$
חדשות נדל"ן

חשיפת כלכליסט

הלחץ עבד: המועצה הארצית החזירה 2 מתוך 4 הנציגים שהוצאו

ההחלטה, שהתקבלה ברוב של 22 מול 5 מתנגדים, כוללת את החזרתם של נציג ארגוני הסביבה ונציג המוסדות המיישבים (קק"ל) אך משאירה בחוץ את נציג הגופים המקצועיים והתאחדות הסטודנטים

יעל דראל 16:2110.06.14

המועצה הארצית לתכנון ובנייה החליטה היום (ג') על החזרתם של שניים מתוך ארבעת הנציגים שהוצאו מהוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים (ולנת"ע) – ועדת המשנה המרכזית ביותר של המועצה הארצית. "כלכליסט" חשף לראשונה את הדחת הנציגים. 

ההחלטה, שהתקבלה ברוב של 22 מול 5 מתנגדים, כוללת את החזרתם של נציג ארגוני הסביבה ונציג המוסדות המיישבים (קק"ל) אך משאירה בחוץ את נציג הגופים המקצועיים והתאחדות הסטודנטים.

 

החלטה זו, שהובאה למועצה על ידי יו"ר המועצה ומנכ"ל משרד הפנים, שוקי אמרני, מהווה מעין פשרה לאחר מאבק ציבורי ארוך ולחץ שהופעל על משרד הפנים לחזור בו מהחלטתו - אך היא נתקלת בביקורת חריפה דווקא מצד ארגוני הסביבה שנציגם הוחזר לוועדת המשנה.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק

 

בחברה להגנת הטבע, שהובילה בשבועות האחרונים את המאבק הציבורי בנושא אמרו "לצערנו, שר הפנים, גדעון סער, ועימו רוב חברי המועצה הארצית, התעלמו מהמחאה הציבורית הנרחבת בנוגע לסילוק ארבעת נציגי הציבור מהוועדה. נציג ארגוני הסביבה הוא אמנם אחד מהשניים שהוחזרו לוועדה, אבל המאבק היה על כל נציגי הציבור שסולקו, ולכן נמשיך בפעילות למען החזרת יתר נציגי הציבור לוועדה והשבת המצב לקדמותו".

 

מי שעוד אינו מרוצה מההחלטה הם הארגונים המקצועיים. בשיחה עם "כלכליסט" אמר אתמול אדריכל חיימי שניידר, חבר הוועד הארצי של עמותת האדריכלים כי: "אם יוחזרו רק שני נציגים לוולנת"ע ונציג מטעמנו לא יוחזר, אנחנו נראה זאת בחומרה רבה ונשקול עתירה לבג"ץ". שניידר,המשמש גם כאחד ממובילי פורום התכנון הוסיף: "הצעד הזה מצטרף לעובדה שכבר שלוש שנים שאין במועצה הארצית לתכנון ובנייה אדריכל, המהווה נציג מקצועי מטעם גופי התכנון האזרחיים, וזאת למרות שישנה הסכמה גורפת על אדריכל יונתן גולני, לשעבר יו"ר מינהל התכנון, שאותו אנו מבקשים למנות. בשורה התחתונה, גם אין לנו נציג במועצה הארצית - וגם הנציג בוולנת"ע הוצא ממנו ולא יוחזר. זוהי פגיעה קשה באינטרס הציבורי".

 

כאמור, הצעתו של אמרני כוללת החזרה של שני נציגים בלבד, ואינה כוללת את החזרתם של נציג הדור הצעיר (נציג התאחדות הסטודנטים) ואת נציג המתכננים המוגדר כנציג מקצועי מתחום התכנון. ישיבת המועצה הארצית התקיימה על רקע משמרת מחאה שנערכה מחוץ לדיונים תחת הכותרת – "אל תתנו ידכם לעוד הולילנדים, אל תגרשו את נציגי הציבור מוועדות התכנון".

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", לפני כחודש הודיע משרד הפנים על כוונתו להוציא את נציגי הסביבה והציבור מהוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים (הוולנת"ע). ועדה זו דנה בנושאים מרכזיים בהם דיור, אנרגיה, כבישים ותחבורה, תשתיות, כרייה וחציבה, שמורות טבע, שטחים פתוחים וריאות ירוקות, נמלי ים, שדות תעופה, תחנות כוח, מתקני גז וגם הקמת יישובים חדשים.

 

ההחלטה הובילה למאבק ציבורי נרחב במסגרתו שוגרו לשר הפנים גדעון סער שורה של מכתבים מצד גורמים מקצועיים, בהם איגוד המתכננים, וכן עצומה מצד כ-1,000 אנשי אקדמיה מובילים - בקריאה לחזור בו מהחלטתו. סער, שבתחילה ציין כי לא נטל חלק בהחלטה אותה מוביל מינהל התכנון במשרדו, התערב לבסוף והורה על קיומו של דיון חוזר בסוגיה.

 

לפני כחודש התריעה עמותת אדם טבע ודין במכתב שנשלח למבקר המדינה ובהמשך גם לשר סער וליו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה שוקי אמרני כי אם החלטת מינהל התכנון לא תשונה - בכוונתם לפנות לבג"ץ. כעת, אף ששני נציגים הוחזרו לוולנת"ע, מבהירים בעמותה כי בכוונתם לממש את איומם ולעתור לבית המשפט העליון כדי להשיב את המצב לקדמותו.

 

לדברי מנכ"ל אדם טבע ודין, עמית ברכה: "כפי שהבטחנו, נפנה לבג"ץ יחד עם כל הארגונים שסולקו מהוועדה, על מנת להבטיח כי מערכת השיקולים של מוסדות התכנון מעתה והלאה לא תהיה מבוססת אך ורק על אינטרסים פוליטיים-כלכליים".

 

ממשרד הפנים נמסר היום כי "ועדת המשנה של המועצה הארצית במהותה נועדה לסייע לזרז ולקדם את תהליכי התכנון והבניה. מטבע הדברים מספר החברים בוועדת המשנה צריך להיות מצומצם ומאוזן ולא ניתן לכלול בוועדה את נציגי כל הגופים החברים במועצה הארצית עצמה". במשרד הוסיפו כי "ראוי לציין שהגופים החוץ ממשלתיים לרבות ארגון הגג של הגופים הציבוריים חברים בוועדות המחוזיות ובמועצה הארצית והם נוטלים חלק בעריכת התכניות של המועצה בוועדות העורכים ומשתתפים בהן באופן פעיל, כך שניתנת להם הבמה להשפיע על תהליך קבלת ההחלטות החל מהשלבים הראשוניים בטיפול בתכנית ועד להחלטה ע"י מוסדות התכנון".

 

יו"ר המועצה הארצית, ד"ר שוקי אמרני, הדגיש בדיון כי הרכב ועדת המשנה לנושאים תכנוניים עקרוניים כפי שאושר ע"י המועצה הארצית יוצר את האיזון הראוי בין ההיבטים השונים בהליכי התכנון שמטרתם הבטחת האינטרס הציבורי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x