. את ההטבות ליוצאי צבא יש למקד בהטבות הקשורות בקשר ישיר לשירות", כך עולה מחוות דעת של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אבי ליכט, שצורפה להצעת חוק מע"מ בשיעור 0% שתידון ביום ראשון בוועדת השרים לחקיקה של הממשלה.

 

"הצעת החוק אינה מסדירה את דרך חלוקת ההטבה בין הזכאים לה. על פי הנתונים שבידנו, לפחות ביחס לתקופה הקרובה היצע הדירות יהיה נמוך באופן משמעותי ממספר הזכאים. מצב זה בו קיים עודף משמעותי של ביקוש על ההיצע עלול להביא לצבירת כוח רב בידי הקבלנים המוכרים, ומעלה חשש לא סדרים ביחס לאופן מימוש ההטבה על-ידי הזכאים לה, ואולי אף לניצולה לרעה".

 

עם זאת, קובע המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, כי "יש להתמודד עם קושי זה בחקיקה, אך אין בכך כדי למנוע את אישור הצעת החוק".

 

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אבי ליכט. חוות דעתו צורפה להצעה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אבי ליכט. חוות דעתו צורפה להצעה צילום: אוראל כהן

 

כזכור, השבוע הגיעו היועץ המשפטי לממשלה ומשרד האוצר לפשרה, לפיה יעלה הרף השקלי לדירה במסגרת הטבת 0% מע"מ מ-600 אלף שקל ל-950 אלף שקל לרוכשי דירה ראשונה מקבלן שלא שירתו בצבא. הרף הארצי למשרתים עומד על 1.6 מיליון שקל, כאשר בהמשך יקבע השמאי הממשלתי ערכים אזוריים, לפי מחיר למ"ר ממוצע בכל אזור.

 

ליכט כותב עוד, כי תכלית הצעת החוק "להוקיר את המשרתים ולפצות על חסרון הכיס שלהם היא תכלית ראויה. יחד עם זאת, הבחנה זו מוציאה את החלק הארי של האוכלוסייה הערבית והחרדית ועלולה לגרום לפגיעה בשוויון".

 

לצ'פר את המשרתים

 

מנגד, בדברי ההסבר להצעת החוק, שמוגשת על ידי שר האוצר ויו"ר קבינט הדיור של הממשלה יאיר לפיד, נכתב כי "בחוק המוצע ניתנה הטבה מוגדלת למי ששירת בצבא הגנה לישראל וכן למי ששירת בשירות לאומי אזרחי. מתן הטבה מוגדלת לאוכלוסיה תורמת זו הוא חלק מהכרת התודה והגמול של המדינה כלפי אוכלוסיה שביצעה שירות לטובת הכלל תוך נשיאה בנטל אישי וכלכלי. מתן ההטבה הוא נדבך נוסף בעידוד אזרחי המדינה לביצוע שירות בצבא או במסגרת השירות הלאומי-אזרחי".

 

עוד עולה מהצעת החוק, כי בגינה "אבדן ההכנסות ממסים צפוי לעמוד על כ-2.4 מיליארד שקל בשנה".

 

באם תאשר ועדת שרים לחקיקה את הצעת החוק, היא תעבור להליך חקיקה בכנסת, לרבות דיונים בוועדת הכספים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x