$
חדשות נדל"ן

"בניו יורק הושקעו בתוך עשור 23.6 מיליארד ד' בדיור בר השגה"

מרק יער, לשעבר האחראי על פיתוח הדיור בעיריית ניו יורק: "המהלך יצר כ-55 אלף יחידות דיור חדשות בשוק ועוד כ-160 אלף יחידות תחת המנגנון של דיור בר השגה"

יעל דראל 12:4828.05.14

"בישראל רק כשליש מהשוק הוא שוק של שוכרים, והם עושים זאת כאנשים בודדים, כל אחד והפתרון שלו, ללא מנגנון. בניו יורק שוק השוכרים מהווה שני שליש משוק הנדל"ן. כולם שוכרים דירות, עשירים, בני המעמד הבינוני וגם עניים. לשכור דירה לא אומר עליך כלום בניו יורק, אין לזה תווית חברתית – והם עושים זאת באמצעות מנגנון מפותח של שוק שכירות, שמשלב דיור בר השגה – מנגנון שבו כולם מרוויחים, הבנקים, המדינה, הסקטור הפרטי וזה אפשרי גם בישראל", כך אמר היום (ד') מרק יער, מנכ"ל Community Development Futures, לשעבר האחראי על פיתוח הדיור בעיריית ניו יורק.

 

מנגנון שכולם מרווחים מנגנון שכולם מרווחים

 

יער אמר את הדברים במסגרת כנס בנושא מימון דיור בר השגה שהתקיים ביוזמת מרכז הגר לפיתוח מדיניות דיור הוגן באוניברסיטת תל אביב וביוזמת שדולת שוכרי הדירות בכנסת. "עבדתי תחת ארבעה ראשי ערים בניו יורק, גם דמוקרטים וגם רפובליקנים, והמאמץ בנושא של דיור ציבורי היה חוצה דעות ומפלגות. ההשקעה בעשור האחרון בדיור בר השגה בעיר ניו יורק עומדת על כ-23.6 מיליארד דולר – סכום שהוא גם כסף ציבורי וגם פרטי. חלקו של הכסף הציבורי עמד על כ-8 מיליארד שקל, ומינפו את זה בכסף פרטי".

 

בשיחה עם "כלכליסט" העריך יער כי "המהלך הזה בניו יורק יצר כ-55 אלף יחידות דיור חדשות בשוק ועוד כ-160 אלף יחידות דיור שהצליחו להכניס תחת המנגנון הזה של דיור בר השגה. הצלחנו לייצר באמצעות המהלך הגדול הזה מעגל שלם של עסקים ושירותים שנבנו סביב הפרויקטים הנדל"ניים הללו – ועוד כמיליון מ"ר של שטחי מסחר במנהטן".

עיר גם של צעירים עיר גם של צעירים

 

יער ציין כי המודל שאותו מקדמת עיריית ניו יורק מאמצע שנות ה-80 כולל לא רק השקעות מאסיביות מצד העירייה, אלא גם שורה של תמריצים (בחלקם הטבות מס) שהמדינה מעניקה לבנקים בתמורה להלוואות והשקעות שהם מבצעים בדיור בר השגה.

 

"דיור בר השגה זה לא דיור לעניים. מדובר בפרויקטים מגוונים מבחינת סוג הדיירים, חלקם גם דיירים ממעמד בינוני וגבוה, בדירות שהסטנדרט שלהן מצוין. המדינה מרוויחה מזה כמה פעמים: היא משקיעה כסף שחוזר אליה בסופו של דבר, ובנוסף היא מייצרת מוביליות חברתית – כלומר - אם יש שינויים בשוק התעסוקה, אנשים ששוכרים זזים בקלות יותר, זה מקל על התנועה והגמישות בשוק וזה קטליזטור להתפתחות של עסקים ושירותים. מנוע צמיחה. כל זה משמעותו יותר כסף ממיסים", הוא אומר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x