$
חדשות נדל

גדעון סער על רפורמת הפרגולות: "הצעד הראשון באוגוסט ישנה את פני התכנון בארץ"

שר הפנים אמר בכנס איגוד מהנדסי ערים כי בקרוב תשתנה פירמידת הסמכויות בתחום התכנון ומשקל רב יעבור לרשויות המקומיות: "לא ניתן להמשיך ולתפקד כשכל הסמכויות מרוכזות בוועדות התכנון המחוזיות שהן ריכוזיות ואיטיות"

עינת פז-פרנקל 12:2919.05.14
"אנחנו עומדים בפני שינוי הפירמידה התכנונית של מדינת ישראל. מהלכי רפורמה קודמים נשארו על הנייר או נתקעו בכנסת, אך לא ניתן היה להמשיך ולתפקד עם פירמידת הסמכויות הנוכחית, כשכל הסמכויות מרוכזות בוועדות התכנון המחוזיות שהן מאוד ריכוזיות ואיטיות", כך אמר הבוקר (ב') שר הפנים גדעון סער, בכנס השנתי של איגוד מהנדסי ערים, המתקיים השבוע במלון קראון פלאזה בירושלים.

סער התייחס ל"רפורמת הפרגולות" שהוא מוביל, ושאושרה במרץ בכנסת, ומטרתה להעביר סמכויות לאישור תכניות בנייה, בעיקר למגורים, מהוועדות המחוזיות למקומיות. "הצעד הראשון ברפורמה צפוי להיכנס לתוקף באוגוסט, והוא ישנה את פני התכנון בישראל. עד עכשיו, התנהלנו במסגרת של מערכת ריכוזית שהיא אחת האיטיות בעולם, עם השפעות מאוד לא טובות על הכלכלה, וגם בגללה אנחנו במקום לא טוב מבחינת יעדים שלנו בתחום הדיור".

 

גדעון סער. "עם כל הכבוד לוועדות המחוזיות, יש פה מימד דמוקרטי, ולציבור יש ציפיות מהמנדט שהוא נתן לראש העיר הנבחר" גדעון סער. "עם כל הכבוד לוועדות המחוזיות, יש פה מימד דמוקרטי, ולציבור יש ציפיות מהמנדט שהוא נתן לראש העיר הנבחר" צילום: שאול גולן

 

הוא קרא למהנדסי הערים להיות שומרי סף של מערכת התכנון, עם קבלת הסמכויות החדשות בתחום התכנון. "הביטוי 'שומרי סף' הפך קוד לסירוס של הרשות המבצעת ולגלגול האחריות. זהו מצב שבו האמצעי חשוב יותר מהתוצאה. המשבר שיש בהיצע הדיור נובע ממבני חשיבה מהסוג הזה".

 

לדברי סער, "הרשות המבצעת, ברמת הממשלה, סובלת ממצב שעל הנייר יש לה הרבה סמכויות אך אין לה כמעט יכולת ביצוע. לעומת זאת, לרשויות המקומיות יש יכולת ביצוע אך הן חסרות סמכויות. פעם ישראל היתה יותר ענייה ויותר חלשה, אך היא הצליחה לעשות דברים הרבה יותר רציניים. חלק מהתסכול של הציבור הוא שהציפיות שלו לא מתממשות, בין היתר כי יכולות הביצוע אינן גבוהות".

 

סער הסביר כי "יש הגיון לרכז סמכויות במישור המקומי. הרשות המקומית צריכה להשפיע על תכנון שטחי הרשות. עם כל הכבוד לוועדות המחוזיות, יש פה מימד דמוקרטי, ולציבור יש ציפיות מהמנדט שהוא נתן לראש העיר הנבחר".

 

"נשים קץ לתופעת המאכערים בשלטון המקומי"

 

ראש העיר חדרה, צביקה גנדלמן, המשמש כיו"ר ועדת השיכון והדיור הלאומי במרכז השלטון המקומי, שדיבר אף הוא בכנס תקף בחריפות את תופעת המאכערים בשלטון המקומי וקרא לחבריו ראשי הערים לעמוד בחזית המאבק נגדם.

 

"באה העת שכולנו כאיש אחד נשים קץ לתופעת המאכערים בשלטון המקומי. האחריות היא עלינו. לא ייתכן שיהיה בידי מישהו, מקורב ככל שיהיה, האמצעי לקצר דרך בהליכי בנייה כיוון שהדבר יוצר אי שוויון מחפיר וזו כשלעצמה רעה חולה".

 

גנדלמן קרא למהנדסים להיות המתריעים בשער. "עליכם להתריע בפנינו על כל מקרה שעלול להתפרש כנוכחות של מאכער בעירייה. כל נבחר ציבור הגיע לעמדתו גם בזכות האנשים שהלכו אחריו. חובתו כלפיהם היא לעשות כמיטב יכולתו לשיפור המקום בו הם חיים. כל הבטחה אחרת פסולה מהיסוד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x