$
חדשות נדל"ן

"28% ממנהלי חברות הבנייה יקפיאו פרויקטים עד לאישור תוכניות הממשלה"

מסקר שערכה חברת המידע BdiCoface בקרב 140 חברות, עולה כי 63% מהנשאלים אינם מתכוונים להקפיא פרויקטים מתוכננים עד לאישור התוכניות לפטור ממע"מ ולמחיר מטרה

יעל דראל 17:3525.05.14

28% ממנהלי חברות הבנייה בישראל הודיעו כי יקפיאו פרויקטים מתוכננים עד לאישור תוכניות הממשלה לפטור ממע"מ ולמחיר מטרה, כך עולה מסקר שערכה חברת המידע העסקי BdiCoface בקרב מנכ"לים, מנהלי כספים ומנהלי שיווק בכ-140 חברות בנייה ישראליות. מנתוני הסקר עולה כי בנוסף להם, כ-9% מהנשאלים לא יודעים בשלב זה האם יקפיאו פרויקטים או לא. הרוב המכריע של הנשאלים - כ-63% - הודיעו לעומת זאת כי אינם מתכוונים כרגע להקפיא פרויקטים.

מנכ"ל חברת הבנייה צמח המרמן, חיים פייגלין, התייחס לנתוני הסקר ואמר כי "מעולם לא היה כזה קמפיין מתוזמן, של שר שיכון, שר אוצר, ראש רשות מקרקעי ישראל, שאומרים לציבור אל תקנו דירות ומבטיחים שהמחירים ירדו, ולנו, הקבלנים אומרים תמכרו מהר". לדבריו, "הממשלה מובילה לכשל שוק. מה הקבלנים אמורים לעשות עם המסרים הללו? שואלים אם יש היום מצוקת אשראי, התשובה היא לא - כי הקבלנים עוצרים פרויקטים וכיום הבנקים רצים אחרי הקבלנים כי מרגישים ירידה בביקושים לאשראי. שני שרי שיכון ואוצר אמרו במשך כמה שנים שהמחירים ירדו והם עלו בסוף ב-70%".

 

מנכ"ל אפריקה ישראל, אורן הוד. "לא מקבלים תשובות מהממשלה" מנכ"ל אפריקה ישראל, אורן הוד. "לא מקבלים תשובות מהממשלה" צילום: ענר גרין

 

"אם הקיפאון יימשך, נראה פשיטות רגל בעקבות עצירת המכירות"

 

תהילה ינאי, מנכ"לית משותפת בחברת BdiCoface, ניתחה את תוצאות הסקר וציינה כי "חוסר הוודאות שתוכניות הממשלה הטילו על שוק הדיור נותן את ביטויו גם בקרב הקבלנים בישראל. הכרזת קבינט הדיור על הטבת מע"מ אפס ועל מכרזי מחיר מטרה יצרה קיפאון בשוק. רוכשי הדירות ממתינים למימוש ההבטחות, וחברות הבנייה נערכות לעצירה במכירות באמצעות הקפאת פרויקטים וקיצוץ הוצאות". ינאי העריכה כי "אם תקופת הקיפאון תמשך מספר חודשים נראה עצירת פרויקטים ולקראת סוף שנת 2014 ותחילת 2015 נראה גם פשיטות רגל של חברות בניה בעקבות עצירת המכירות. החשש הוא שהעצירה בהתחלות הבניה תוביל שוב לירידה במלאי הדירות שתפגוש ביקושים גבוהים בעת מימוש מהלכי הממשלה ותוביל לזינוק מחודש במחירי הדירות".

 

מנכ"ל אפריקה ישראל, אורן הוד ציין כי "בסופו של יום אנחנו לא מקבלים תשובות מהממשלה. אני מנהל סיכונים, יש לי כסף בבנק ואני רוצה לעשות עסקאות ולפתח, אבל לא יכול לעשות זאת בתקופת אי ודאות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x