$
נדל"ן עולמי

"הייתי מרושש, מובטל - והתקשתי לשלם את שכר הדירה. ואז ייסדתי את Airbnb"

בריאן צ'סקי, מנכ"ל חברת השכרת הדירות: "אופניים, מכוניות ואפילו כלבים הושכרו אז על בסיס זמני. אז למה לא מיטה, דירה או אפילו טירה באירלנד?". הוא הודה כי "במקרים נדירים" נערכות מסיבות פרועות בדירות

שירות כלכליסט 12:4404.06.14
Airbnb, שמפעילה שירות להשכרת חדרים ודירות, קיבלה באחרונה פרסומת שלילית למדי לאחר שדווח על מספר מקרים של אורגיות ומסיבות מין שקיימו אורחים בדירות. "זה נדיר מאוד, אבל קורה", אמר מנכ"ל החברה בריאן צ'סקי בראיון לקייטי קוריק שעלה ביאהו.

 

לדבריו, הקש ששבר את גב הגמל היה בית שכור שהושחת ב-2011, כאשר לחברה לא היה אז כיסוי בטיחותי הולם. מאז אותו מקרה נשכרו 100 עובדים המטפלים אך ורק בענייני כיסוי נזקים דרך פוליסת ביטוח. במקביל, החברה ביטלה את חברותם באתר של אלפי שוכרים פוטנציאליים, לאחר שבדירות ששכרו, נערכו מסיבות פרועות הנוגדות את מדיניות ההשכרה, ציין צ'סקי בראיון.

 

הראיון עם צ'סקי (32) התקיים במסגרת וורלד 3.0, סדרה של ראיונות שעורכת קוריק עם מי שעומדים מאחורי רעיונות ששינו את העולם. אלה כוללים פורצי דרך בתחומי הטכנולוגיה, בריאות, פילנתרופיה ועסקים, החולקים את סודות הצלחתם.

 

בראיון סיפר צ'סקי כי הגה את הרעיון להקמת חברת ההשכרה כאשר היה מרושש, מובטל והתקשה לשלם את שכר הדירה עם שותפו ג'ו גביה, בדירה שחלקו בסן פרנסיסקו. ואז, לדבריו, עלה הרעיון. להשכיר חלק משטח הדירה שלהם לאירועים. זה היה ב-2007 עם תחילת שגשוגה של כלכלת השותפות. אופניים, מכוניות ואפילו כלבים הושכרו על בסיס זמני. אז למה לא מיטה, דירה או אפילו טירה באירלנד, סיפר צ'סקי.

 

בריאן צ'סקי בריאן צ'סקי צילום: בלומברג

 

כיום, שווי החברה שצ'סקי הקים ב-2007 עם גביה וניית'ן בלצ'רצ'יק מוערך ב-10 מיליארד דולר, והיא מחזיקה בשירותי השכרה ב-192 מדינות. צ'סקי, שבאוגוסט ימלאו לו 33, הפך בזכותה לאחד המיליארדרים הצעירים בעולם.

 

עם זאת, להצלחה הזו התלוו כמה אירועים לא נעימים, בהם הרס דירות או שימוש בהן למסיבות חשק פרועות. צ'סקי מודה שבתחילת הדרך החברה היתה קצת חובבנית בגישתה לענייני בטחון. אבל אחרי הרס משמעותי של דירה ב-2011, היא שינתה את מדיניות הביטוח ומחזיקה עתה ב-100 עובדים ששוקדים אך ורק על נושאי האמון והבטחון. ועדיין, מעת לעת, צצות צרות. באפריל שעבר, למשל, פורסם כי דירה שהושכרה בניו יורק שימשה כבית זונות.

 

צ'סקי מציין כי אירועים כאלה אכן מתרחשים. אבל, לדבריו, לחברה יותר מ-600 אלף נכסים ברשימותיה ומיליוני אורחים ששכרו את שירותיה - ללא בעיות.

 

שאלה אחרת היא כמה מהנכסים הללו אינם חוקיים. בניו יורק, ההערכה היא כי מחצית הדירות המצוינות באתר החברה אינן חוקיות בשל איסור להשכירן לפרק זמן קצר מ-30 יום. התובע הכללי של ניו יורק אריק שניידרמן מנהל בימים אלה מאבק משפטי מול החברה; באחרונה מסרה לו החברה פרטים על לקוחותיה, ומדינת ניו יורק תקיים חקירה לגבי חוקיות השכרת

 הדירות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x